Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

8 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim rzucisz pracę na etacie

zanim rzucisz pracę

Pewnie zdarza Ci się słyszeć historie osób, które rzuciły pracę na etacie, zaczęły prowadzić własny biznes i osiągnęły sukces. Bycie freelancerem wydaje się świetną opcją. Po pierwsze, jesteś swoim własnym szefem i to Ty decydujesz, kiedy i ile pracujesz. Zwykle swój zawód możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. W dodatku to Ty ustalasz stawki. Taka perspektywa może Ci się więc wydać kusząca, szczególnie jeśli obecnie pracujesz na etacie i masz pomysł na własny biznes. Zanim rzucisz pracę, musisz się jednak upewnić, że nie jest to pochopna decyzja. Pomoże Ci w tym odpowiedź na kilka pytań.

1. Czy freelancing jest dla Ciebie?

Trzeba to jasno powiedzieć – własna firma nie jest rozwiązaniem dla każdego. Oprócz wymienionych wcześniej zalet ma też pewne wady. Wśród nich można wymienić przede wszystkim konieczność szukania klientów na własną rękę. Tym samym nie masz pewności, że Twoje zarobki każdego miesiąca będą na konkretnym poziomie. Praca na etacie daje Ci pod tym względem większe bezpieczeństwo. Poza tym jeśli chcesz zostać freelancerem, bardzo często będzie to oznaczać pracę w pojedynkę. Jeśli jesteś introwertykiem, może Ci się to spodobać. Gorzej, jeśli czas spędzany ze znajomymi z biura czy wspólne przerwy na kawę to ważna część Twojego życia.

2. Czy możesz zrezygnować z dotychczasowego komfortu?

Freelancing często reklamuje się jako sposób na dużą swobodę w pracy. Przecież to Ty ustalasz, kiedy, ile i gdzie pracujesz. Zanim rzucisz pracę, uświadom sobie jednak, jak wygląda obecnie Twoje życie zawodowe. Prawdopodobnie wychodzisz z biura i nie musisz o niej myśleć aż do następnego dnia. W przypadku własnej działalności jest inaczej. Łatwo zatracić work-life balance, skoro pracujesz tylko na własny rachunek. To oznacza, że możesz myśleć o pracy praktycznie cały czas, także popołudniami i w weekendy. Nie wspominając już o tym, że często będziesz pracować więcej godzin w tygodniu niż na etacie.

3. Czy możesz bezpiecznie rzucić pracę?

Zamiast rzucać się na głęboką wodę, podejdź do sprawy rozsądnie. Zanim rzucisz pracę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe. Rozkręcanie własnego biznesu może zająć więcej czasu, niż zakładasz, a nawet okazać się porażką. Właśnie dlatego na start musisz mieć pewną poduszkę bezpieczeństwa. Tutaj masz do wyboru dwie opcje – odkładać oszczędności na kilka miesięcy, podczas których będziesz rozwijać własny biznes albo rozkręcać firmę jeszcze podczas pracy na etacie.

4. Czy masz predyspozycje do bycia freelancerem?

Musisz zdać sobie sprawę, że nie każdy nadaje się do bycia freelancerem. W biurze znacznie łatwiej wykonywać swoje obowiązki. W domu to już nie takie proste. Po pierwsze, jest mnóstwo rzeczy, które mogą Cię rozpraszać albo wydawać się ważniejsze od obowiązków zawodowych. Nie trudno też o stałe przeciąganie rozpoczęcia pracy o kolejne godziny czy spanie do późna. Freelancing to rozwiązanie dla osób, które umieją same się zdyscyplinować.

5. Czy ten biznes ma szansę powodzenia?

Pomysł na pracę na własny rachunek nie wziął się znikąd. Prawdopodobnie masz predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu, ewentualnie zastanawiasz się, jak się przebranżowić i pracować z domu. Zanim jednak podejmiesz tę decyzje, upewnij się, że Twój biznes rzeczywiście ma szansę powodzenia. Przeprowadź wstępne badania rynku, nim zaczniesz się przygotowywać do pracy na swoim.

6. Czy to dostatecznie dochodowa praca?

A skoro już mowa o badaniach rynku, to jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą musisz sprawdzić – zarobki. Praca freelancera może Ci się wydawać świetnym sposobem, by zarabiać więcej niż do tej pory. Ale czy tak na pewno będzie? Może konkretne dochody osiągają tylko nieliczni w tej branży? Zwróć uwagę raczej na średnie zarobki niż na dochody najlepszych i zastanów się, czy takie kwoty Cię satysfakcjonują.

7. Czy umiesz pozyskiwać klientów?

Jednym z najtrudniejszych aspektów pracy na swoim jest zdobywanie klientów. W pracy na etacie nie masz tego problemu. Bez względu na to, ilu klientów ma dana firma i jakie dochody osiąga, przysługuje Ci stała pensja określona w umowie. Kiedy rozpoczniesz własny biznes, musisz dać się zauważyć i przekonać ludzi, że lepiej wybrać Ciebie niż konkurencję. Czy wiesz jak to robić i gdzie szukać osób, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą?

8. Czy masz inne umiejętności potrzebne przy prowadzeniu własnego biznesu?

Wiedza w obszarze, którym chcesz się zajmować, to jeszcze nie wszystko. Jako freelancer potrzebujesz też dodatkowych umiejętności. Wiele z nich wiąże się z marketingiem. Twoja praca będzie polegać nie tylko na wykonywaniu zleceń. To także budowanie marki, kontakt z klientami czy sprawy księgowe. Musisz umieć zdobyć klientów, negocjować ceny czy tworzyć oferty. Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz takie zdolności albo przynajmniej czy chcesz się tych rzeczy nauczyć.

One Comment

Leave a Reply

Skomentuj