kominek do salonu
w

Jaki kominek do salonu 30m2?

Relaksujący blask ognia, a także przyjemne ciepło, jakie rozchodzi się w salonie to bez wątpienia jedne z największych atutów kominka. Różnorodność tych urządzeń na rynku jest tak duża, że każdy znajdzie z pewnością model idealny dla siebie. Jak wybrać kominek? Na co zwrócić uwagę, jeśli macie salon o powierzchni 30 metrów kwadratowych? Pomożemy wam w podjęciu dobrej decyzji zakupowej – sprawdźcie nasze podpowiedzi.

Na co zwrócić uwagę?

  • Rozważ swoje potrzeby i budżet. Pomyśl, jak często będziesz używać kominka i ile jesteś w stanie za niego zapłacić.
  • Dowiedz się o różnych rodzajach kominków. Przeczytaj recenzje i porównaj ceny, aby znaleźć najlepszy kominek dla siebie.
  • Skonsultuj się z ekspertem. Jeśli nie masz pewności, jaki kominek wybrać, skonsultuj się z ekspertem od kominków.

Wybór odpowiedniego kominka do salonu o powierzchni 30 m2 zależy od kilku czynników, w tym:

  • Moc kominka: Moc kominka powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Dla salonu o powierzchni 30 m2 potrzebny jest kominek o mocy około 10 kW.
  • Rodzaj kominka: Dostępne są dwa główne rodzaje kominków: kominki otwarte i kominki zamknięte. Kominek otwarty jest tańszy, ale mniej wydajny i emituje więcej dymu i sadzy. Kominek zamknięty jest droższy, ale bardziej wydajny i emituje mniej dymu i sadzy.
  • Styl kominka: Kominek powinien pasować do stylu wystroju salonu. Dostępne są kominki w różnych stylach, od tradycyjnych po nowoczesne.

Moc kominka

Podstawowym parametrem, o jakim trzeba pomyśleć, jest moc kominka. To od niej zależy efektywność cieplna, a tym samym poziom oszczędności, jakie można wygenerować na kosztach ogrzewania. Odpowiedź na pytanie, jaką moc powinien mieć kominek instalowany w salonie o powierzchni 30 metrów kwadratowych, nie jest prosta. Należy bowiem wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Pierwszą z nich jest z pewnością sposób izolacji domu, a co za tym idzie utrzymywanie się ciepła wewnątrz.

Kolejną kwestią jest rodzaj kominka – czy ma służyć jedynie do ogrzewania salonu, czy też chcemy podłączyć go do istniejącej instalacji, aby wykorzystać produkowane ciepło do rozprowadzenia po pozostałych pomieszczeniach? W tym zakresie mamy do wyboru dwie opcje – kominek z płaszczem wodnym lub kominek powietrzny. Pierwszy model ogrzewa wodę, która następnie transportowana jest do kaloryferów – dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnego kotła grzewczego. W drugim przypadku niezbędne będzie wykonanie specjalnej instalacji, ponieważ ciepłe powietrze dostarczane jest do pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. Czy jest to opłacalne rozwiązanie?

Rodzaj kominka

Jeśli przeliczycie koszty inwestycji i przewidywane oszczędności wynikające z instalacji kominka, bez wątpienia bilans wyjdzie na korzyść zakupu i montażu piecyka w salonie. Nawet jeśli będziecie musieli wykonać dodatkowe kanały, którymi transportowane będzie ciepłe powietrze, wydatek ten z pewnością się opłaca, tym bardziej że wszystkie dodatkowe koszty pomoże wam pokryć szybka gotówka.

Styl kominka:

  • Kominek otwarty z wkładem żeliwnym: To klasyczna opcja, która jest stosunkowo niedroga. Wkład żeliwny zapewnia dobrą wydajność i pomaga zapobiegać wydostawaniu się dymu i sadzy z pomieszczenia.
  • Kominek zamknięty z wkładem stalowym: To bardziej wydajna opcja niż kominek otwarty. Wkład stalowy jest również lżejszy i łatwiejszy w montażu niż wkład żeliwny.
  • Kominek elektryczny: To dobra opcja dla osób, które nie chcą robić otworu w ścianie na komin. Kominek elektryczny jest również bezpieczny i nie emituje dymu ani sadzy.

Warto także podkreślić kwestie estetyczne. Kominki dziś dostępne są w wielu wersjach, dlatego też doskonale wpisują się w każdy styl salonu. Należy również dodać możliwość niemal dowolnego zaprojektowania obudowy kominkowej, która jest nowoczesną dekoracją mieszkania. Nie bez przyczyny użyliśmy słowa „mieszkanie”, ponieważ kominki – szczególnie w wersji bio lub elektrycznej – można instalować także w blokach. Urządzenia te nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej ani nie musicie przeprowadzać gruntownego remontu, by można było zamontować urządzenie w dowolnym miejscu.

Skomentuj

czarno-białe myślenie

Czy cechuje Cię czarno-białe myślenie? Czas zacząć dostrzegać także wszystkie odcienie szarości!

zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

Chcesz sprzedawać więcej w swoim sklepie internetowym? Wypróbuj 5 prostych sposobów, które Ci w tym pomogą