w ,

Nakrycie stołu świątecznego w 5 krokach

W Święta Bożego Narodzenia ważna jest nie tylko choinka i prezenty, ale także odpowiednie – funkcjonalne i eleganckie – nakrycie stołu. Nie masz pomysłu i szukasz inspiracji? Podpowiadamy jak stworzyć odpowiednią aranżację w modnym stylu, a także jak dobrać odpowiednią zastawę i dodatki na stół.

Krok 1 – wybierz obrus lub bieżnik

Nakrycie stołu zaczynamy od doboru obrusa. W Święta najlepiej sprawdzi się ten klasyczny – biały. Będzie on świetną bazą do stworzenia zarówno klasycznej aranżacji, jak i tej w stylu glamour czy nowoczesnym. Warto zainwestować w dobrej jakości obrus plamoodporny, który posłuży nam przez lata. Jeżeli posiadamy piękny, drewniany stół nie musimy go przykrywać i chować. W takiej sytuacji wystarczy bieżnik ułożony wzdłuż stołu lub kilka bieżników, które możemy rozłożyć w poprzek – na szerokość stołu.

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Krok 2 – zastawa to podstawa

Biała, porcelanowa zastawa to zdecydowany „must have” wigilijnej kolacji. Nie dość, że pasuje do każdego stylu, to jest praktyczna i elegancka. Sprawdzi się nie tylko w Święta, ale przez cały rok podczas innych uroczystych, rodzinnych spotkań. Biała porcelana stanowi także idealne tło dla tradycyjnych, bożonarodzeniowych potraw, które są nieodzownym elementem Wigilii. Jest uniwersalna i na pewno będzie komponować się z dekoracjami w każdym stylu.

Krok 3 – szklanki i kieliszki

Kryształowe szkło na stole sprawia, że aranżacja nabiera eleganckiego wykończenia. Dobór odpowiednich kieliszków i szklanek jest bardzo ważny. Czerwone wino pijemy w kieliszkach na wysokiej nóżce z czaszą zwężającą się ku górze.

Te do białego wina są podobne, ale ich czasza jest nieco mniejsza, smuklejsza i wyższa. Jeśli podczas kolacji podajemy likier, należy go podać w niewielkich kieliszkach, często o połowę mniejszych niż te do win. Do whisky stosuje się szklanki niskie, przysadziste, w kształcie walca o stosunkowo grubym dnie. Wódkę serwujemy w małych kieliszkach. W tych z nóżką podajemy wódki czyste i gatunkowe, w kieliszkach bez nóżki tylko czyste. Szklanki z cienkiego szkła, wysokie zarezerwowane są dla napojów bezalkoholowych – wody i soków.

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Nakrycie stołu świątecznego

Krok 4 – sztućce

Potrawy wigilijne są bardzo rozmaite, dlatego wymagają użycia odpowiednich widelców, noży i łyżek. Sztućce należy dopasować do rodzaju potraw, kolejności ich podawania oraz stylu całej aranżacji. Klasyczne sztućce w kolorze srebra sprawdzą się na 100% podczas tej uroczystości. Zacznijmy od prawej strony talerza. Jako pierwszy kładziemy nóż sałatkowy, następnie obiadowy, do ryby oraz na końcu łyżkę. Lewa strona to, zaczynając od talerza, widelec sałatkowy, obiadowy oraz do ryby. Najdalej po lewej stronie kładziemy serwetkę. Miejsce nad talerzem przeznaczone jest dla łyżeczki i widelczyka deserowego.

Krok 5 – ozdoby i dekoracje

Świąteczne dekoracje stołu to ważny element wystroju wnętrza i wigilijnej kolacji. Aby zachować spójny wystrój domu warto wybierać dekoracje świąteczne w podobnej kolorystyce lub tonacji. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że wszystkie pomieszczenia w domu będą ze sobą współgrać stylistycznie. Uchroni nas to przed wprowadzeniem do wnętrza niepotrzebnego chaosu i wrażenia świątecznego przesytu rozmaitymi dekoracjami, które do siebie nie pasują. Najpopularniejszym kolorem jest oczywiście czerwień – chyba wszystkim kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Podczas Świąt sprawdzą się także zieleń i brąz – żywe lub sztuczne gałązki, girlandy, czy szyszki – wszystko oprószone sztucznym śniegiem. Takie ozdoby wprowadzą do wnętrza i na stół harmonie i naturalność.


  1. Kawiarka – jak wybrać by nie żałować zakupu?
  2. Przechowywanie w kuchni – sprawdzone patenty
  3. Noworoczna metamorfoza kuchni z płytkami ceramicznymi: wprowadzenie trendów kolorystycznych 2024 do wnętrza!

Originally posted 2017-11-27 15:43:09.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odkurzacz z filtrem wodnym

Zalety odkurzaczy z filtrem wodnym

rower, spacer, ruch

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze ciało?