Metoda Montessori to innowacyjna metoda kształcenia najmłodszych.
Wymyśliła ją nauczycielka z Włoch, Maria Montessori. Jej zdaniem należy jak najszybciej odejść od nauczania dzieci tylko sztywnych regułek. Znacznie lepszą techniką jest edukowanie poprzez indywidualne podejście do każdego malucha. Pod uwagę trzeba wziąć predyspozycje, osobowość oraz zainteresowania dziecka. Trzeba dać mu też szansę wyboru – niech samo zadecyduje czego i kiedy chce się uczyć. Wszystko powinno przebiegać jednak pod ścisłym nadzorem rodzica bądź kadry pedagogicznej.
Co ciekawe, metoda Montessori staje się przydatna nie tylko w placówkach przedszkolnych czy szkolnych. Coraz częściej wykorzystują ją rodzice, by wpływać na wszechstronny rozwój swojej pociechy także w warunkach domowych. Istnieje szereg zasad, których należy się trzymać, by móc realizować tą innowacyjną metodą z powodzeniem.
Przede wszystkim należy wspierać dziecko w jego wyborach, a nie narzucać mu utarte schematy. Niech nauka przebiega w przyjaznej formie, na przykład poprzez zabawę. Udowodniono zresztą, że właśnie w ten sposób jest najlepiej utrwalana, przynajmniej, jeśli pod uwagę brane są potrzeby dzieci kilkuletnich. Okazuje się, że przedszkolaki mogą też skupić swoją uwagę na danym elemencie nie dłużej niż przez 20 minut. Do tego jest to tylko jeden element, więc nie ma po co wprowadzać w jednym czasie zajęć różnorodnych. Wyjątkiem są ćwiczenia, które mogą usprawniać ich kondycję fizyczną, a przy tym pozwalają zdobywać wiedzę intelektualną. Dobrym przykładem jest na przykład zabawa na Magicznym Dywanie. Firma Funtronic stworzyła interaktywną podłogę, dzięki której dzieci mogą brać udział w rozmaitych warsztatach. Bawiąc się w odkopywanie dinozaura, usprawniana jest nie tylko ich motoryka ruchowa. Ćwiczą też wtedy koncentrację uwagi, pamięć, trenują mechanizmy logicznego myślenia. Do tego nabywają umiejętności pracy samodzielnej albo współpracy w grupie. To oczywiście tylko jeden z przykładów, bo możliwości takiego kształcenia jest o wiele więcej.
[nokaut-offers-box url=’/montessori/’ limit=’10’]
Istotny jest przy tym jeden fakt. Dziecko nie może być zmuszane do wykonywania jakiejkolwiek aktywności. Musi ona wynikać z jego chęci i zainteresowania. Najlepiej dawać wybór, by maluch sam podejmował decyzję, co chce w danej chwili robić. Dzięki temu nie zaburzy się jego chęci do odkrywania i poznawania świata. Dziecko będzie pewne siebie, odważne. Ucząc się na błędach, będzie znało poczucie porażki, ale też sukcesu, kiedy ćwiczenie zostanie wykonane właściwie.
Pamiętajmy o tym, że należy stawiać na indywidualne potrzeby najmłodszych. Nie można traktować ich jako całości. Trzeba odpowiadać na ich potrzeby i oczekiwania, bo tylko wtedy będą czuć się ważne. Będą też miały pełne poczucie bezpieczeństwa, co da solidne podstawy do ich wszechstronnego rozwoju i radzenia sobie w życiu dorosłym. Na szczęście coraz więcej placówek przedszkolnych i szkolnych zaczyna zdawać sobie z tego sprawę i oprócz standardowego programu kształcenia, jaki jest wytyczony przez MEN, wprowadzane są również autorskie programy, biorące pod uwagę metodę Montessori.
Treści przygotowane w oparciu o ofertę firmy Funtronic.eu posiadającej w swojej ofercie podłogę interaktywną dla dzieci.
65 proc. małych dzieci będzie pracowało w zawodach obecnie nieistniejących
Originally posted 2017-04-28 09:26:53.
Jeden komentarz
Dodaj odpowiedź