w ,

Jak uszyć firany do stylu rustykalnego ?

Gotowe czy szyte ? Firany to ogromny wybór wzorów i kolorów, ale jeśli chcemy mieć naprawdę niepowtarzalną dekorację okien, to warto zdecydować się na firany szyte z firan metrażowych. Wtedy pewność tego, że nikt nie będzie mieć identycznych jest niemalże 100%. Do stylu rustykalnego, wiejskiego i sielskiego pasują jedynie bardzo konkretne rodzaje firan. Jak je uszyć?

Szyte firanki do kuchni z koronką bawełnianą

Jedną z najpiękniejszych dekoracji okien do stylu wiejskiego oraz rustykalnego są zazdrostki zdobione haftowaną koronką Richelieu. To koronka z bawełny bądź lnu, która zdobiona jest małymi obrębionymi otworkami. Świetnie pasują też do tego stylu koronki bawełniane szydełkowe, ale już niekoniecznie tradycyjne koronki gipiurowe (które zdecydowanie lepiej odnajdą się w stylu klasycznym i romantycznym).

Do przygotowania takiej firany potrzebujemy materiał na firany (firany metrażowe). Jego szerokość powinna być odrobinę większa od szerokości pałąka, na którym zamontujemy zazdrostkę (około 10%), jeśli zazdrostka ma być lekko zmarszczona lub zaledwie + 4cm więcej niż szerokość okna, jeśli ma być prosto napięta. Boki firanki zaginamy i zabezpieczamy przed pruciem.

Jaką długość materiału przyciąć? To już zależy od tego, jak wysoko ma być zazdrostka zamocowana Standardowo, zazdrostki mają 40 cm wysokości, przy czym dodatkowe 3 cm trzeba założyć na przeszycie tunelu oraz kolejne 3 na falbankę nad tunelem (również, jeśli będzie bazą do przyszycia koronki). Warto pamiętać, by przy planowaniu wysokości zazdrostki doliczyć od razu wysokość dolnej falbanki z koronki).

Aby przeszyć na firanie tunel, najprościej:

  • Zagiąć materiał (na około 8 cm głębokości),
  • Szpilkami (lub fastrygą) zaznaczyć dwie linie – 3 cm od brzegu firanki (zagięcia) oraz kolejne 2 cm od poprzedniej linii (bądź 5 od brzegu),
  • Przeszyć firankę na szerokość wzdłuż dwóch utworzonych linii,

Dzięki temu, powstanie nam tunel, przez który przeciągniemy firankę. Do górnej części zakładki można doszyć koronkę. Dół zazdrostki wystarczy zagiąć na 1 cm (by zabezpieczyć go przed pruciem) a następnie doszyć firankę (uwaga – ścieg zygzakowy pozwoli doszyć koronkę i jednocześnie zabezpieczyć materiał, ale polecany jest jedynie osobom, które mają już w tej materii doświadczenie, bo może spowodować zwijanie się materiału).

Szyte firany do stylu rustykalnego i mieszczańskiego nie muszą posiadać bawełnianej koronki. Można wykończyć je aplikacjami, naszywkami, ręcznie pomalować a nawet udekorować decoupagem. Ważne, by symbolika i wybrane elementy dekoracyjne firny były utrzymane w ciepłej kolorystyce oraz nawiązywały do typowych sielskich motywów – ziół warzyw, owoców.

Wybierz firany do kuchni spośród najnowszych wzorów i trendów. W sklepie internetowym https://firaneo.pl/firany-do-kuchni znajdziesz firanki kuchenne woalowe, oraz żakardowe, modne firanki zazdrostki oraz zasłony kuchenne.


  1. Zalety odkurzaczy z filtrem wodnym
  2. Jak czyścić meble drewniane?
  3. Przepisy na makaron. 5 prostych i szybkich dań

Originally posted 2017-05-06 11:18:12.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

karta kredytowa

Płacisz kartą zbliżeniową? A czy jest ona odpowiednio zabezpieczona?

konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe – wszystko, co warto o nim wiedzieć