Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Mammografia, USG, czy samokontrola? Jaka metoda badań jest najlepsza?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w krajach rozwiniętych. Dlatego każda kobieta w ramach badań profilaktycznych powinna poddawać się co pewien czas badaniu piersi. Tylko dzięki systematycznym kontrolom możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Im szybsza diagnoza, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Jak często trzeba się badać? I czym różni się mammografia od USG piersi?

W przypadku raka piersi podstawowym czynnikiem ryzyka jest płeć – najbardziej narażone na jego wystąpienie są kobiety. Dużą rolę odgrywa również wiek i predyspozycje genetyczne; specjaliści zalecają większą częstotliwość badań, jeżeli w przeszłości odnotowano przypadki wystąpienia tego nowotworu wśród najbliższej rodziny (matka, siostra, córka). Warto podkreślić, że rak piersi częściej dotyka mieszkanki dużych aglomeracji miejskich, kobiety otyłe lub o niskiej aktywności fizycznej, lepiej wykształcone i późno rodzące dzieci. Palenie papierosów również zwiększa ryzyko raka piersi, choć raczej w niewielkim stopniu.

Badanie USG a mammografia 

Mammografia stanowi obecnie najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi, a dokładność tego badania nieustannie wzrasta. Dziś dokładną diagnozę można postawić w około 90% przypadków, zaś najlepsze wyniki osiąga się przy większych piersiach z przewagą tkanki tłuszczowej. Mammografia uwidacznia kształt guza, po którym można stwierdzić z jaką zmianą nowotworową mamy do czynienia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że badanie mammograficzne nie jest idealne: niektóre postaci raka nie są widoczne w mammografii albo lekarz, który analizuje zdjęcie, może zwyczajnie nie zauważyć nowotworu – zdarzyć się to może nawet doświadczonym radiologom. Pamiętajmy też, że nie wszystkie przypadki raka wykryte w mammografii są uleczalne.

Mammografia to badanie radiologiczne, czyli inaczej prześwietlenie. Z kolei USG piersi wykorzystuje dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości i pozwala odróżnić zmiany o stałej konsystencji od torbieli wypełnionej płynem. Niestety przy ultrasonografii gorzej uwidaczniają się zwapnienia.

Czy badanie USG może zastąpić mammografię?

Oba badania wzajemnie się uzupełniają, a żadne z nich nie pozwala na sto procent wykluczyć lub potwierdzić wystąpienia raka piersi. Mammografia zalecana jest kobietom po 40. roku życia, gdy w piersiach zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa. W niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Badanie uzupełniające stanowi USG. Ultrasonografię zaleca się przede wszystkim młodym kobietom, których piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej – ultradźwięki wszelkie zmiany „widzą” w niej lepiej niż promienie rentgenowskie. Niemniej tylko badanie mammograficzne uwidoczni mniejsze i większe zwapnienia (inaczej mineralne złogi wapnia). Makrozwapnienia są łagodną zmianą występującą u większości kobiet, które przekroczyły 50. rok życia, natomiast mikrozwapnienia mogą być zapowiedzią stanów przedrakowych lub samego raka gruczołu piersiowego. Zaleca się, aby pierwsza mammografia wykonana została pomiędzy 35 a 40 rokiem życia, a następnie powtarzana co 1,5 do 2 lat.

Należy również pamiętać o samobadaniu piersi. To bardzo proste badanie, które pozwoli wcześnie wykryć stwardnienie lub guzki. Najlepiej przeprowadzać je tydzień po menstruacji, a po menopauzie – raz w miesiącu. Nie każdy guzek jest rakiem! Jeżeli jednak zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Autor artykułu: Dr Elżbieta Michalska
Radiolog Dr. Elżbieta Michalska specjalizuje się w radiologii ogólnej, mammografii, badaniach kontrastowch żołądka i jelita grubego, wykonuje USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej oraz rentgen zębów.

Skomentuj