w ,

Szczęście można jedynie uchwycić kątem oka, a nie spojrzeć mu prosto w twarz

Niezmierzony świat poradników stanowi współczesną apoteozę pogoni za szczęściem. Obrazuje problemy, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo: żyj odważnie, myśl pozytywnie, przełam lęk, kochaj mocniej, uporaj się z gniewem, zwizualizuj swoją przyszłość, stawiaj sobie cele i osiągaj je, przy tym wszystkim nie zapomnij być SZCZĘŚLIWY. Pragnienie, by otrzymać zgrabny przepis na życie w formie książki, jest zrozumiałe, ale po otwarciu każdej z nich najczęściej widać, że przekazy takich dzieł są banalne.

szczęście poradnik dla pesymistówTaki świat bierze pod lupę Oliver Burkeman. Autor książki „Szczęście. Poradnik dla pesymistów” dokonuje interesującego przeglądu koncepcji szczęścia od starożytnej Grecji, po nowoczesne teorie psychologiczne, zręcznie manewruje przekonującymi przykładami z współczesnego życia, przedstawia nam niezwykłą grupę ludzi, których łączy niezwyczajny sposób myślenia o życiu – awangardowi psychologowie, eksperci od spraw terroryzmu, buddyści, twardo stąpający po ziemi konsultanci biznesowi, filozofowie greccy czy współcześni guru. Chłodny, sceptyczny i sarkastyczny ton autora dopełniony jest inteligentnym i przewrotnym dowcipem.
Oliver Burkeman rozprawia się z wszechobecnym i złudnym kultem optymizmu. Pokazuje, jaką pułapką może być uwikłanie w nakaz pozytywnego myślenia. Uświadamia, że stałe wysiłki, by być szczęśliwym w istocie wpędzają nas w rozpacz. Autor nie obiecuje szczęścia, lecz dokonuje przeglądu nieco innych sposobów na zbliżenie się do niego. Pokazuje, że człowiek może być autentycznie zadowolony w momencie, kiedy m.in. jest gotowy, by doświadczać negatywnych emocji.

„Negatywna droga”, co powinno zostać podkreślone, nie jest jedyną, wyczerpującą i ładnie zapakowaną filozofią; antidotum to nie panaceum. Problem pozytywnego myślenia i wielu pokrewnych mu podejść do szczęścia polega właśnie na chęci sprowadzenia wielkich kwestii do wystandaryzowanych poradnikowych sztuczek bądź planów w dziesięciu punktach. Dla odmiany – negatywna droga nie oferuje jednego rozwiązania. Niektórzy z jej orędowników podkreślają, jak ważne jest pogodzenie się z negatywnymi uczuciami i myślami, innych zaś można w sposób bardziej adekwatny opisać jako propagatorów obojętnego podejścia do trudnych emocji.
(fragment książki)

Oliver Burkeman – jest stałym współpracownikiem brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Otrzymał nagrodę dla młodego dziennikarza roku Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (Foreign Press Association) oraz znalazł się na krótkiej liście kandydatów do nagrody Orwella. Jest autorem popularnych cotygodniowych felietonów psychologicznych „Ten felieton zmieni twoje życie”. Pracował jako reporter w Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku.


  1. Co to jest zdrowie seksualne i dlaczego jest tak ważne?
  2. Jak zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii
  3. 40% Polek i Polaków nie obchodzi walentynek

Originally posted 2017-03-09 10:00:49.

Skomentuj

prezent ślubny

Doskonałe klasyczne pomysły na prezent ślubny

blog-lifestyle

Rodzaje blogów – jak wybrać odpowiedni dla siebie?