w ,

Jak zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii

Jak możesz zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii, które zauważasz u siebie? Co zrobić, gdy już zauważyłeś je u siebie?

 1. Dbaj o swój komfort psychiczny
  Poświęcaj ograniczoną ilość czasu (wyznaczoną przez siebie – może być to 10 min., 30 min. itp.) na uzyskiwanie wiadomości i informacji. Poobserwuj siebie, postaraj się znaleźć źródło informacji, które Cię satysfakcjonuje (gazeta, telewizja, radio, internet), a jednocześnie wywołuje w Tobie najmniejsze nieprzyjemne emocje, np. rozdrażnienie, smutek, zrezygnowanie, złość.
 2. Staraj się podchodzić do wiadomości „analitycznie”, tak jakbyś był badaczem – wiadomości zdobywaj tylko z wiarygodnych, potwierdzonych źródeł informacji. Staraj się przeanalizować zdobytą informację i skonfrontować ją z innymi zanim w nią uwierzysz. Bardzo możliwe, że coś, co wywoła w Tobie ogromne emocje i reakcję wcale nie musi być faktem. Wyznacz sobie codzienne godziny bez wiadomości nt. pandemii np. od 18:00 do 22:00.
 3. Nie czytaj tylko nagłówków Często są stworzone tak, aby wywołać w Tobie emocje i przykuć Twoją uwagę. Treść nagłówków często może nawet nie zgadzać się treściom artykułów.
 4. Dbaj o regularną aktywność fizyczną dostosowaną do Twoich możliwości, może ona znacząco obniżyć poziom hormonów stresu, które wydzielają się w kryzysowych sytuacjach.
 5. Wyłącz powiadomienia w telefonie, nie oglądaj wiadomości, wyłącz radio. Postaraj się przełożyć rozmowy na ten temat na inny czas. Bardzo możliwe, że okaże się, że wiadomości, które w tamtej chwili wydawały się bardzo ważne, za kilka godzin nie będą miały dla Ciebie znaczenia. W ten sposób unikasz niepotrzebnych frustracji.
 6. Postaraj się utrzymać stały plan dnia – Pomimo specyficznej sytuacji wyznacz konkretne godziny na konkretne aktywności, takie jak śniadanie, praca, przygotowanie objawu, aktywność fizyczna, relaks, kontakt z najbliższymi. Stały plan dnia może pomóc w utrzymaniu motywacji i zwalczyć poczucie niepewności/lęk.
 7. Na czas pracy ograniczcie do niezbędnego minimum kontakt z innymi członkami rodziny – w obecnej sytuacji często zdarza się tak, że cała rodzina pracuje/uczy się zdalnie. To naturalne, że po pewnym czasie spędzonym z tymi samymi osobami w jednym domu bez większego kontaktu z innymi możemy czuć się sfrustrowani i nie mamy już ochoty na spędzanie czasu z naszą rodziną. Jeśli tylko macie taką możliwość, pracujcie w osobnych pokojach.
 8. W chwilach kryzysowych, gdy stres zaczyna Cię przytłaczać, możesz skorzystać z technik relaksacyjnych dostępnych np. na Youtube, takich jak Trening Jacobsona z progresywną relaksacją mięśni lub Trening autogenny Schultza.
 9. Postaraj się codziennie znaleźć chociaż kilka minut dla siebie podczas których przeznaczysz swój czas na coś, co sprawi Ci przyjemność – czytanie książki, zabiegi pielęgnacyjne itp. Dbanie o siebie to ważny aspekt w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
 10. Utrzymuj kontakt z bliskimi osobami z rodziny oraz przyjaciółmi – rozmawiaj przez telefon lub wideo połączenie. Udzielanie i dostawanie wsparcia społecznego ma duże znaczenie w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
 11. Dziel się swoimi emocjami, obawami, przykrymi doświadczeniami jeśli takie się pojawią. To naturalne, że jest to dla nas trudny czas i wspieranie siebie nawzajem może znacząco poprawić Twój nastrój i zmniejszyć poczucie osamotnienia.
 12. Skontaktuj się ze specjalistą jeśli tego potrzebujesz – specjalista pomoże w podjęciu działań, które mogą przywrócić dobre samopoczucie. Jeśli pomimo tego zauważysz u siebie stale utrzymujący się obniżony nastrój i takie emocje jak lęk, zamartwianie się, problemy ze snem, apetytem, problemy z koncentracją i motywacją (lub inne niepokojące objawy) nie wahaj się i zgłoś się do psychologa/psychoterapeuty lub psychiatry.

Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie może znacząco wpływać na polepszenie samopoczucia całej Twojej rodziny! Dbając o siebie, dbasz o swoje dziecko, więc bądź dla siebie dobry i zaopiekuj się sobą 🙂

Skomentuj

rozpoczęcie kariery w marketingu

Przydatne wskazówki, które ułatwią Ci rozpoczęcie kariery w marketingu

darmowe szkolenia od Google

Darmowe szkolenia od Google – czego mogą Cię nauczyć i czy warto z nich skorzystać?