Aktualności Zdrowie

Jak zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii

negatywne skutki koronawirusa

Jak możesz zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii, które zauważasz u siebie? Co zrobić, gdy już zauważyłeś je u siebie?

 1. Dbaj o swój komfort psychiczny
  Poświęcaj ograniczoną ilość czasu (wyznaczoną przez siebie – może być to 10 min., 30 min. itp.) na uzyskiwanie wiadomości i informacji. Poobserwuj siebie, postaraj się znaleźć źródło informacji, które Cię satysfakcjonuje (gazeta, telewizja, radio, internet), a jednocześnie wywołuje w Tobie najmniejsze nieprzyjemne emocje, np. rozdrażnienie, smutek, zrezygnowanie, złość.
 2. Staraj się podchodzić do wiadomości „analitycznie”, tak jakbyś był badaczem – wiadomości zdobywaj tylko z wiarygodnych, potwierdzonych źródeł informacji. Staraj się przeanalizować zdobytą informację i skonfrontować ją z innymi zanim w nią uwierzysz. Bardzo możliwe, że coś, co wywoła w Tobie ogromne emocje i reakcję wcale nie musi być faktem. Wyznacz sobie codzienne godziny bez wiadomości nt. pandemii np. od 18:00 do 22:00.
 3. Nie czytaj tylko nagłówków Często są stworzone tak, aby wywołać w Tobie emocje i przykuć Twoją uwagę. Treść nagłówków często może nawet nie zgadzać się treściom artykułów.
 4. Dbaj o regularną aktywność fizyczną dostosowaną do Twoich możliwości, może ona znacząco obniżyć poziom hormonów stresu, które wydzielają się w kryzysowych sytuacjach.
 5. Wyłącz powiadomienia w telefonie, nie oglądaj wiadomości, wyłącz radio. Postaraj się przełożyć rozmowy na ten temat na inny czas. Bardzo możliwe, że okaże się, że wiadomości, które w tamtej chwili wydawały się bardzo ważne, za kilka godzin nie będą miały dla Ciebie znaczenia. W ten sposób unikasz niepotrzebnych frustracji.
 6. Postaraj się utrzymać stały plan dnia – Pomimo specyficznej sytuacji wyznacz konkretne godziny na konkretne aktywności, takie jak śniadanie, praca, przygotowanie objawu, aktywność fizyczna, relaks, kontakt z najbliższymi. Stały plan dnia może pomóc w utrzymaniu motywacji i zwalczyć poczucie niepewności/lęk.
 7. Na czas pracy ograniczcie do niezbędnego minimum kontakt z innymi członkami rodziny – w obecnej sytuacji często zdarza się tak, że cała rodzina pracuje/uczy się zdalnie. To naturalne, że po pewnym czasie spędzonym z tymi samymi osobami w jednym domu bez większego kontaktu z innymi możemy czuć się sfrustrowani i nie mamy już ochoty na spędzanie czasu z naszą rodziną. Jeśli tylko macie taką możliwość, pracujcie w osobnych pokojach.
 8. W chwilach kryzysowych, gdy stres zaczyna Cię przytłaczać, możesz skorzystać z technik relaksacyjnych dostępnych np. na Youtube, takich jak Trening Jacobsona z progresywną relaksacją mięśni lub Trening autogenny Schultza.
 9. Postaraj się codziennie znaleźć chociaż kilka minut dla siebie podczas których przeznaczysz swój czas na coś, co sprawi Ci przyjemność – czytanie książki, zabiegi pielęgnacyjne itp. Dbanie o siebie to ważny aspekt w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
 10. Utrzymuj kontakt z bliskimi osobami z rodziny oraz przyjaciółmi – rozmawiaj przez telefon lub wideo połączenie. Udzielanie i dostawanie wsparcia społecznego ma duże znaczenie w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
 11. Dziel się swoimi emocjami, obawami, przykrymi doświadczeniami jeśli takie się pojawią. To naturalne, że jest to dla nas trudny czas i wspieranie siebie nawzajem może znacząco poprawić Twój nastrój i zmniejszyć poczucie osamotnienia.
 12. Skontaktuj się ze specjalistą jeśli tego potrzebujesz – specjalista pomoże w podjęciu działań, które mogą przywrócić dobre samopoczucie. Jeśli pomimo tego zauważysz u siebie stale utrzymujący się obniżony nastrój i takie emocje jak lęk, zamartwianie się, problemy ze snem, apetytem, problemy z koncentracją i motywacją (lub inne niepokojące objawy) nie wahaj się i zgłoś się do psychologa/psychoterapeuty lub psychiatry.

Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie może znacząco wpływać na polepszenie samopoczucia całej Twojej rodziny! Dbając o siebie, dbasz o swoje dziecko, więc bądź dla siebie dobry i zaopiekuj się sobą 🙂

2 Komentarze

 1. Klara

  13 grudnia 2020

  Bardzo fajnie napisany artykuł. Staram się zachowywać dobre poczucie humoru i motywować innych. Wydaje mi się, że dobrze mi to wychodzi. Uśmiech jest bardzo ważny! 🙂

 2. O czym pamiętać, planując randkę z mężem? - Kasa na obcasach

  13 grudnia 2020

  […] Jak zapobiegać negatywnym skutkom psychicznym pandemii […]

Skomentuj

Zobacz też:

Zdrowie

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?

Ostatnimi czasy często poruszanym tematem jest wciąż rosnący odsetek otyłych ludzi (zwłaszcza dzieci) wśród społeczeństwa. Dietetycy regularnie alarmują, że polskie
Zdrowie

Jak przygotować się do treningu?

Wśród społeczeństwa zapanowała moda na zdrowy tryb życia. Internet aż puchnie od treści poświęconych dbaniu o siebie i swój organizm.