w , , , , ,

4 sposoby na pogodzenie home office z opieką nad dzieckiem

Koronawirus dla wielu rodziców oznacza zamianę pracy biurowej na home office. Jednoczesne zamknięcie przedszkoli i szkół sprawia natomiast, że obowiązki zawodowe trzeba pogodzić z opieką nad dzieckiem. Na szczęście nie jest to niewykonalne – pomocne może się okazać wdrożenie w życie kilku rad.

Bez planowania ani rusz

Planowanie to podstawa – powie to każda osoba pracująca z domu czy po prostu umiejąca dobrze zarządzać czasem. Planowanie przydaje się w praktycznie każdym aspekcie życia. Praca zdalna to sytuacja, w której umiejętności organizacyjne nabierają szczególnego znaczenia. Tutaj bardziej będzie liczyć się efektywność, a nie ilość spędzonych w pracy godzin. Tym bardziej, że zwykle trudno będzie o ciągłość wykonywania poszczególnych obowiązków zawodowych. Zastanów się, w jakim czasie będziesz mieć najlepszą sposobność do pracy. Może podczas drzemki dziecka albo w momencie, gdy w telewizji leci jego ulubiona bajka? Jeśli praca zdalna zapewnia ci godzinową elastyczność, dopasuj swój grafik do grafiku dziecka tak, by najważniejsze zadania wykonywać, gdy zajmuje się nim drugi rodzic albo gdy nie potrzebuje twojej uwagi.

Rób listy zadań

Najlepiej od razu po pracy zrób listę zadań na następny dzień. Dzięki temu od razu będziesz wiedzieć, co musisz robić i nie stracisz czasu na zastanawianie się. Realnie zastanów się też, ile zajmą ci czasu. Jeśli możesz, ustaw je w takiej kolejności, by dzień był urozmaicony, dzięki czemu łatwiej ci będzie zachować skupienie. Najlepiej w drugiej kolumnie wypisz zadania do wykonania, które nie wymagają maksymalnego skupienia. Dzięki temu będziesz mieć możliwość ich wykonania przy okazji robienia czegoś innego – pilnowania dziecka, gotowania czy sprzątania.

Zadbaj o przestrzeń do pracy

Przy home office oprócz planowania kluczowa jest druga rzecz – skupienie. Niezwykle ważne jest więc zadbanie o swoją maksymalną efektywność. Pamiętaj, by przygotować sobie stanowisko pracy. Może ci się wydawać, że praca zdalna to świetna okazja, by posiedzieć w piżamie w wygodnym łóżku, ale prawda jest taka, że efekty nie będą zachwycające. Twój mózg kojarzy łóżko z relaksem, nie będziesz więc w stanie maksymalnie się skupić. Właśnie dlatego ubierz się i pracuj chociażby w salonie. Najlepiej, jeśli wybierzesz pomieszczenie, w którym możesz zamknąć drzwi i tym samym odgrodzić się od hałasów i widoku innych pomieszczeń, które będą cię rozpraszać i przypominać o domowych obowiązkach.

Wytłumacz dziecku, że pracujesz

Jednym z największych wyzwań przy pracy w domu i jednoczesnej opieki nad dzieckiem jest odcięcie się od domowych obowiązków. Ten problem mają nie tylko pracownicy, którzy w obliczu koronawirusa korzystają z home office, ale wszyscy ci, którzy na co dzień pracują z domu. Właśnie dlatego tak ważne jest wytłumaczenie dziecku, że choć znajdujesz się blisko niego, to jesteś w pracy. Maluch musi zrozumieć, że to oznacza, że nie zostajesz do ich dyspozycji. Nie może przychodzić bez powodu albo gdy po prostu się nudzą i złościć, kiedy nie poświęcasz im w tym czasie uwagi.

Skomentuj

Jak zaplanować czas z dzieckiem w czasie kwarantanny?

Jak zaplanować czas z dzieckiem w czasie kwarantanny?

jak walczyć z pierwszymi oznakami starzenia

Nasze ciało zaczyna się starzeć już po 25 roku życia