w ,

Jak zaplanować czas z dzieckiem w czasie kwarantanny?

Koronawirus spowodował wiele zmian w codziennym życiu. Odwołanie wielu imprez, zamykanie placówek szkolnych czy postawienie przede wszystkim na pracę zdalną – sprawia to, że wiele osób spędza całe dnie w domu. Zaleca się, by każdy, jeśli to możliwe, nie ruszał się z domu i poddał się 14-dniowej kwarantannie. Ma to pomóc ograniczyć liczbę dalszych zachorowań i rozwój pandemii, tym bardziej że u wielu osób zarażenie przebiega bezobjawowo. Kwarantanna nie musi być jednak powodem do zmartwień czy nudzenia się.

Zamiast wpadać w zły nastrój, można wykorzystać ten czas w ciekawy sposób. Przede wszystkim warto poświęcić więcej uwagi bliskim, w tym dzieciom, z którymi wreszcie można spędzić więcej czasu niż na co dzień.

Maraton filmowy
Dobrym pomysłem może być chociażby zorganizowanie w tym czasie rodzinnego maratonu filmowego. Prawdopodobnie jest wiele filmów, po które na co dzień nie mieliście okazji sięgnąć. Teraz jest ku temu świetna okazja. Wystarczy przygotować sobie wygodne siedzenie na kanapie, przynieść poduszki czy koce, postawić przekąski na stole i spędzić wspólnie czas.

Rodzinny turniej gier planszowych
Gry planszowe przeżywają swoją druga młodość i cieszą się rosnącą popularnością. Czemu więc nie skorzystać z okazji, by całą rodziną zagrać w swoje ulubione planszówki? Jest to świetny moment, by spędzić czas na dobrej zabawie, a jednocześnie z dala od telewizora czy komputera.

Wspólne gotowanie
Zamawianie gotowych dań czy gotowanie w pośpiechu? To niestety codzienność wielu zapracowanych rodzin. Teraz macie jednak doskonałą okazję, by to zmienić. To również może być świetna zabawa z dzieckiem w domu. Macie możliwość poświęcenia mu dużej ilości czasu, nie musicie więc śpieszyć się z gotowaniem i wiele rzeczy będzie mogło zrobić samo, nawet jeśli poradzi sobie z tym o wiele wolniej niż dorośli. Możecie przygotować razem waszą ulubioną kolację albo upiec ulubione ciasteczka. Dla dziecka wałkowanie ciasta i wycinanie kształtów foremkami na pewno będzie świetną rozrywką. Nie wspominając już o możliwości późniejszego udekorowania wypieków.

Zabawa z dzieckiem w domu
Dzień można też spędzić ze swoją pociechą na różnych zabawach, na które do tej pory nie było czasu. Oprócz korzystania z typowych pomysłów takich jak zabawa w dom czy lekarza, możecie spróbować wysilić wyobraźnię i wybrać zabawy, na które zwykle brakowało wam czasu. Dobrym pomysłem może być chociażby zabawa z dzieckiem w domu w teatr. Wymyślcie wspólnie przedstawienie, przygotujcie scenariusz, stroje albo kukiełki, a potem wystawcie spektakl reszcie rodziny.

Dzieci uwielbiają też budować i tworzyć. Warto to wykorzystać do skonstruowania specjalnej domowej bazy z koców i poduszek. Już samo budowanie to świetna zabawa z dzieckiem, nie wspominając o tym, jaki potencjał taka baza ma później. Będzie mogła stać się indiańskim wigwamem, namiotem, bazą szpiegów czy czymkolwiek, co wymyślicie.

Możesz nawet pozwolić dziecku, by na jedną noc zrezygnowało z łóżka i spędziło noc w zbudowanej przez was bazie. Na pewno będzie zachwycone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mapa nieba

Mapa nieba na pamiątkę wyjątkowych chwil, czyli niebanalny prezent od Strellas

home office, jak zmienić pracę

4 sposoby na pogodzenie home office z opieką nad dzieckiem