w

Czym jest bullet journal?

Bardzo modny ostatnio bullet journal, dla wielu nadal jest enigmatycznym pojęciem. A jest to nic innego jak forma kreatywnego planowania przyszłości oraz dokumentowania teraźniejszości.

Idea bullet journal

Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych. Zapewne wiele osób zada pytanie po co taki planer w dobie gotowych kalendarzy, notesów, czy aplikacji do planowania? Właśnie po to aby jak najlepiej dopasować planer do własnych potrzeb. Żaden notes kupiony w sklepie nie jest idealny dla nas, każdemu czegoś brakuje, a to za mało miejsca na notatki, a to brak dodatkowych kartek na listy rzeczy do zrobienia itp, każdy ma jakieś mankamenty.


W bullet journal możemy dodać tyle stron ile nam potrzeba, jest to system, który można dowolnie modyfikować i dostosowywać do siebie.
Standardowo każdy bullet journal zaczyna się od indeksu, czyli spisu listy zawarte w notesie- ponieważ strony są numerowane, bardzo łatwo szybko odnaleźć właściwy spis.

Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych.
Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych.


Standardowo podział bullet journal wygląda tak: Future Log czyli zapis przyszłości oraz Daily/Monthly/Weekly Log czyli plan dnia/tygodnia/miesiąca. W pierwszej części notujemy najważniejsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, natomiast w drugiej szczegółowy plan z podziałem na jednostki.

bullet journal co to jest
bullet journal
bullet journal co to jest?

Ideą bullet journal jest minimalizm i szybkość notowania, dlatego wiele osób opracowało własne systemy notowania, na przykład zadania do zrobienia oznaczone są kropką, wykonane to przekreślona kropka. Można do tego celu wykorzystać też kolory i tu dochodzimy do sedna prowadzenia bullet journal, większość z nich to małe dzieła sztuki. Osoby je prowadzące często określają motyw przewodni i swoje notatki urozmaicają grafiką, wlepkami czy innymi ozdobami. Wszystko po to aby organizacja była bardziej przejrzysta ale też aby korzystało się z tego planera przyjemniej.

Osobna kategoria to kolekcje, czyli tak naprawdę przeróżne listy np. lista książek do przeczytania, lista rzeczy do zrobienia przed 30-stką itp. Te listy mogą przybierać najrozmaitsze formy, mogą to być mapy myśli, szkice czy grafiki.

Od czego zacząć bullet journal?

Najlepiej przygodę z bullet journal zacząć od zwykłego notesu z marketu, idealnie nadają się do tego zwykłe grubsze zeszyty. Oczywiście można od razu zakupić notes Leuchtturm czy Moleskine, jednak lepszym pomysłem na początek jest rozpoczęcie od zwykłego zeszytu i sprawdzenie czy ta metoda planowania sprawdzi się u nas.

Notes może być w linie, gładki czy w wykropkowany- ten ostatni ma chyba najwięcej zwolenników, dzięki temu, że kropeczki są mało widoczne co zapewnia przejrzystość stron. Później warto ponumerować wszystkie strony, pomoże nam to w utrzymaniu porządku i łatwym dostępie do list/ kolekcji.

Oczywiście przydadzą się kolorowe cienkopisy, zakreślacze, flamastry itp. można użyć też naklejek czy zakładek to wszystko zależy już tylko od naszej wyobraźni i potrzeb.
Po takim przygotowaniu pozostaje tylko przystąpić do planowania i zapełniania własnego organizera pomysłami, inspiracjami i marzeniami do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

salon meblowy meble ekskluzywne

Walentynkowe love nie kończy się w lutym – ociepl wnętrze miłosnymi akcentami

kobieta listonoszka

Jak zostać listonoszką? Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami