w

Czym jest bullet journal?

bullet journal planowanie

Bardzo modny ostatnio bullet journal, dla wielu nadal jest enigmatycznym pojęciem. A jest to nic innego jak forma kreatywnego planowania przyszłości oraz dokumentowania teraźniejszości.

Idea bullet journal

Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych. Zapewne wiele osób zada pytanie po co taki planer w dobie gotowych kalendarzy, notesów, czy aplikacji do planowania? Właśnie po to aby jak najlepiej dopasować planer do własnych potrzeb. Żaden notes kupiony w sklepie nie jest idealny dla nas, każdemu czegoś brakuje, a to za mało miejsca na notatki, a to brak dodatkowych kartek na listy rzeczy do zrobienia itp, każdy ma jakieś mankamenty.


W bullet journal możemy dodać tyle stron ile nam potrzeba, jest to system, który można dowolnie modyfikować i dostosowywać do siebie.
Standardowo każdy bullet journal zaczyna się od indeksu, czyli spisu listy zawarte w notesie- ponieważ strony są numerowane, bardzo łatwo szybko odnaleźć właściwy spis.

Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych.
Idea bullet journal powstała wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych.


Standardowo podział bullet journal wygląda tak: Future Log czyli zapis przyszłości oraz Daily/Monthly/Weekly Log czyli plan dnia/tygodnia/miesiąca. W pierwszej części notujemy najważniejsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, natomiast w drugiej szczegółowy plan z podziałem na jednostki.

bullet journal co to jest
bullet journal
bullet journal co to jest?

Ideą bullet journal jest minimalizm i szybkość notowania, dlatego wiele osób opracowało własne systemy notowania, na przykład zadania do zrobienia oznaczone są kropką, wykonane to przekreślona kropka. Można do tego celu wykorzystać też kolory i tu dochodzimy do sedna prowadzenia bullet journal, większość z nich to małe dzieła sztuki. Osoby je prowadzące często określają motyw przewodni i swoje notatki urozmaicają grafiką, wlepkami czy innymi ozdobami. Wszystko po to aby organizacja była bardziej przejrzysta ale też aby korzystało się z tego planera przyjemniej.

Od czego zacząć bullet journal?
Od czego zacząć bullet journal?

Osobna kategoria to kolekcje, czyli tak naprawdę przeróżne listy np. lista książek do przeczytania, lista rzeczy do zrobienia przed 30-stką itp. Te listy mogą przybierać najrozmaitsze formy, mogą to być mapy myśli, szkice czy grafiki.

Od czego zacząć bullet journal?

Najlepiej przygodę z bullet journal zacząć od zwykłego notesu z marketu, idealnie nadają się do tego zwykłe grubsze zeszyty. Oczywiście można od razu zakupić notes Leuchtturm czy Moleskine, jednak lepszym pomysłem na początek jest rozpoczęcie od zwykłego zeszytu i sprawdzenie czy ta metoda planowania sprawdzi się u nas.

Notes może być w linie, gładki czy w wykropkowany- ten ostatni ma chyba najwięcej zwolenników, dzięki temu, że kropeczki są mało widoczne co zapewnia przejrzystość stron. Później warto ponumerować wszystkie strony, pomoże nam to w utrzymaniu porządku i łatwym dostępie do list/ kolekcji.

Oczywiście przydadzą się kolorowe cienkopisy, zakreślacze, flamastry itp. można użyć też naklejek czy zakładek to wszystko zależy już tylko od naszej wyobraźni i potrzeb.
Po takim przygotowaniu pozostaje tylko przystąpić do planowania i zapełniania własnego organizera pomysłami, inspiracjami i marzeniami do wykonania.

salon meblowy meble ekskluzywne

Walentynkowe love nie kończy się w lutym – ociepl wnętrze miłosnymi akcentami

kobieta listonoszka

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami