w , ,

Planowanie czasu a domowe obowiązki

W pracy każdego dnia ma się szereg zadań do wypełnienia. Należy wywiązywać się z terminów i pilnować każdego szczegółu. Powrót do domu nie wiąże się jednak automatycznie z odpoczynkiem. Zazwyczaj bowiem czeka tam wiele kolejnych obowiązków do wypełnienia. Jak skutecznie planować, by wykonać wszystkie niezbędne czynności w domu, a jednocześnie znaleźć czas na chwilę relaksu?

Podział obowiązków

Nie należy zapominać, że wszystkie obowiązki domowe nie mogą być przyporządkowane jednej osobie. Każdy z domowników musi mieć kilka zadań, które będzie wypełniał w ciągu dnia. Rozdział obowiązków między rodziców i dzieci sprawia, że każdy ma czas zarówno na odpoczynek, jak i na sprzątanie, pranie czy chociażby wyniesienie śmieci. Warto pamiętać, by również dzieciom powierzać drobne prace domowe. Dzięki temu już od najmłodszych lat będą uczyć się odpowiedzialności oraz lepszego zarządzania czasem.

Umiejętne planowanie czasu

Warto wszystkie domowe obowiązki podzielić na dwie kategorie – rzeczy, które powinny być robione średnio raz w tygodniu oraz takie, które należy wykonywać częściej. Te powtarzające się co tydzień najlepiej przyporządkować do konkretnych osób – na przykład mama co tydzień będzie zajmować się dokładnym sprzątaniem kuchni, podczas gdy tata raz w tygodniu gruntownie posprząta łazienkę. Dzięki temu każdy z domowników będzie miał świadomość, że nikt nie wyręczy go w tym zadaniu i istnieje większa szansa, że wywiąże się ze swoich obowiązków. Inne, mniejsze i częstsze czynności takie jak wynoszenie śmieci, przecieranie blatów w kuchni czy opróżnianie zmywarki, można rozpisać w formie grafiku, w którym zostaną uwzględnieni wszyscy członkowie rodziny.

Dokładna rozpiska

Zarządzanie czasem będzie o wiele prostsze, gdy każdy z domowników będzie miał czarno na białym napisane, co powinien zrobić danego dnia. Najlepiej zaopatrzyć się więc w rodzinny planer i powiesić go w widocznym miejscu. Planer familiowo można na przykład umieścić na lodówce. Dzięki temu każdy z domowników nie będzie mógł się wymawiać zapominalstwem i będzie dokładnie wiedział, jakie obowiązki musi wykonać w danym dniu.

 

Jak skutecznie zarządzać czasem?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Jak skutecznie zarządzać czasem?

    planowanie czasu

    Jak zarządzać czasem, by wykonać wszystkie domowe obowiązki?