Home / Aktualności / Jak zarządzać czasem, by wykonać wszystkie domowe obowiązki?
planowanie czasu

Jak zarządzać czasem, by wykonać wszystkie domowe obowiązki?

W wielu domach jest obecny ten sam problem – mimo chęci, by regularnie robić pranie, sprzątać pokoje czy wynosić śmieci, efektów nie widać. Domownicy często bowiem odkładają poszczególne czynności na później, wymawiając się brakiem czasu lub zapominalstwem.

W rezultacie albo w domu panuje chaos, który potem znacznie trudniej jest ogarnąć, albo też jeden z domowników w końcu decyduje się wykonać obowiązki, które należą nie tylko do niego, ale i do pozostałych członków rodziny. Tymczasem kluczem do porządku w domu jest umiejętne planowanie czasu.

Podział obowiązków to podstawa

Na początek warto ustalić, że wszystkie domowe obowiązki nie mogą spoczywać na barkach jednej osoby. Nawet jeśli któreś z rodziców decyduje się nie pracować, a zamiast tego zająć się domem, powinien choć drobne czynności powierzać pozostałym członkom rodziny. W przeciwnym razie przyzwyczają się oni, że nic nie muszą robić i wszystko mają podane na tacy.

zadania naszej rodziny

Jak skutecznie planować czas w rodzinie?

Aby ustalić podział obowiązków, najlepiej wyposażyć się w planer choćby taki jak ten od familiowo. Można zawiesić go na lodówce i dokładnie przyjrzeć się obowiązkom do wypełnienia w domu. W miejscu przeznaczonym na zaplanowanie całego miesiąca, warto rozpisać, co trzeba wykonać danego dnia, a następnie w rubryce tygodniowej dokładnie rozdzielić obowiązki na nadchodzące siedem dni i zdecydować, kto w jakim czasie ma się zająć poszczególnymi czynnościami. Należy pamiętać, by obowiązki przydzielić także dzieciom – warto by od najmłodszych lat uczyły się sumienności i odpowiedzialności, gdyż to nauczy je, jak ważne jest zarządzanie czasem umocni przekonanie, że ze swoich obowiązków trzeba się wywiązywać.

Wprowadzanie zmian też jest ważne

Mimo szczerych chęci nie każdy rozplanowany tydzień przebiegnie zgodnie z planem. Może okazać się, że jeden z domowników po prostu nie jest w stanie danego dnia gruntownie posprzątać pokoju czy wykonać szeregu drobnych obowiązków. Warto więc pamiętać o tym, by wyciągać wnioski i wprowadzać poprawki do planu na kolejne miesiące czy tygodnie. W tym celu można wykorzystać rubrykę na planerze przeznaczoną na notatki i tam zapisywać wnioski i uwagi dotyczące zmian, jakie trzeba wprowadzić w przyszłości.

 

 

Jak skutecznie zarządzać czasem?

 

 

Zobacz również

Najpiękniejsze torby dla mam – PacaPod

Rewelacyjne torby PacaPod to idealny pomysł na prezent - zwłaszcza dla młodej mamy :)

jak walczyć z pierwszymi oznakami starzenia

Nasze ciało zaczyna się starzeć już po 25 roku życia

Już po 25 rż. poziom hormonów mających wpływ m.in. na regenerację naszych komórek, obniża się …

biustonosz sportowy

Najbardziej innowacyjny biustonosz sportowy UA Infinity Bra

Najnowszy biustonosz sportowy UA Infinity Bra powstał dzięki połączeniu nauki, rygorystycznych testów i doświadczeniu ekspertki …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *