w , , ,

Jak skutecznie zarządzać czasem?

Żyjemy w czasach, w których świat stale pędzi i trzeba się do niego dopasować, wykonując na czas wszystkie obowiązki. Niestety w natłoku pracy czy domowych obowiązków coraz trudniej znaleźć czas na odpoczynek czy spędzenie czasu z rodziną. Możliwe jest jednak pogodzenie wszystkich zadań – pomoże w tym odpowiednie zaplanowanie dnia. Jak więc skutecznie zarządzać czasem?

Planowanie czasu

Jeśli ma się dużo obowiązków, bez planowania się nie obejdzie. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że bez zanotowania wszystkich zadań o niektórych po prostu się zapomni lub nie starczy na nie czasu. Właśnie dlatego warto zawsze sporządzać listę rzeczy do zrobienia. Kolejnym krokiem jest uporządkowanie poszczególnych czynności i dopasowanie ich do konkretnych dni czy godzin.

Ustalanie priorytetów

Nawet doskonałe zarządzanie czasem nie gwarantuje jednak, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane danego dnia. Czasami doba okazuje się za krótka albo wygrywa zmęczenie i konieczne jest zrobienie sobie przerwy. Ważne jest więc wyznaczenie sobie priorytetów.

Do obowiązków znajdujących się na liście najlepiej przyporządkować cyfry od 1 do 3. W pierwszej kategorii znajdą się rzeczy najważniejsze lub takie, które trzeba wykonać „na już”, w drugiej te nieco mniej istotne, a w trzeciej wszystkie rzeczy, które mają najmniejsze znaczenie albo takie, którymi w razie braku czasu można się zająć dopiero następnego dnia. Wystarczy kierować się prostą zasadą – zaczynać od obowiązków oznaczonych numerem 1, potem przechodzić do tych z drugiej kategorii, a dopiero na końcu wykonywać czynności oznaczone numerem 3.

Jak skutecznie planować czas w domu?

Praca to jednak nie wszystko, również w domu jest wiele obowiązków, którymi trzeba się zająć. W tej kwestii można jednak liczyć na pomoc. Najlepiej podzielić się zadaniami z członkami rodziny. Obowiązki, które trzeba wykonywać raz w tygodniu, mogą być na stałe przyporządkowane do konkretnej osoby, tymi częstszymi można natomiast się podzielić, ustalając grafik. Trzeba jeszcze upewnić się, że każdy członek rodziny będzie pamiętał o swoich obowiązkach w danym dniu. W tym celu warto powiesić na lodówce planer familiowo. Podzielony jest on na trzy sekcje – „Tydzień naszej rodziny”, „Miesiąc naszej rodziny” oraz „Notatki”. Dzięki temu z łatwością można ustalić grafik zarówno na tydzień, jak i cały miesiąc, a w razie konieczności dopisać także uwagi na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

torebki na wesele na łańcuszku

Torebki na wesele na łańcuszku – jak dobierać do szpilek i czółenek?

planowanie czasu

Planowanie czasu a domowe obowiązki