w ,

9 powodów dlaczego warto chodzić na boso

Chodzenie na boso: ludzie chodzili bez butów na długo przed tym zanim zaczęto budować ulice, a potłuczone szkło czy inne ostre przedmioty sprawiły, że noszenie obuwia stało się koniecznością. Tymczasem istnieje kilka powodów, które przemawiają za chodzeniem boso czy nawet bieganiem również współcześnie.

 1. Wzmocnienie mięśni, ścięgien i więzadeł
  Chodzenie boso umożliwia lądowanie na odpowiedniej części stopy, co wzmacnia mięśnie. Regularne noszenie butów, szczególnie w dzieciństwie, uniemożliwia natomiast stopom rośnięcie do ich właściwego rozmiaru i kształtu.
 2. Zapobieganie urazom
  Regularne noszenie butów może powodować lądowanie na pięcie, co jest nienaturalne dla ludzkiej stopy i zwiększa ryzyko skręcenia kostki. Chodzenie boso pozwala zapobiegać również zapaleniu powięzi podeszwowej, a ponadto uczy podnoszenia stóp zamiast szurania nimi.
 3. Zmniejszenie zużycia tlenu
  Osoby z dobrą wydolnością podczas biegania używają mniej energii i mniej tlenu. Wydolność ta może być natomiast wspierana poprzez wzrost napięcia mięśni, co możliwe jest właśnie dzięki bieganiu boso.
 4. Bardziej naturalna postawa
  Osoby biegające w butach, po treningu czują się bardziej zmęczone niż ludzie biegający boso. Zrezygnowanie z butów pozwala bowiem na wykonywanie szybszych i krótszych kroków ze względu na lądowanie na środkowej części stopy. Ponadto ciało jest bardziej elastyczne, a postawa naturalna.
 5. Lepszy balans
  Bieganie boso aktywuje także mięśnie w stopach, kostkach i nogach, które odpowiedzialne są za balans i koordynację. Dzięki zapewnieniu stopom kontaktu z podłożem można wzmocnić świadomość postawy oraz wykonywanych ruchów, a tym samym zapewnić lepszy balans ciała.
 6. Naturalna powierzchnia 
  Naturalna powierzchnia taka jak piasek czy trawa pozwala zbierać wolne elektrony z ziemi, które odpowiedzialne są za redukcję bólu, polepszenie jakości snu oraz szereg innych korzyści.
 7. Konieczność biegania na zewnątrz
  Aby czerpać wszystkie korzyści związane z bieganiem boso, konieczne jest trenowanie na zewnątrz. Tym samym dostarcza się swojemu organizmowi witaminę D, a podczas treningu można cieszyć się świeżym powietrzem, co przekłada się nie tylko na lepsze samopoczucie, ale też na lepszą jakość snu.
 8. Poprawa pamięci krótkotrwałej 
  Według przeprowadzonych badań pamięć krótkotrwała osób biegających boso po treningu jest lepsza aż o 16% w porównaniu do tych, którzy na treningi wybierają obuwie.
 9. Poprawa krążenia
  Bieganie boso odpowiedzialne jest także za poprawę krążenia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Bieganie boso pobudza bowiem zapomniane mięśnie nóg i zwiększa przepływ krwi w tych obszarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kemping

Kemping, czyli aktywne wakacje na łonie natury

Deska do prasowania – przydatny gadżet do każdego domu