w ,

4 zasady dbania o smoczek

Układ odpornościowy małego dziecka z początku jest słaby. Właśnie dlatego tak ważne jest chronienie go przed różnymi chorobami, bakteriami czy zakażeniami. Podstawą jest sterylizacja akcesoriów, które mogą znaleźć się w jamie ustnej dziecka.

Zazwyczaj pamięta się o tym w przypadku butelek, jednak równie ważne jest odpowiednie dbanie o smoczek. Istnieje kilka zasad, o których musisz pamiętać, by mieć pewność, że smoczek jest bezpieczny, higieniczny i nadaje się dla dziecka.

Jak wyparzać smoczek

Wyparzenie smoczka to właściwie podstawa, jeśli chodzi o higienę. Pozwoli to zapobiegać pleśniawkom, stanom zapalnym jamy ustnej, nieprzyjemnym odczuciom dziecka czy zatruciom pokarmowym. Wyparzenie smoczka pozwala uczynić go jałowym, a tym samym bezpiecznym dla dziecka. Ważne jest, by zrobić to przed pierwszym użyciem, ale zalecane jest także stosowanie tej metody w trakcie użytkowania, przynajmniej raz dziennie.

jak wyparzać smoczekWarto pamiętać, że wybierając kauczukowy smoczek odlany w  całości z jednego kawałka gumy (na przykład smoczek HEVEA) zmniejszamy ryzyko pojawienia się bakterii i pleśni – ponieważ w takich smoczkach nie ma szczelin, gdzie mógłby zbierać się brud. Smoczki kauczukowe można też spokojnie wygotowywać, nie tylko przelewać wrzątkiem, a w przypadku smoczków kauczukowych z plastikową osłonką może nastąpić odkształcenie materiału. Nie wiemy też czy użyty w smoczkach plastik można wyparzać i czy nie wydziela on wtedy szkodliwych substancji.

W celu szybkiego wymycia możesz też po prostu smoczek wrzucić na moment do wrzątku, bez potrzeby gotowania. Jest kilka sposobów na to, jak wyparzyć smoczek. Najprostsza metoda to gotowanie go przez 5 min. Nie należy przekraczać tego czasu, by smoczek nie uległ odkształceniu. Równie dobrze sprawdzą się także sterylizatory – UV lub parowy, a także metoda „na zimno” z wykorzystaniem specjalnych tabletek czy płynu.

Regularnie sprawdzaj stan smoczka

Po wielokrotnym wyparzaniu smoczek może ulegać zniekształceniu. Możliwe jest także, że pojawią się na nim uszkodzenia, szczególnie, jeśli dziecku rosną już pierwsze zęby. Wówczas konieczna jest wymiana smoczka na nowy. Pamiętaj także, że nawet, jeśli żadne uszkodzenia się nie pojawiły, po 6 do 8 tygodni użytkowania jednego egzemplarza musisz zastąpić go kolejnym.

Odpowiednio przechowuj

Zdezynfekowane, nieużywane smoczki musisz przechowywać w odpowiedni sposób – najlepiej w specjalnym, zamykanym pojemniku. Pozwoli to zapobiegać jego zgubieniu, a także zapewni higienę. Pamiętaj jednak, by również pudełko regularnie myć. Jeśli producent na to pozwala, możesz w tym celu użyć także zmywarki. Warto też zaopatrzyć się w kilka smoczków. Dzięki temu w przypadku, gdy jeden z nich spadnie na ziemię, możesz od razu sięgnąć po drugi, nie martwiąc się o konieczność natychmiastowego wyparzania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przede wszystkim na spacerach, jeśli nie masz przy sobie specjalnej zawieszki.

Zapobiegaj wypadaniu smoczka

Po spadnięciu smoczka na ziemię nie możesz podać go dziecku przed dokładnym wyparzeniem, a już na pewno nie możesz oblizać smoczka i dać go maluchowi. Zdajemy sobie sprawę, że na przykład na spacerze może to więc być istotny problem. Jeśli nie masz ze sobą zapasowego smoczka, przemycie go pod wodą z butelki czy wzięcie smoczka do własnych ust w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń nie zastąpi prawidłowego zdezynfekowania.

Właśnie dlatego warto odpowiednio przymocować smoczek tak, by nie miał szans upaść na ziemię. Tutaj z pomocą przychodzi bardzo praktyczny gadżet – zawieszka do smoczka. Z jej pomocą przypniesz smoczek do ubranka dziecka i nawet, jeśli maluch go wypluje, smoczek nie upadnie na ziemię. Tym samym nie będzie konieczności martwienia się kwestią odpowiedniej dezynfekcji.

Zobacz też: Jak wyparzyć smoczek na portalu mamydziecko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak prowadzić profil na linkedin

Jak skutecznie prowadzić profil na LinkedInie?

ile zarabiają kobiety

Kobiety pracują za darmo dwa miesiące każdego roku!