Plastyka brzucha: kult płaskiego brzucha chyba nigdy nie miał się tak dobrze jak obecnie. Płaski, umięśniony brzuch to atrybut kobiecości, a presja, by go osiągnąć, każde posunąć się do drakońskich diet i godzin spędzonych na treningu. Ciężką pracą można osiągnąć ten wymarzony cel. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które uniemożliwiają spełnienie marzenia o płaskim brzuchu.
Gdy na skutek znacznych wahań wagi lub ciąży dochodzi do pojawienia się głębokich rozstępów i nadmiernie rozciągniętej skóry, brzuch zawsze będzie wyglądał nieestetycznie i nigdy nie będzie płaski. Wtedy jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się być abdominoplastyka, czyli operacja plastyczna brzucha. Liposukcja w takim przypadku może jedynie zredukować ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, jednak nie upora się z nadmiarem fałdów skórnych.
Spis treści:
Kto powinien zdecydować się na plastykę brzucha?
Jak już wspomniano, gwałtowne i znaczne wahania wagi czy ciąża przyczynić mogą się do nieodwracalnego rozciągnięcia powłok skórnych. Taka luźna skóra nie zniknie wraz z dalszą utratą tkanki tłuszczowej i zawsze będzie przyczyniać się do zwiększenia obwodu brzucha i jego nieestetycznego wyglądu. Kolejnym problemem związanym z ciążą jest powstanie rozstępu mięśni brzucha, czyli diastazy. Generuje ona deformację brzucha z jego nadmiernym wystawaniem lub zwisaniem. Te niekorzystne zmiany są niestety oporne na dietę, ćwiczenia, pielęgnację kosmetykami czy większość zabiegów medycyny estetycznej. W takiej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się być operacja plastyczna brzucha. Umożliwia ona wycięcie nadmiaru skóry, zredukowanie diastazy i wymodelowanie płaskiego brzucha. Zabieg może być przeprowadzony zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Przygotowanie do plastyki brzucha
Z racji znacznej inwazyjności i rozległości zabiegu plastyki brzucha, wymagana jest konsultacja lekarska w celu oceny stanu zdrowia. Bardzo istotne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do zabiegu, którymi są:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- nieunormowane ciśnienie krwi
- cukrzyca
- nadczynność tarczycy
- stany zapalne żył kończyn dolnych
- infekcje ropne skóry
- choroba serca
- planowana w przyszłości ciąża
Ponadto lekarz wykona zdjęcie frontu i profilu brzucha oraz zaleci wykonanie badań: RTG klatki piersiowej, EKG, grupy krwi, morfologii i OB, glukozy, elektrolitów, kreatyniny, mocznika, wskaźników krzepnięcia krwi, antygenu HBS, HIV, HCV, badania ogólnego moczu oraz wymazu z nosa.
Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów, gdyż zaburza to krążenie krwi i dotlenienie tkanek, co bezpośrednio przekłada się na gorsze gojenie ran pooperacyjnych. Należy także zrezygnować z zażywania leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Rodzaje plastyki brzucha – przegląd technik
Najbardziej skomplikowanym i rozległym zabiegiem jest abdominoplastyka całkowita. Poprzedzona jest zabiegiem liposukcji, po czym następuje długie cięcie od jednej kości biodrowej do drugiej, tuż nad linią owłosienia łonowego. Przez nie preparowana jest skóra w celu odsłonięcia mięśni. Mięśnie zostają wzmocnione przez zebranie ich i zszycie w jednym miejscu. Nadmiar skóry jest wycinany, po czym następuje zaszycie nacięcia. Najczęściej konieczne jest wycięcie pępka i naszycie go w odpowiednim położeniu w ostatnim etapie zabiegu. Abdominoplastyce całkowitej towarzyszy najczęściej lipektomia, czyli chirurgiczne usunięcie nadmiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem zabiegu jest spłaszczenie brzucha i zarysowanie talii.
Mniej skomplikowany jest zabieg to abdominoplastyka modyfikowana. Zalecana jest przede wszystkim osobom z problematyczną dolną częścią brzucha. Nacięcie także wykonywane jest w okolicy nadłonowej, jest jednak mniej rozległe i osiąga długość 10 – 15 cm mniejszą niż w przypadku abdominoplastyki całkowitej. Podczas zabiegu lekarz wzmacnia luźną ścianę jamy brzusznej aż do pępka.
Miniabdminoplastyka, zwana także abdominoplastyką częściową, to zabieg także korygujący wygląd dolnej części brzucha. Można usunąć luźną skórę na podbrzuszu, brak jednak możliwości skorygowania rozstępu mięśnia prostego. Ponadto zabieg ten jest nieodpowiedni dla pacjentów ze znacznym nadmiarem skóry. Nacięcie w kształcie elipsy ma 5 – 10 cm długości i prowadzi na linii owłosienia łonowego.
Odwrócona plastyka brzucha polega na wykonaniu nacięcia w górnej części brzucha, bezpośrednio pod piersiami. Nacięcie ma kształt litery V; taki zabieg dedykowany jest osobom z nadmiarem skóry w górnych partiach brzucha.
A po operacji…
Pierwszą dobę po operacji należy spędzić w pozycji półleżącej. Z racji bolesności ran zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych, ponadto pacjent zażywa antybiotyki. Trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację ran oraz stosować maści wspomagające gojenie i minimalizujące obrzęki. Konieczne jest noszenie specjalnego ubrania uciskowego. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni. Zalecana jest lekkostrawna dieta, co wynika ze zmiany położenia jelit generowanego zabiegiem.
Źródło: Plastyka brzucha – postępowanie: Aestheticmed.com.pl
- Medycyna estetyczna a karmienie dziecka
- Zabiegi lunchowe – trend coraz bardziej popularny w Polsce
- Popularne zabiegi medycyny estetycznej
Originally posted 2017-02-07 19:27:57.