w

Młoda kobieta na swoim, czyli MdM w pigułce

Zdobycie własnego mieszkania jest dziś niezwykle trudne, o czym doskonale wiedzą młode osoby planujące wyprowadzkę od rodziców. Samo kupno mieszkania czy budowa domu to często pieniądze tak duże, że zgromadzenie ich jest niemal niemożliwe dla człowieka, który skończył dopiero lub kończy edukację – nawet jeśli z pomocą przyjdzie rodzina.

W tej sytuacji coraz mniej młodych rodzin posiada własne mieszkanie. Stale rośnie popularność wynajmowania lokum nawet przez całe życie, jednak ciągle wiele osób marzy o własnościowym lokalu. W spełnieniu takich marzeń pomaga młodym ludziom rządowy program Mieszkanie dla Młodych.

Jak wygląda wsparcie w ramach programu?

Kwota wypłacana w ramach programu nie pozostaje do rozdysponowania według uznania osób ją otrzymujących. Otrzymuje się ją jako wkład własny do zaciąganego kredytu hipotecznego. Naliczanie kwoty jest dość skomplikowane – bierze się pod uwagę status osoby, a także wskaźnik przeliczeniowy, który jest inny w miastach wojewódzkich, inny w gminach graniczących z nimi, a także w pozostałych gminach. W grę wchodzi także metraż mieszkania, którego zakup planują młodzi. Mieszkanie dla Młodych to wsparcie, które można uzyskać zarówno mając dzieci, jak i będąc bezdzietnym. Korzystają z niego także single. Osoby nieposiadające dzieci (niezależnie od stanu matrymonialnego) mogą liczyć na 10% dopłaty do kredytu hipotecznego. Oprócz tego muszą jednak spełnić szereg kryteriów dotyczących ich samych, kredytu oraz mieszkania lub domu.

Jakie trzeba spełnić warunki, żeby je otrzymać?

Warunki są dwojakie – dotyczą zarówno osób starających się o udział w Mieszkaniu dla Młodych, jak i kredytu oraz samego mieszkania. Te pierwsze dotyczą wieku, który nie może przekroczyć 35 lat. Program dotyczy nie tylko rodzin, ale także młodych osób niepozostających w żadnym związku. Wtedy naturalnie wysokość dopłaty wynosi 10%. Umowa kredytowa musi być podpisana z bankiem, który z kolei posiada umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na nie krótszy okres niż 15 lat. Kwota kredytu musi być minimum połową ceny nieruchomości, a sam kredyt musi być przeznaczony na zakup mieszkania, nie wykończenie czy remont. Osoba korzystająca z programu nie może też być właścicielem ani współwłaścicielem żadnej nieruchomości.

Z kolei warunki dotyczące nieruchomości mówią o jej metrażu – nie może przekroczyć 75 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania, a 100 w przypadku domu jednorodzinnego. Cena metra kwadratowego powinna mieścić się w ustalonych limitach (do sprawdzenia na stronie BGK), a jeśli metraż przekracza 50 metrów kwadratowych, dofinansowanie naliczane jest dla takiej powierzchni, nie faktycznej.

W jaki sposób pomaga program Mieszkanie dla Młodych?

Większy wkład własny na początku ma przynajmniej dwie zalety. Po pierwsze, zwiększa zdolność kredytową klienta. Po drugie, dzięki niemu mniej pozostaje do samodzielnego spłacenia w ratach, kredyt staje się więc znacznie tańszy. Właśnie na tym polega pomoc, która oferuje ten rządowy program. To nieocenione wsparcie dla młodych osób zaczynających samodzielne życie bez większych oszczędności lub niemogących z różnych względów liczyć na pokaźne wsparcie bliskich.

Originally posted 2016-08-02 09:42:54.

Skomentuj

Podaruj kuchni trochę słońca

Ślub w romantycznym świetle świec