w ,

Czym są blizny i jak się ich pozbyć?

Blizny są zmorą wielu osób. Jedne są małe inne duże, jedne są niewidoczne inne zaś są takie, które rzucają się już na pierwszy rzut oka. W każdym z tych przypadków stanowią problem zarówno estetyczny jak i psychologiczny. Najważniejsze, aby umiejętnie poradzić sobie z nimi i zadbać o pielęgnację miejsca urazu już na samym początku.

Jak powstają blizny

Blizny to efekt długiego i nienaturalnego gojenia się ran. Powstają najczęściej w skutek nieszczęśliwego wypadku, zabiegów chirurgicznych lub w związku z innymi uszkodzeniami skóry. Rozmiar i kształt blizn związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długości okresu gojenia się powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn. Problem blizn staje się uciążliwy kiedy znajdują się one widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku. 

Czasem to nie tylko problem estetyczny!

Dzisiejszy świat to pogoń za ideałem piękna. Każdy chce wyglądać olśniewająca, być bez wad. Niestety blizny często są przyczyną wielu kompleksów, zdarza się, że odbierają ludziom pewność siebie. Dodatkowo, jeśli są umiejscowione w widocznym miejscu, przyciągają spojrzenia i sprawiają, że trudno z nimi żyć.

Co robić aby zmniejszyć bliznę

Potyczkę z bliznami powinno rozpocząć się dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Należy pamiętać, że im szybciej uwaga zostanie skupiona na jej leczeniu, tym końcowy efekt będzie bardziej zadowalający, a czas rekonwalescencji może się skrócić. W pierwszej fazie gojenia się rany należy pamiętać o kliku bardzo istotnych elementach takich jak stronienie od zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur, promieni UV, trzeba też unikać mało elastycznych ubrań czy pamiętać o odpowiedniej rehabilitacji. Na blizny po operacji, zabiegach chirurgicznych, rozcięciach, oparzeniach warto  stosować specjalne przeznaczony do tego żel i plastry Contractubex®.

Co stosować na blizny?

Contractubex® żel¹, można stosować na otarcia, rany cięte, po oparzeniach czy rany po zabiegach chirurgicznych. Specjalistyczny preparat powoduje, że blizna goi się w możliwie najlepszy sposób i w końcowej fazie leczenia stanie się prawie niewidoczna. Dodatkowo skóra w tym miejscu jest miękka i delikatna. Contractubex® żel to kombinacja 3 składników alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. 

blizny jak się pozbyć

Contractubex® dostępny jest w aptece bez recepty. 

 

Jak dbać o szczególne blizny takie jak blizna po cesarskim cięciu

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu? 

Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości. 

Najczęściej, po cesarce blizna nie wygląda najlepiej. Jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie. Niekiedy tworzy się bliznowiec czyli zgrubienia

wokół blizny, które mogą pozostać i niestety wyglądają mało estetycznie. 

Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Można rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec powstaniu bliznowców, stosując preparaty do leczenia blizn pooperacyjnych np. Contractubex®. Ważne aby rozpocząć stosowanie krótko po zdjęciu szwów, wtedy gdy rana już się wygoi. Contractubex® żel na blizny  zawiera wyciąg z cebuli, heparynę i alantoinę. Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek, sprawia też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować, poprzez nakładanie i  masowanie blizny kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

 

Podstawowe zasady jak dbać o bliznę:

– utrzymuj miejsce blizny w czystości

– nie dopuszczaj do naciągania miejsca blizny (niektóre miejsca występowania blizny takie jak np. kolana mogą być na to narażone)

– chroń bliznę przed podrażnieniami przez ocierające o miejsce zranienia ubranie

– nie wystawiaj blizny na działanie słońca. Promienie UV mogą prowadzić do trwałych przebarwień.

– stosuj żel na blizny aby skóra się lepiej goiła i aby blizna była bledsza. Stosownie żelu należy połączyć z masażem miejsca bliznowacenia.

 

[1] Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Skomentuj

zero waste

Zero waste – trend, który pozwala uratować domowy budżet

źródła dochodu pasywnego

Jak zarabiać, nie pracując, czyli sposoby na dochód pasywny