Moda na ogrody zimowe jest zjawiskiem, które staje się w Polsce coraz bardziej powszechne. Ogród zimowy jest wymarzoną alternatywą dla osób, które pragną zachować stały kontakt z przyrodą mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ktoś, kto w danej chwili znajduje się w ogrodzie zimowym, odnosi wrażenie, że przebywa na zewnątrz z uwagi na otoczenie zieleni i przezroczyste szklane zadaszenie, które przepuszcza światło. Oranżeria jest także dobrym pomysłem dla osób, które chcą mieć realny wpływ na to, jakie kwiaty i krzewy tworzą otoczenie domu.
Konstrukcja ogrodów zimowych jest idealnym kompromisem pomiędzy nowoczesnym designem a urokiem dawnych domów. Wspominane ogrody są uwspółcześnionym wariantem oranżerii, przydomowej przestrzeni, która umożliwiała rozkoszowanie się subtelnym światłem i kojącą zielenią przez cały rok. Rzeczone ogrody zyskują uznanie przede wszystkim u osób, lubią ciepło i chciałyby się rozkoszować w zimie gorącym klimatem, co w polskich warunkach jest trudne. Aranżacja ogrodu zimowego przy danym obiekcie mieszkalnym pomiga cieszyć się pięknymi widokami nawet w zimie. Osoby tęskniące za letnim klimatem nie muszą więc wyjeżdżać do ciepłych krajów, by podziwiać piękno tamtejszej fauny i flory.
Walory płynące z posiadania ogrodu zimowego dotyczą wielu aspektów. Rzeczony ogród poprawia estetykę architektury budynku, Co więcej, dysponowanie ogrodem zimowym zwiększa przestrzeń mieszkalną, dzięki czemu domownicy mogą się czuć swobodnie i komfortowo. Najważniejszym atutem ogrodu zimowego jest fakt, że pozwala on na bezpośrednie korzystanie z promieni słonecznych bez równoczesnego narażania się na zimna i wiatru. Jest to zasługą zastosowania szkła jako elementu konstrukcyjnego, które sprawia, że pomimo tego, że pozostajemy w swoim domu, mamy wrażenie, że wybraliśmy się na spacer po ogródku. Coraz większa popularność ogrodów zimowych ma również związek z rosnącą świadomością społeczeństwa w zakresie budownictwa energooszczędnego. Spore powierzchnie ścian i dachów okalających ogrody zimowe umożliwiają bowiem dotarci energii słonecznej do wnętrza. Co więcej, część ogrodów zimowych jest wyposażoną w technologię, która redukuje utratę ciepła w czasie chłodów, natomiast podczas upałów chroni przed zbytnim nagrzaniem się wnętrza.
Osoby decydujące się na stworzenie ogrody zimowego, pragną mieć dostęp do wystarczającej ilości światła. Dostęp do światła w ogrodzie zimowym determinowany jest przede wszystkim przez usytuowanie rzeczonej oranżerii. Najbardziej dogodne jest zorganizowanie ogrodu zimowego na południowy wschód lub południowy zachód od danego obiektu mieszkalnego. Jeśli ogród zimowy zostanie zlokalizowany na północy, wtedy w oranżerii będzie mniej światła i będą panować niższe temperatury. Rozwiązanie to jest jednak dobre dla osób, które są entuzjastami roślin śródziemnomorskich. Rośliny takie wykazują zdolność do zachowania swoich właściwości nawet przy niskich temperaturach. Do rzeczonych roślin należą między innymi palmy i eukaliptus. Oranżeria, która odznacza się wyższymi temperaturami, jest wartościową opcją dla miłośników ogrodów utrzymanych w stylistyce Dalekiego Wschodu. W cieplejszej oranżerii można bowiem zasadzić begonie i róże chińskie.
Zdjęcie ogrodu zimowego pochodzi ze strony www.wintergarten.pl
Originally posted 2016-12-03 19:42:57.