Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czyli czas, kiedy w większości domów w naszym kraju pojawią się przystrojone choinki. Część Polaków decyduje się na żywe drzewka iglaste, których niepowtarzalny zapach jest jednym z nieocenionych elementów świątecznego klimatu. Plantacja choinek to pomysł na biznes wyłącznie dla osób cierpliwych, jednak przy podjęciu odpowiednich działań, może on przynieść duże zyski.
Warto mieć świadomość, że uprawa drzewek iglastych trwa dość długo, bo 8-10 lat, gdyż to właśnie po takim czasie roślina osiąga wymarzone rozmiary – optymalna wysokość choinki wynosi około dwóch metrów.
Samo zasadzenie drzewek nie wystarczy
Może się wydawać, że drzewka iglaste wystarczy posadzić, a reszta dzieje się sama. Niestety, choinki wymagają od właściciela plantacji nieustannej pielęgnacji, a do takich zabiegów można zaliczyć choćby systematyczną walkę z chwastami, nawożenie, przycinanie czy zagęszczenie, które ma wpływ na uzyskanie przez drzewko właściwego, smukłego kształtu. Do najpopularniejszych drzewek iglastych w Europie należą jodły oraz świerki, czyli rośliny, którym często należy poświęcić praktycznie dziesięć miesięcy ciężkiej pracy. Szczególnie dużo zabiegów pielęgnacyjnych wymaga jodła.
Kluczem do sukcesu jest odpowiedni grunt
Nie ulega najmniejszej wątpliwość, że bez odpowiedniego gruntu nie ma nawet co myśleć o przynoszącej zyski plantacji drzewek iglastych. W naszym kraju jodła najlepiej czuje się w pasie nadmorskim, bowiem to właśnie tam występują najbardziej sprzyjające warunki klimatyczne. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wysoką wilgotność oraz stosunkowo łagodne zimy. Jeśli chodzi o pozostałe dwa popularne gatunki, czyli świerk oraz sosnę, plantacje znajdują się w pozostałych regionach kraju.
Upragniony wzrost choinek zazwyczaj uwarunkowany jest podłożem bogatym w magnez, potas, fosfor, azot, żelazo i wiele innych składników odżywczych. Zagwarantowanie drzewkom iglastym odpowiedniej gleby to klucz do sukcesu, bowiem na ubogim w składniki odżywcze gruncie taka plantacja może zakończyć się kompletnym fiaskiem.
Kiedy i jak sadzić drzewka iglaste?
Zdecydowanie najbardziej korzystnym okresem jest przełom marca i kwietnia. Sadzenie drzewek iglastych wymaga od właściciela plantacji dużej wiedzy merytorycznej w tym zakresie, bowiem choćby w przypadku świerków powinno się używać sadzonek trzyletnich, czyli takich, które przez półtora roku funkcjonowały w charakterze kiełkujących z nasion siewek, a przez kolejne półtora roku – jako sadzonki przeszkółkowane, a zatem przesadzone dwa razy.
Kolejnym czynnikiem, o który należy zadbać, jest dystans pomiędzy danymi sadzonkami, zwany w branży więźbą. Wspomniana więźba zależna jest od kilku czynników, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że na danej przestrzeni musimy zaplanować również drogi czy plac załadunkowy. Tak naprawdę nie ma uniwersalnych rozwiązań, większość podjętych działań jest uwarunkowana gatunkiem drzewa, jego gabarytami czy skalą przedsięwzięcia.
Wymagania wobec właściciela plantacji
Właściciel plantacji, na której znajdują się choinki, musi być nie tylko rolnikiem, który płaci KRUS, ale również dobrym handlowcem, gdyż to właśnie od jego umiejętności w tej dziedzinie zależy przyszła sprzedaż. Konkurencja w branży jest spora, jednak podjęcie odpowiednich działań oraz mądre zaplanowanie strategii może zagwarantować sukces. Tym bardziej, że Święta Bożego Narodzenia nie są jedynym okresem, kiedy występuje zapotrzebowanie na drzewka iglaste – kwiaciarnie czy sklepy ogrodnicze chętnie współpracują z plantacjami przez pozostałą część roku.
Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji ZbudujBiznes.pl .
Originally posted 2016-11-02 09:13:17.