w

Kilka pomysłów na urządzenie małego mieszkania – kreatywnie i prosto

Zaaranżowanie mieszkania to bardzo wymagające zadanie, gdyż prawdopodobnie spędzimy w nim kilka najbliższych lat. Oczywiście podczas wynajmowania najczęściej wybieramy te z mieszkań, które mają już umeblowanie i tylko przewozimy swoje rzeczy, jednak nabywając własne 4 kąty możemy zrobić z nimi co nam się rzewnie podoba i w jakim stylu nam się podoba. Klasycznie, minimalistycznie, kolorowo, stonowanie, subtelnie, a może z pazurem?

 

Każdą, nawet najmniejszą przestrzeń można wzbogacić w dowolny sposób – czasem jedynie wymaga to tylko większej wyobraźni i nieszablonowego działania. Poniżej przedstawiamy podstawowe zabiegi, które w małych przestrzeniach będą maksymalnie funkcjonalne oraz spełnią normy, co do preferowanej przez daną osobę estetyki.

Kolorystyka

Największym i najbardziej kardynalnym błędem osób urządzających małe mieszkanie jest niewłaściwy dobór palety barw. Wszędzie spotkamy się z modą na intensywne i ciemne barwy, które katalogi prezentują jako nowoczesne i ekskluzywne. Problem jest tu taki, że modele przykładowe robią to na przestronnym metrażu, a nie pokoju 2 na 3 metry, który to taka kombinacja szarości i ciemnych kolorów zwyczajnie optycznie zmniejsza. Do tego dochodzą tapety o małych i zagęszczonych wzorach, które działają tak samo jak kurczące nam pokój kolory. Skutek: czujemy, że pomieszczenie jest ciasne, a żadna ilość światła nie wydaje się tu wystarczająca. Co więc zrobić? Wybrać pastelową paletę barw i połączyć ją z klasyczną bielą elementów wystroju. Zwiększy to wrażenie przestronności, doda całości optymistycznego wrażenia, a przede wszystkim nada głębi i elegancji – jasnoszare ściany to o wiele lepszy pomysł niż ciemny odcień betonu, gdyż można je łączyć z dowolnym, innym kolorem.

Przytulna aranżacja

Małe mieszkanie będzie przytulne jedynie wtedy jeśli powstrzymamy się od skrajności. Znaczy to, że efekt ten nie może zostać osiągnięty ani w przypadku przesycenia detalami, ani podczas maksymalnego, wręcz ascetycznego wystroju – minimalizmu formy i prostoty wzornictwa. Nastrój ciepła domowego i stworzenie miejsca, do którego będzie się miło wracać każdego dnia po pracy to głównie kolorowa i oświetleniowa zabawa. W tym pierwszym przypadku warto zainwestować w odcienie beżu, w drugim w naturalne światło (ciepły kolor żarówek LED powinien załatwić sprawę).

Najpierw funkcjonalność, potem estetyka

Jaki element jest najbardziej istotny w planowaniu wystroju? Oczywiście meble, a na te nie masz tu przecież zbyt wiele miejsca, o ile myślisz również o zaaranżowaniu miejsca pracy, czy oazy relaksu i snu. Intuicyjnie decydujesz się więc na zabudowę od podłogi po sam sufit, zapominając, że takie masywne konstrukcje znacząco zmniejszają pomieszczenie. Lepsze rozwiązanie to w tym przypadku:
– regały,
– przeszklone szafki,
– meble mobilne (wyposażone w kółka),
– elementy wiszące.
Tutaj liczy się funkcjonalność i łatwość dostępu. Nie ma tu zatem mowy o niewygodzie. Nic tu nie stoi na wierzchu, a wszystko można znaleźć wciągu kilku sekund. Tutaje również warto się pobawić kolorem i np. w całej, stonowanej i jasnej przestrzeni umieścić jeden element jaskrawy – tak bowiem buduje się oryginalną i praktyczną estetykę, którą miło się ogląda, a jeszcze milej użytkuje.

Portal DekoracjeWnetrz.pl wsparł nas merytorycznie.

Originally posted 2016-12-14 18:45:51.

Skomentuj

Smaczny top blogów o gotowaniu

zawod dla dzieci

65 proc. małych dzieci będzie pracowało w zawodach obecnie nieistniejących