Design i wnętrze

Koniec z minimalizmem w łazience: kolorowe płytki w wykańczaniu wnętrz

Przyjęło się, że łazienki najczęściej utrzymuje się w bieli. Kolor ten idealnie pasuje do ich wystroju, gdyż w sposób naturalny kojarzy się z czystością, a poza tym barwa ta wydaje się niezwykle delikatna i nowoczesna. Na bieli świat się jednak nie kończy. Projektanci przy wykańczaniu wnętrz coraz częściej starają się zerwać z rutyną i w tym celu sięgają po wielobarwne płytki ceramiczne.

Wśród najważniejszych zalet wystroju utrzymanego w stonowanej jasnej kolorystyce wymienia się wrażenie przejrzystości i świeżości wnętrza. Biel pomaga także optycznie powiększyć pomieszczenie i nadać mu lekkości – przez to chętnie wykorzystywana jest przy wykańczaniu wnętrz łazienek, które bardzo często są jednymi z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Niemniej czasy, gdy łazienka musiała koniecznie promienieć sterylną bielą, powoli odchodzą do przeszłości. Oczywiście białe płytki i ceramika nadal cieszą się dużą popularnością, ale istnieją interesujące alternatywy, które są w stanie nadać łazience niepowtarzalnego, indywidualnego charakteru. W ostatnim czasie modne w szczególności stały się kolorowe zestawienia.

Wiele barw wykańczania wnętrz

Kolorowe płytki umożliwiają tworzenie unikalnych kompozycji, które ożywiają wnętrza i wprowadzają do nich więcej pozytywnej energii. Miłośnicy kolorów stają najczęściej przed następującym wyborem: albo delikatne pastele, albo mocniejsze, soczyste barwy. Na którą opcję się zdecydować? Wszystko zależy od naszego pomysłu na aranżację. W sytuacji, gdy barwa ma pokrywać większą część pomieszczenia, lepiej sprawdzą się stonowane, pastelowe odcienie.

Z kolei w przypadku, gdy chcemy wyeksponować jedynie wybrany element pomieszczenia, np. fragment ściany, strefę prysznica czy okolice lustra i umywalki, warto zdecydować się na płytki w bardziej intensywnych kolorach, choć w takiej sytuacji dobrze jest je zestawić z łagodną szarością, bielą lub beżem.

Kolorowe, wzorzyste płytki, zaaranżowane w pomysłowy sposób, nadadzą łazience energii i radosnego klimatu, choć w małym pomieszczeniu nie powinno być zbyt wielu jaskrawych kolorów i wyrazistych wzorów, bo przytłoczą one wnętrze i optycznie je pomniejszą.

Postaw na patchwork

Łączenie różnorodnych kolorów, wzorów i faktur, czyli stylistyka patchworkowa, jest jednym z ważniejszych trendów w projektowaniu łazienek. W wykańczaniu wnętrz metoda patchworkowa zyskała popularność w momencie kiedy sterylne, katalogowe wnętrza stały się zbyt przewidywalne i monotonne. Tego typu mozaiki ścienne najczęściej umieszcza się w dwóch miejscach: na głównej ścianie z lustrem łazienkowym oraz w strefie kąpielowej (płytki pełnią rolę ściany kabiny prysznicowej lub służą jako obudowa wanny).

Patchwork w łatwy sposób pozwala uzyskać unikatowy układ i skutecznie przyciągnąć uwagę. W tej technice występuje ogromna ilość kształtów, barw i struktur, więc to z pewnością nie najlepsza opcja dla osób, które preferują harmonię i spokój. Jeżeli ktoś szuka tańszej alternatywy, to namiastką unowocześnionej wersji efektu patchworkowego wykończenia, mogą być płytki wielkoformatowe, które czasami przypominają zlepek drobnych elementów.

Płytki są funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem na długie lata. Te kolorowe dostarczają jednak znacznie więcej możliwości niż białe czy szare, bo kolorem można udanie zaakcentować poszczególne obszary w łazience, np. prysznic, obudowę wanny, oprawę lustra czy całą podłogę. Nie mówiąc już o tym, że kolor wpływa na nasze samopoczucie – barwne wnętrza zapewniają więcej pozytywnej energii.

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.

1 komentarz

  1. Monika

    17 lutego 2017

    Czy ktoś wie jak nazywają się płytki patchwork kolorowe na zdjęciu z artykułu? Ściana z grzejnikiem.

Skomentuj

Zobacz też:

Design i wnętrze Ekologiczny dom Poradnik domowy

Sprzątanie po remoncie

Każdy prędzej czy później, miał lub będzie miał do czynienia z remontem. Remont, jak remont, ale sprzątanie po remoncie to
Design i wnętrze Ekologiczny dom Poradnik domowy

Wskazówki od pokojówki czyli skuteczne sprzątanie

Jeśli jest ktoś kto najlepiej zna tajniki sprzątania to bez wątpienia są to pokojówki. Dziś przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek