Aktualności Zdrowie

Wizyta w poradni kardiologicznej – co trzeba wiedzieć?

poradnia kardiologiczna kardiolog

Wybierasz się na wizytę do kardiologa? Sprawdź, co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą!

Problemy z krążeniem są charakterystyczne dla współczesnej cywilizacji. Szybkie tempo życia, niezdrowe jedzenie, stres oraz brak ruchu przyczyniają się powstawania chorób sercowych i krążeniowych.  W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto zapisać się na wizytę do poradni kardiologicznej. Choroby, takie jak miażdżyca, niewydolność krążenia lub nadciśnienie tętnicze, powinny być szybko diagnozowane, ponieważ są niebezpieczne dla zdrowia i życia. 

Kiedy udać się do poradni kardiologicznej?

Na wizytę w poradni kardiologicznej powinny się zapisać osoby, u których przez dłuższy czas występują niepokojące objawy, takie jak:

 • Zawroty głowy
 • Duszności
 • Ból w klatce piersiowej
 • Skoki lub spadki ciśnienia
 • Arytmia serca
 • Nadmierna męczliwość
 • Omdlenia albo zasłabnięcia
 • Obrzęki różnych części ciała

W celach profilaktycznych, konsultację kardiologiczną zaleca się także osobom będącym w grupie ryzyka. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowani na choroby sercowo-naczyniowe to m.in wiek, incydenty zaburzeń krążenia w rodzinie, palenie papierosów, cukrzyca lub otyłość.

Na wizytę można zapisać się prywatnie do poradni kardiologicznej lub w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia. W drugim przypadku konieczne będzie przedstawienie skierowania od lekarza rodzinnego.

Przebieg wizyty u kardiologa

W poradni kardiologicznej przyjmuje lekarz kardiolog, który jest specjalistą w zakresie chorób i wad sercowo-naczyniowych. Każda konsultacja rozpoczyna się od wywiadu na temat dolegliwości, trybu życia, wieku oraz historii choroby. Zwykle lekarz przeprowadza także wywiad rodzinny, czyli pyta o choroby występujące w rodzinie. Na wizytę warto zabrać:

 • Dokumentację medyczną
 • Poprzednie wyniki badań, jeśli były wykonywane
 • Spisane nazwy przyjmowanych leków

Poza przygotowaniem dokumentów na temat wcześniejszej diagnostyki, nie trzeba się specjalnie przygotować na wizytę w poradni kardiologicznej.

Podstawowymi badaniami wykonywanymi na pierwszej wizycie jest np. zmierzenie ciśnienia oraz osłuchanie serca.

Badania kardiologiczne

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, jeśli lekarz widzi wskazania do dalszej diagnostyki, wykonuje się badania kardiologiczne. Najpopularniejsze z nich to:

 • Koronarografia – angiografia naczyń wieńcowych polega na wprowadzeniu cewnika przez tętnicę wieńcową w celu zobrazowania stanu tętnic oraz wykrycia zwężeń.
 • Elektrokardiografia (EKG) – to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, która sprawdza elektryczną czynność mięśnia sercowego. Wykonuje się je za pomocą elektrod umieszczonych na ciele pacjenta.
 • Badanie radiologiczne klatki piersiowej (RTG) – zdjęcie klatki piersiowej jest badaniem obrazowym. Pomaga ocenić budowę i stan serca, naczyń krwionośnych oraz płuc.
 • Cewnikowanie serca – jedno z badań inwazyjnych, które polega na wprowadzeniu przez skórę cewnika.
 • Test wysiłkowy – podczas testu lekarz w poradni kardiologicznej ocenia ogólną wydolność organizmu. Najczęściej test odbywa się na bieżni lub rowerze stacjonarnym, a w trakcie jego trwania elektrody monitorują aktywność serca.

Wyniki badań kardiologicznych pozwolą zdiagnozować potencjalne nieprawidłowości lub stany chorobowe. W przypadku wystąpienia odchyleń od normy, konieczne są regularne wizyty w poradni kardiologicznej, które umożliwiają na kontrolę stanu zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistyczną przychodnią lekarską Na Tęczowej –  https://www.nateczowej.pl/poradnia-kardiologiczna-wroclaw/

Skomentuj

Zobacz też:

Zdrowie

Cukrzyca – czy nas też to dotyczy?

Ostatnimi czasy często poruszanym tematem jest wciąż rosnący odsetek otyłych ludzi (zwłaszcza dzieci) wśród społeczeństwa. Dietetycy regularnie alarmują, że polskie
Zdrowie

Jak przygotować się do treningu?

Wśród społeczeństwa zapanowała moda na zdrowy tryb życia. Internet aż puchnie od treści poświęconych dbaniu o siebie i swój organizm.