w

Daj butelce drugie życie – zyskasz na tym zarówno Ty, jak i środowisko

Każdy z nas generuje rocznie ponad 300 kilogramów śmieci. Choć znikają nam z oczu w momencie, gdy odniesiemy worek do kontenera, wcale nie oznacza to, że właśnie z tą chwilą pozbywamy się problemu. Wszystkie śmieci muszą być gdzieś następnie składowane. W naszym interesie jest więc zadbanie o to, by było ich jak najmniej. Przede wszystkim warto więc próbować żyć zgodnie z zasadami zero waste – rezygnować ze zbędnych opakowań, gdy to możliwe i znajdować zastosowanie dla starych rzeczy, by zamiast trafić na śmietnik zyskały nowe życie. Zyskać może na tym nie tylko środowisko, ale i nasz portfel. 

Wygodnie i bez wymówek – teraz butelkę po piwie oddasz w sklepie bez paragonu

Zwrot butelek po piwie wydaje się świetnym rozwiązaniem. W końcu można na tym zyskać podwójnie – zaoszczędzić i zrobić coś dobrego dla środowiska. Czasami wymaga to jednak dużo zachodu. Główną przeszkodą jest bowiem konieczność posiadania paragonu. Jeśli nie ma się go albo po prostu się go zgubiło nawet mimo dobrych chęci zwrot butelek po piwie może być niemożliwy. A przynajmniej tak było do niedawna. Sklepy biorące udział w akcji „Daj butelce drugie życie” wychodzą z założenia, że taka przeszkoda nie powinna uniemożliwiać zrobienia czegoś dobrego dla środowiska. W końcu każda z butelek może krążyć w obiegu nawet 25 razy w ciągu 5 lat. W ramach akcji konsumenci będą mogli dokonać zwrotu butelki bez paragonu. Wystarczy, że udadzą się do jednego ze sklepów oznaczonych na specjalnej mapie na stronie: .

Każda butelka to kilkadziesiąt groszy

Nie ma też co ukrywać – zero waste to jedno, ale dodatkową korzyścią jest możliwość otrzymania kaucji za butelkę zwróconą do sklepu. Te kilkadziesiąt groszy to z pozoru nic wielkiego, ale już w przypadku kilku butelek, za kaucję będziesz mógł nabyć kolejne piwo – a może nawet kilka. Niech będzie to dla Ciebie dodatkowa motywacja do dbania o środowisko. 

Które butelki są zwrotne?

Nie każda butelka nadaje się do ponownego wykorzystania. Piwem ponownie zostanie zapełniona tylko taka, która jest całkowicie czysta i bezpieczna. Łatwo rozpoznasz, które butelki są zwrotne dzięki napisowi „butelka zwrotna”, który powinien znajdować się na etykiecie lub krawatce. Niektóre marki mogą wykorzystywać także dodatkowe oznaczenia. W przypadku butelek zwrotnych Grupy Żywiec będzie to napis „ŻGB” na dolnej części butelki, a w przypadku butelki marki Żywiec – charakterystyczne tłoczenie. Butelki zwrotne będą mieć też pojemność 0,5 litra i brązowy kolor szkła. 

Butelka zwrotna – najbardziej ekologiczne opakowanie

Szkło jest bardziej ekologiczne niż wszechobecny plastik. Jeszcze bardziej ekologiczne będzie jednak opakowanie, które można wykorzystać ponownie nawet kilka razy. Korzyść jest bowiem podwójna – mniej śmieci na naszej planecie i mniej energii potrzebnej do produkcji kolejnych butelek. Za czasów PRL-u skup butelek był standardem, który potem stracił na popularności. Teraz jednak piwo wielu marek sprzedawane jest w butelkach zwrotnych. Wiele zależy tu oczywiście od nas – możemy wyrzucić butelkę do kosza albo zabrać z powrotem do sklepu, by mogła zostać wymyta i znów napełniona alkoholem.

Zakładając, że każdy konsument kolejno ją zwróci, butelka oddana do skupu posłuży jako opakowanie do piwa aż 25 razy. Można zastanawiać się jednak, co to za różnica – wrzucenie do pojemnika na szkło czy skup butelek. Tym bardziej, że nie ma co ukrywać – pierwsze rozwiązanie jest szybsze i prostsze.

Trzeba mieć jednak świadomość, że tylko kilkadziesiąt procent segregowanych śmieci pomyślnie przechodzi proces selekcji i jest ponownie wykorzystywana. Oddając butelkę zwrotną do sklepu mamy natomiast pewność, że rzeczywiście zyska ona drugie życie. Możesz zresztą zajrzeć na stronę: i przekonać się, że skup butelek rzeczywiście ma znaczenie.

 

BodyBoom – jak odnieść sukces na polskim rynku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

black friday

Przed Black Friday – niezbędnik

konturowanie twarzy na sucho

Konturowanie twarzy – jakie są techniki i jak je wykonać?