w

8 faktów o lokówce, które musisz znać!

Marzysz o romantycznych falach w stylu Candice Swanepoel i jej koleżanek z Victoria’s Secret albo drobnych loczkach? Jedyne, co potrzebujesz, to lokówka. Ten trochę zapomniany sprzęt – pamiętacie modę na idealnie proste włosy w latach 2000.? – znowu wraca do łask. Podpowiadamy, jaką kupić i jak używać, by osiągnąć oczekiwane rezultaty bez strat w postaci spalonych pukli.

Jeśli myślisz, że lokówka to współczesny wynalazek, jesteś w błędzie. Już 6000 lat temu w starożytnej Babilonii, Grecji czy Asyżu kobiety podgrzewały nad ogniem urządzenie wykonane z brązu, by zakręcić swoje włosy. Oczywiście z powodu braku jakiejkolwiek kontroli nad temperaturą urządzenia na pewno często dochodziło do spalenia włosów.

Na pierwszą współczesną lokówkę musiałyśmy poczekać aż do końca XIX wieku – za ojca współczesnej lokówki uważa się Marcela Grateau, który około 1890 rozpoczął używanie tego sprzętu. Jednak kręcić włosy kobiety uwielbiały od zawsze – stosowały w tym celu różne sprzęty, które nie zawsze służyły kondycji włosa. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy bez obaw stosować lokówki, wiedząc, że odpowiednio użyte nie zrobią krzywdy naszym puklom.

Wybieraj lokówkę ceramiczną

Aby osiągnąć oczekiwany efekt musisz postawić na dobrej jakości sprzęt. Obecnie większość fryzjerów poleca lokówki ceramiczne, które nie niszczą tak włosów. Niekoniecznie musi to jednak znaczyć, że sprzęt musi być drogi. Ceny lokówki w przykładowym sklepie internetowym zaczynają się już od 70 zł. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę nie tylko na tworzywo, z którego jest wykonany sprzęt, ale też jego grubość – więcej na ten temat przeczytasz niżej.

Zaczynaj od niższej temperatury

Myślisz, że im wyższa temperatura, tym szybciej uzyskasz trwalsze loki? Niekoniecznie, natomiast może okazać się, że twoje włosy potrzebują rekonwalescencji po bliskim spotkaniu ze zbyt gorącym sprzętem. Dlatego zawsze zaczynaj od niższej temperatury i przetestuj, która z nich da optymalne rezultaty, zaczynając od możliwie najniższej. Zwłaszcza delikatne, cienkie włosy wymagają użycia niższych temperatur.

Postaw na odpowiednią grubość urządzenia

Jeśli zależy Ci na pięknych, grubych falach a’la aniołki Victoria’s Secret, wybieraj lokówki o dużej średnicy, którymi osiągniesz pożądany efekt. W przypadku małej średnicy uzyskasz efekt loków, a najmniejsze lokówki pozwolą użyskać efekt sprężynek – dlatego zastanów się, czego oczekujesz od urządzenia.

Nie stosuj kosmetyków do stylizacji przed używaniem lokówki

Zdania na ten temat bywają podzielone, jednak większość fryzjerów jest zdania, że zastosowanie lakieru lub żelu do włosów po zakręceniu loków zdecydowanie wystarczy i nie należy ryzykować ze stosowaniem kosmetyków do stylizacji przed. Dlaczego? Otóż podgrzewanie naszych włosów z kosmetykiem może sprawić, że nasze włosy będą się wręcz smażyć! Wyjątkiem są specjalne odżywki na ciepło z keratyną, którym temperatura pomaga wniknąć we włókno włosa.

Kręć włosy naprzemiennie

Aby uzyskać efekt naturalnych skrętów, kręć pasma włosów naprzemiennie: jedno pasmo w kierunku do głowy, drugie od. W ten sposób sprawisz również, że fryzura nabierze objętości i będzie wyglądała naturalnie. Pamiętaj również, że jeśli zależy ci na efekcie supernaturalnych włosów, powinnaś koniecznie wybierać różnej grubości pasma – nikt naturalnie nie ma idealnych fal o identycznej grubości i skręcie.

Kręć włosy w kierunku od twarzy

Pamiętaj, by włosy przy twarzy nigdy nie kręcić w kierunku do niej, ale zawsze na zewnątrz – to zapewni bardziej nowoczesny look, a przede wszystkim doda objętości włosom przy twarzy. I nie obawiaj się wyglądu a’la Farrah Fawcett – wbrew pozorom aby taki look uzyskać, musisz się bardziej napracować.

Pozwól lokom wyschnąć

Po zakręceniu pasma włosów delikatnie usuń lokówkę i potrzymaj chwilę na dłoni gotowy lok, by wyschnął, dopiero potem pozwól mu opaść na długość – to zapewni lepszy i trwalszy skręt. Po skończeniu wszystkich włosów odczekaj chwilę i dopiero roztrzep loki palcami, by nadać im finalny look, a następnie utrwal wszystko lakierem do włosów.

Pamiętaj o czyszczeniu urządzenia

Każdy sprzęt używany na włosach brudzi się – i nie inaczej jest z lokówką, nawet jeśli używasz jej na właśnie umytych włosach. Po użyciu i wyschnięciu sprzętu przeczyść go wilgotną szmatką, dopiero potem odłóż na miejsce. Raz na jakiś czas zdezynfekuj.


    1. Brak czasu? Sięgnij po suchy szampon!
    2. Jak zadbać o własny styl?
    3. Cienkie i wypadające włosy? Sprawdź, jak o nie dbać!

Originally posted 2018-01-29 17:05:05.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowness – liczy się tu i teraz

Walentynkowe inspiracje od BodyBoom