w ,

Konturowanie twarzy – jakie są techniki i jak je wykonać?

Konturowanie twarzy jest popularną metodą w makijażu, która pozwala na podkreślenie kości policzkowych, ukrycie niedoskonałości, wysmuklenie buzi czy poprawienie proporcji twarzy. Nic więc dziwnego, że cieszy się takim zainteresowaniem – pozwala całkowicie odmienić wygląd twarzy za pomocą kilku kosmetyków. 

Wprawdzie konturowanie wymaga wprawy, jednak po nabraniu doświadczenia już w kilkanaście minut można wykonać idealny makijaż, który sprawdzi się zarówno podczas ważnych uroczystości, jak i na co dzień.

Zasady konturowania i stosowane techniki

Konturowanie twarzy zakłada stosowanie produktów o ciemnych i jasnych odcieniach. Pierwsza grupa kosmetyków pozwala na optyczne pomniejszenie dużego nosa czy wysokiego czoła. Dzięki jasnym kolorom możliwe jest natomiast wyeksponowanie poszczególnych części ciała – przede wszystkim uwypuklenie kości policzkowych czy rozświetlenie przestrzeni pod oczami. Istnieją dwie metody konturowania – konturowanie na mokro oraz na sucho. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która z nich jest lepsza. Wszystko zależy bowiem od okazji i efektu, który chce się osiągnąć.

Zobacz też: Jakich błędów unikać przy malowaniu paznokci?

Konturowanie na mokro

Technika konturowania na mokro wymaga zastosowania wielu warstw i dokładnego blendowania. Z tego względu stosuje się ją przede wszystkim do makijażu wieczorowego, na którego wykonanie można poświęcić nieco więcej czasu. 

Konturowanie na mokro rozpoczyna się od aplikacji takich produktów jak krem do twarzy i pod oczy, a następnie wyrównuje się koloryt twarzy przy pomocy podkładu. Na tak przygotowaną podstawę pod makijaż można nałożyć produkty o jaśniejszym i ciemniejszym kolorze niż podkład o kremowej formule. Po dokładnym zblendowaniu poszczególnych odcieni całość utrwala się pudrem matującym. Przy aplikacji poszczególnych kosmetyków trzeba być bardzo cierpliwym i dokładnym i spokojnie je dozować. Zbyt duża ilość bronzera albo rozświetlacza może bowiem popsuć cały efekt.

Konturowanie na sucho nawet na co dzień

Osoby, którym zależy na osiągnięciu delikatniejszego i bardziej naturalnego efektu, powinny natomiast postawić na konturowanie na sucho. Szczególnie, że wykonanie takiego makijażu jest znacznie szybsze. Dużą zaletą konturowania na sucho jest także nieco mniejsza wyrazistość, która sprawia, że efekt końcowy nie tylko wygląda bardziej naturalnie, ale przede wszystkim, że osoby niemające jeszcze dużej wprawy i tak bez większych problemów wykonają odpowiedni makijaż. 

Konturowanie twarzy na sucho wymaga zaopatrzenia się w takie kosmetyki jak podkład, korektor, rozświetlacz, puder, bronzer oraz akcesoria do aplikacji kosmetyków – blender lub pędzle do makijażu. Po przygotowaniu bazy pod cały makijaż mokre produkty należy utrwalić pudrem. Wtedy można przystąpić do konturowania.

Za pomocą korektora rozjaśnia się cienie pod oczami czy ukrywa niechciane defekty. Do wysmuklenia poszczególnych części używa się natomiast bronzera. Nakłada się go więc pod kości policzkowe, wzdłuż linii żuchwy i u szczytu czoła. Na koniec na wystające części twarzy – szczyty kości policzkowych, grzbiet nosa, miejsce nad i pod łukiem brwiowym – wystarczy już tylko nałożyć rozświetlacz.

Zobacz też: Kosmetyki DIY

 

Skomentuj

recykling butelek

Daj butelce drugie życie – zyskasz na tym zarówno Ty, jak i środowisko

profesjonalne środki czystości

Profesjonalne środki czystości