Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Lokata bankowa jest sposobem na bezpieczne przechowywanie oszczędności przy jednoczesnym zwiększeniu środków, którymi się dysponuje. Podczas wyboru jednej z wielu ofert duże znaczenie ma oczywiście wysokość oprocentowania. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, by znaleźć najbardziej korzystną lokatę.

Ilość środków
Warto wybrać lokatę, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb. W dobie internetu ofert jest naprawdę wiele. Niesie to ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim możliwość prostego znalezienia najlepszej możliwości. Pierwszym krokiem powinno być określenie sumy, którą chce się przeznaczyć na lokatę, a także waluty, w której ma być uiszczona kwota. Warto pamiętać o tym, że niektóre lokaty posiadają minimalny próg, jaki trzeba osiągnąć, by móc ją założyć.

Czas trwania
Oprocentowanie i ilość odsetek, na jakie można liczyć, zakładając lokatę, uzależnione jest od czasu trwania lokaty. Wpłaconymi pieniędzmi nie można swobodnie dysponować, dlatego konieczne jest uważne przemyślenie sytuacji finansowej i zdecydowanie, na jak długo pieniądze będą mogły być zamrożone. Przy przeglądaniu ofert koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki zerwania lokaty i to szczególnie, gdy nie można określić, kiedy zgromadzony kapitał okaże się potrzebny. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odnawialne konta jednodniowe czy też inne o krótkim okresie trwania umowy.

Cel
Kolejnym krokiem powinno być przemyślenie ryzyka inwestycyjnego, na jakie można sobie pozwolić. Ważne jest także określenie celu zakładania danej lokaty. Jeśli lubi się ryzykować, można sięgnąć po lokaty strukturyzowane albo z funduszem, które pozwalają więcej zarobić, choć jednocześnie mogą także narazić na straty. Jeśli z kolei stawia się na mniejszy, za to pewny dochód, najlepsza będzie zwykła lokata terminowa.

Oprocentowanie i kapitalizacja
O zyskach decyduje oczywiście przede wszystkim oprocentowanie lokat i sposób kapitalizacji odsetek. Banki w swojej ofercie zazwyczaj podają oprocentowanie w skali roku. Warto więc samemu policzyć, ile realnie otrzyma się z danej lokaty, gdyż rzeczywista wysokość odsetek będzie zależna od czasu trwania lokaty oraz sposobów kapitalizacji.

Porównanie ofert
Oferty należy porównać według wcześniej ustalonych kryteriów. Najłatwiej w tym celu użyć jednej z porównywarek internetowych takich jak https://www.wktorymbanku.pl/lokaty/. Dzięki temu można w prosty sposób określić, które rozwiązanie jest najbardziej zgodne z indywidualnymi potrzebami i którą ofertę wybrać, by osiągnąć największe korzyści.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Skomentuj