kariera na YouTube
w ,

Pierwsze kroki początkującego youtubera – o czym warto pamiętać, zakładając kanał?

Coraz więcej osób decyduje się na założenie kanału na YouTube. To dobry sposób na zwiększenie swoich zasięgów na przykład, gdy prowadzisz własny biznes i chcesz dotrzeć do szerszej publiczności. Dla niektórych YouTube to jednak nie tyle sposób na poszerzanie swojej rozpoznawalności w internecie, ale główne źródło utrzymania. Kariera na YouTube jak najbardziej jest możliwa i całkiem sporo możesz w ten sposób zarobić. Zanim jednak skusi Cię wizja popularności i niezłych pieniędzy, zadbaj o kilka aspektów.

Jak kariera na YouTube pomaga osiągać zyski?

Na YouTube da się zarabiać na kilka sposobów. Po pierwsze, na samych filmikach, a właściwie na reklamach wyświetlanych przez odbiorców Twoich treści. Poza tym możesz też wykorzystywać swój kanał do promocji innych produktów – napisanego przez Ciebie ebooka czy stworzonego kursu. Przykładowo, jeśli jesteś trenerem i wstawiasz filmiki z treningami, a jednocześnie tworzysz płatne kursy i poradniki, wiele osób będzie się zastanawiać „jeśli tak dobre rzeczy mogę mieć za darmo, to jak wiele dostanę od tego twórcy, jeśli mu zapłacę?”. No i wreszcie zbudowanie wokół siebie społeczności sprawia, że masz na nią wpływ i tutaj właśnie możesz pomyśleć o współpracy z markami. Influencer marketing przyniesie Ci sporo zysków. Oczywiście pod warunkiem, że nie zgadzasz się na każdą możliwą współpracę, ale jedynie na te związane z obszarem, w którym działasz. Dzięki temu w oczach odbiorców jesteś wiarygodnym influencerem, a nie „słupem reklamowym”.

Zacznij od planu

Zanim jednak Twoja kariera na YouTube na tyle się rozkręci, by wizja współpracy z markami czy zarabiania na reklamach była realna, musisz w ogóle zacząć. I nie chodzi tu wcale o założenie kanału – to możesz zrobić w kilka chwil. I co więcej – to wcale nie powinien być Twój pierwszy krok.

Żaden długotrwały projekt nie może obyć się bez planu. A przecież, jeśli marzy Ci się kariera na YouTube, to tworzenie treści nie będzie chwilowym zrywem, a raczej wieloletnim przedsięwzięciem. Musisz więc mieć pomysł na Twój kanał:

  • zastanów się, co chcesz tworzyć – czy to ma być kanał o podróżach, typu lifestyle czy poradnikowy?
  • przemyśl formułę – te same treści możesz przekazać na rożne sposoby na przykład w formie filmiku „10 tipów”, pogadanki czy podcastu. Zdecyduj, która z nich najbardziej Ci odpowiada
  • jeśli wiesz już o czym i w jaki sposób chcesz mówić, to teraz czas na sprecyzowanie kolejnych kroków. Zrób listę pomysłów na najbliższe filmiki i rozpisz, co powinno się w nich znaleźć. Dopiero, gdy opracujesz listę na kolejne tygodnie, możesz zacząć tworzyć. Najlepiej nakręć i zmontuj kilka filmików i dopiero potem je wstawiaj. Wtedy łatwiej będzie Ci zachować regularność.

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Wielu youtuberów kręci swoje filmy lustrzanką czy nawet smartfonem. Nie musisz więc kupować profesjonalnej kamery, by zacząć tworzyć. Niezbędny będzie natomiast statyw, który wyeliminuje drganie kadru i znacznie ułatwi Ci pracę. Nikt nie oczekuje też, że już na starcie będziesz korzystać z profesjonalnych lamp czy bardzo drogiego mikrofonu – o tych rzeczach możesz pomyśleć z czasem, gdy Twój kanał zacznie się rozwijać i zarabiać. Na początek spokojnie wystarczy Ci naturalne światło (o ile dobrze ustawisz kadr) i podstawowy mikrofon.

Błędem wielu osób, którym marzy się kariera na YouTube, jest właśnie czekanie z rozpoczęciem ze względu na brak sprzętu czy odpowiednich umiejętności. Pamiętaj jednak, że najbardziej znani twórcy też początkowo kręcili filmy telefonami czy nie mieli idealnego oświetlenia. Czekanie, aż będziesz mieć całe profesjonalne wyposażenie i umiejętności youtubera, który kręci filmy już od wielu lat, jedynie sprawi, że nigdy nie wystartujesz ze swoim kanałem. Oczywistym jest przecież, że pierwsze Twoje montaże nie będą tak świetne jak te wykonane przez twórców, których oglądają dziesiątki tysięcy osób. Z czasem jednak wszystkiego się nauczysz. Zamiast porównywać się do osób, które są wiele kroków przed Tobą, porównuj się do siebie – przy każdym opracowywaniu scenariusza, kręceniu filmu czy montowaniu dbaj o to, by był to najlepszy możliwy film, jaki jesteś w stanie zrobić na dany moment.

Jak zwiększyć popularność na YouTube?

Masz już plan, pierwsze filmiki i zaczynasz działać w świecie YouTube. Teraz czas na zadbanie o większą widoczność. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • optymalizując filmy – dobry tytuł i opis ma tu ogromne znaczenie. Na YouTube również musisz zwracać uwagę na to, jak dobierać słowa kluczowe. Zawsze zastanawiaj się, co użytkownicy mogą wpisać w wyszukiwarkę i jak najlepiej zatytułować film, by trafili właśnie na Twój kanał
  • budując sieć – by zwiększyć swoją popularność blogerzy chętnie tworzą wpisy gościnne, a podcasterzy odwiedzają inne podcasty. Tak samo jest z YouTube. Zapraszaj innych twórców do udziału w Twoich filmikach i Ty też przyjmuj zaproszenia. W ten sposób dotrzesz do odbiorców innych kanałów i w ten sposób możesz stale zwiększać zasięgi
  • umacniając więzi z odbiorcami – z czasem na Twoim kanale zaczną się pojawiać komentarze od widzów. Odpowiadaj na nie, tym samym budując więzi. Czytanie komentarzy pomoże Ci także w tworzeniu kolejnych ciekawych filmów. W końcu nie ma lepszego sposobu na dowiedzenie się, co jeszcze może zainteresować Twoich odbiorców niż ich własne wypowiedzi
  • publikując filmy regularnie – w ten sposób nie tylko zwiększysz zasięgi, ale i wyrobisz nawyk konsekwentnego tworzenia treści. To bardzo ważne, bo choć idealny byłby stan tworzenia tylko pod wpływem weny, to nikt nie da Ci gwarancji, że wena pojawi się za każdym razem. Dzięki dyscyplinie w takich sytuacjach nie poddasz się i będziesz tworzyć dalej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skóra atopowa

5 pielęgnacyjnych wskazówek dla posiadaczek atopowej skóry

fakturowanie

Fakturowanie w małej firmie. Jak to wygląda w praktyce?