w

Kaszel palacza – przyczyny, skutki i leczenie

Wielu osobom palącym papierosy doskwiera kaszel palacza, który niestety stosunkowo często bywa lekceważony. Okazuje się jednak, że ów rodzaj kaszlu może okazać się objawem bardzo poważnych chorób. Do takowych należy między innymi jeden z najgroźniejszych skutków palenia tytoniu, czyli rak płuc. Warto zareagować na pojawienie się kaszlu palacza, tym bardziej, że niektórzy bagatelizują ten objaw, uznając za całkowicie naturalną i prawidłową pochodną nałogu.

 

Nic bardziej mylnego! Palenie papierosów wiąże się z dostarczaniem do płuc dymu, w którym znajduje się mnóstwo szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Niektóre z nich, jak na przykład nikotyna, substancje smoliste czy tlenek węgla, mogą doprowadzić do bardzo niekorzystnych i często nieodwracalnych zmian w strukturze dróg oddechowych. Te zaś często skutkują groźnymi, nierzadko śmiertelnymi chorobami.

Dlaczego w ogóle pojawia się kaszel palacza, czyli przyczyny problemu

Ludzkie drogi oddechowe nieustannie narażone są na obecność wszelkiego rodzaju zarazków, zanieczyszczeń, drobnoustrojów oraz niepożądanych substancji, dlatego organizm produkuje śluz, który ma za zadanie ów drogi oddechowe oczyszczać. Śluz zostaje wydalany z organizmu właśnie podczas kaszlu, jednak palenie papierosów może znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby komórek odpowiedzialnych za proces oczyszczania organizmu. Sprawia to, że trudniej jest odkaszlnąć śluz, przez co zalega on poniekąd w drogach oddechowych.

Czasem zdarza się, że dość ciężko jest odróżnić kaszel palacza od zwykłego kaszlu, charakterystycznego choćby dla zwykłego przeziębienia. Kaszel palacza jest dość męczący i uporczywy, zazwyczaj gwałtownie nasilając się rano. Wyróżnia go fakt, że osoba borykająca się z kaszlem palacza może zaobserwować pojawienie się gęstej wydzieliny, której ilość często stopniowo rośnie. Jeśli wydzielina ta staje się ropna, a w skrajnych przypadkach w parze z nią idzie obecność krwi, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Co zrobić, jeśli już pojawi się kaszel palacza, czyli właściwa diagnostyka

Zaobserwowanie objawów charakterystycznych dla kaszlu palacza powinno iść w parze z bezzwłoczną wizytą u lekarza. Do najistotniejszych badań należy między innymi RTG klatki piersiowej, który pozwala upewnić się, że kaszel nie wiąże się z zapaleniem płuc lub gruźlicą. Ponadto, warto wykonać testy alergiczne, aby wykluczyć pojawienie się astmy oskrzelowej. Niezbędne mogą okazać się również kompleksowe badania gardła, zatok i drug oddechowych – w ten sposób możliwe jest zdiagnozowanie wszelkich infekcji.

Najważniejszym elementem leczenie kaszlu palacza jest… rzucenie palenia papierosów. Warto mieć jednak świadomość, że ten rodzaj kaszlu może utrzymywać się nawet przez kilka lat po odstawieniu nałogu, a wynika to z faktu, że organizm nieustannie próbuje oczyszczać organizm z dostarczanych przez lata szkodliwych substancji. Poza tym, praktycznie w każdej aptece odnaleźć można środki i suplementy na bazie naturalnych składników łagodzące objawy kaszlu. Chyba, że przyczyna pojawienia się kaszlu palacza tkwi w którejś ze wspomnianych wcześniej chorób – w takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest podjęcie odpowiednich kroków w celu leczenia tejże choroby.

Dziękujemy portalowi Medisite.pl za współpracę merytoryczną.

Originally posted 2016-11-19 13:19:24.

Skomentuj

lustrzanka dla amatora

Jaką wybrać lustrzankę dla początkującego?

Ósemki, czyli zęby mądrości – charakterystyka