Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kontrakty CFD – czym są i jak działają?

Kontrakty na różnicę kursową (ang. Contract for difference) to stosunkowo nowy, jednak niezwykle popularny instrument pochodny zapewniający traderom atrakcyjne i elastyczne warunki.

Inwestorzy indywidualni decydują się na inwestowanie w kontrakty CFD głównie ze względu na ich nieskomplikowaną istotę, dużą płynność rynku, niski finansowy próg wejścia oraz wysoką dźwignię finansową. Czym dokładnie są kontrakty na różnicę kursową i jak działają?

Czym są kontrakty CFD?

Kontrakty na różnice kursowe w ogólnym ujęciu stanowią umowę między podmiotami zobowiązanymi do rozliczenia między sobą kwoty, która równa jest różnicy między ceną zamknięcia i otwarcia pozycji. Obrót kontraktami CFD umożliwia generowanie zysku zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen aktywów. Kontrakt na różnicę kursową można ustalać na ponad 3000 instrumentów bazowych: indeksów, akcji, walut, kryptowalut, funduszy ETF, towarów, czy surowców.

Kontrakty CFD stanowią instrumenty pochodne. Oznacza to, że inwestor podczas handlu nie obraca instrumentem bazowym, a jedynie spekuluje jego kursem, a zysk osiąga wyłącznie z przewidzianego ruchu ceny.

Jak działają kontrakty CFD?

Idea inwestowania w kontrakty na różnice kursowe polega na sprzedawaniu pozycji w przypadku przewidywania spadku jej wartości i kupowania pozycji przy wzroście ceny kontraktów. Kontrakty są prolongowane codziennie, a obrót nimi rozliczany jest w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zapewniają one dużą elastyczność oraz transparentność tradingu. Co więcej, traderzy obracający kontraktami CFD są zwolnieni z opłaty skarbowej.

Dzięki lewarowaniu możliwe jest uzyskiwanie większego zysku w stosunku do zainwestowanego kapitału w kontrakty CFD. Dźwignia finansowa wiąże się również z potencjalnym większym ryzykiem inwestycyjnym. Niemniej jednak lewarowanie handlu kontraktami na różnice kursowe otwiera rynki inwestycyjne przed początkującymi i mniej zamożnymi inwestorami.

Inwestor chcący zainwestować w kontrakt CFD najpierw wpłaca środki będące pewną częścią wartości kontraktu. Kwota ta jest tzw. depozytem zabezpieczającym i wynosi zwykle od 1 do 2 proc. wartości całej transakcji. Przy wpłacie depozytu zabezpieczającego trader jednocześnie zobowiązuje się do posiadania środków związanych z kosztami transakcyjnymi (spready i prowizje), a także na otwarcie pozycji.

Kontrakty CFD a kontrakty futures

Istota funkcjonowania kontraktów na różnice kursowe przypomina inwestowanie w kontrakty futures. Niemniej jednak występują między nimi pewne różnice. Jedną z ważniejszych jest brak określonego terminu zapadalności kontraktów CFD – w przypadku kontraktów futures ustalany jest moment zamknięcia pozycji.

Kontrakty futures posiadają niepodzielne jednostki bazowe zwane kontraktami. Jednostką transakcyjną kontraktów CFD są podzielne loty. Inną istotną różnicą jest większa dźwignia lewarowania w przypadku kontraktów CFD (ograniczona do 1:100) – kontrakty futures posiadają dźwignię na poziomie nie większym niż 1:50.

Dowiedz się więcej o XTB:

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *