w

Biała, żółta czy czerwona? Cebula cebuli nierówna

Nazywanie Polski Cebulandią jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ jesteśmy trzecim w Europie producentem tego warzywa. A popyt jest ogromny, bo cebula jest ważnym składnikiem wielu kuchni świata, od Meksyku, przez Hiszpanię i Szwajcarię (Berno ma nawet Festiwal Cebuli) po Indie, gdzie jest bazą tamtejszego, klasycznego chutneya.

Poza tym, cebula cebuli nierówna – każda z nich znajduje inne zastosowanie w kuchni.

Żółta cebula 

Z natury cierpka i o ostrym aromacie, ale w trakcie gotowania traci cierpkość i staje się słodka, dzięki czemu łagodzi smak dań, zwłaszcza ostrych oraz kwaśnych. Jest świetną bazą do klasycznej, francuskiej zupy cebulowej, a także potraw mięsnych.

Czerwona cebula 

Jest znacznie delikatniejsza i słodsza od żółtej cebuli, rzadziej wywołuje łzy przy krojeniu i nie psuje oddechu nawet w większych ilościach. Jest smaczna zarówno na surowo, jak i po usmażeniu, choć wówczas może stracić kolor. Jest świetną bazą konfitury do burgerów.

Biała cebula 

Zawiera więcej wody od żółtej, więc jest bardzo chrupka, a także mniej słodka, dlatego najlepiej sprawdza się jako surowy dodatek do dań, takich jak sałatki czy sosy z dużymi kawałkami warzyw.

Cebulka perłowa 

Jest najdrobniejsza ze wszystkich cebul, o wielkości zbliżonej do orzecha laskowego. Na sklepowych półkach zazwyczaj spotykamy ją w formie marynowanej i jako taka świetnie pasuje do koreczków i przekąsek serwowanych z alkoholem. Surowe cebulki perłowe można z powodzeniem smażyć, piec lub dusić w śmietanie i dodawać do mięsnych dań. Są bardzo trudne w obieraniu – żeby to zrobić, trzeba najpierw sparzyć je wrzątkiem, a następnie schłodzić i zdjąć łupinę.

Szalotka

Jest niewielka, podłużna i rośnie w kłączach składających się z kilku cebulek połączonych korzeniami. Ma znacznie delikatniejszy smak od większych cebul, rzadko wywołuje łzy przy krojeniu i można ją jeść w całości, również na surowo, po lekkim przesmażeniu na patelni.

 

Originally posted 2018-03-24 10:58:55.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontrakty CFD – czym są i jak działają?

Kult czerwonej podeszwy Louboutina