Home / Oszczędzanie pieniędzy / Zarabianie podczas urlopu macierzyńskiego – co musisz wiedzieć?

Zarabianie podczas urlopu macierzyńskiego – co musisz wiedzieć?

Zarabianie podczas urlopu macierzyńskiego jest możliwe i legalne z punktu widzenia prawa, nawet jeśli pobierasz zasiłek macierzyński. Jest jednak kilka warunków i opcji, o których warto wiedzieć. Zobacz, co musisz wiedzieć w tej kwestii.

Czy można zarabiać podczas urlopu macierzyńskiego?

Pierwszym i najważniejszym mitem, jaki krąży na temat zarabiania podczas urlopu macierzyńskiego, jest informacja, że to niemożliwe. Prawda okazuje się nieco inna – możemy pracować, będąc na takim urlopie w co najmniej dwóch przypadkach: jeśli źródłem zarobków są dodatkowe zlecenia lub pracujemy na umowę o dzieło. Wówczas zarobki te nie mają też wpływu także na wysokość zasiłku. Dotyczy to zarówno urlopu w zakresie podstawowym, jak i dodatkowym, oraz posiadania działalności gospodarczej. Te same zasady obowiązują także ojców.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziców, którzy na urlopie macierzyńskim zdecydowali się podjąć pracę u pracodawcy np. na pół etatu. Takie sytuacje reguluje prawo, mówiąc o tym, iż wysokość zasiłku wówczas zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. A co w przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą i pobieramy zasiłek, a jednocześnie chcemy podpisać umowę o pracę? W takim przypadku wymiar wykonywanej pracy nie ma wpływu na kwotę zasiłku. Tak samo wygląda sytuacja odwrotna – gdy jesteśmy na urlopie, a źródłem dodatkowych zarobków są dochody z działalności gospodarczej.

Jaką pracę można podjąć? Fakty i mity

To, w jaki sposób chcesz zarabiać podczas urlopu macierzyńskiego, zależy głównie od twoich zainteresowań, chęci i umiejętności szukania lub wystawiania ofert. Niektórzy wychowują dzieci znajomych podczas ich pracy wspólnie z własnymi, inni piszą blogi czy robią rękodzieła i sprzedają je. Zanim cokolwiek zaczniesz robić, nie przestrasz się krążących po sieci mitów na temat pracy zarobkowej na urlopie macierzyńskim.

Oto kilka mitów:

  • praca przez internet polega głównie na klikaniu w reklamy – nie jest to prawda, chociaż faktycznie często ma się z tego niewielkie pieniądze. Przez internet możemy zarabiać w bardzo wielu formach, a jedyną zasadą jest wystrzeganie się podejrzanych ogłoszeń;
  • nie można pracować mając małe dziecko – można, a to wyrażenie jest zazwyczaj łatwą wymówką dla wielu matek. Owszem, dziecko jest absorbujące, ale ma regularne, długie fazy snu, w których można zaplanować pracę lub połączyć ją nawet z wychowywaniem dziecka (np. pisząc bloga);
  • praca z domu wymaga założenia własnej działalności – nie jest to prawda. Bardzo wiele ofert dotyczy zleceń na umowę o dzieło, a jeśli nie ma tego w opisie, zawsze możemy o to dopytać. Zleceniodawcy chętnie przystają na taki wariant, a ty nie tracisz części zasiłku;
  • praca z domu wymaga specjalistycznych umiejętności – w rzeczywistości często jest właśnie na odwrót. Od osób pracujących z domu często wymaga się w miarę prostych czynności lub instruuje się je, by nauczyły się czegoś nowego.

Szybka gotówka w przypadku kłopotów

Są jednak momenty, w których po prostu nie możemy podejmować pracy z domu podczas urlopu macierzyńskiego. Czasami nawet zdarza się, że kobiety tracą źródło utrzymania, gdy zachodzą w ciążę i nie są finansowo przygotowane na jego przyjście na świat lub po prostu wydatki na małe dziecko okazują się zbyt duże. W każdej z takich sytuacji wyjściem może być szybka pożyczka przez internet. Jej podstawową zaletą jest błyskawiczna decyzja kredytowa w pełni bezpieczna obsługa online. Coraz więcej pożyczkodawców oferuje takie usługi, ale w przypadku finansowych decyzji warto korzystać z zaufanych źródeł, jak np. zaplo.pl, jeden z bardziej rozpoznawalnych podmiotów tego typu na rynku. Staraj się więc wybierać znane i sprawdzone na rynku firmy oferujące szybkie pożyczki online, które mają pozytywną opinię wśród swoich klientów.

Zobacz również

Miłość jest bezcenna, ale czy każdego na nią stać?

 Najnowszy raport platformy MAM „Ile kosztuje miłość w Polsce” odpowiada na wiele intymnych pytań… Miłość …

W jakie umiejętności zainwestować, żeby odnieść sukces

Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja – to umiejętności, które można nabyć …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *