Fakt, że rynek komiksów ma się ciągle bardzo dobrze, zarówno w naszym kraju, jak i w innych miejscach na świecie, sugeruje, iż ciągle znajdują się osoby – i to na pewno nie mało – które chcą i wspierają swoje ulubione tytuły, kupując kolejne zeszyty. Problem polega natomiast na tym, że fani tego typu rozrywki często inwestują w nią bardziej z przyzwyczajenia i nostalgii, a nawet dlatego, że nawet dostrzegając, iż poziom historii się obniża, nie potrafią skończyć z kupowaniem kolejnych części.
Teoretycznie mogą oni czytać również te treści w Internecie, jednakże posiadanie weszło im w krew i bez względu na różnice w cenie, bardzo często wersja papierowa wygrywa w ich wyobraźni z tą cyfrową. Abstrahując jednak od tej sytuacji… czy kupowanie komiksów może się w ogóle opłacać czytelnikowi? Wyczerpująca odpowiedź poniżej.
Rozrywkowo
Dla fana komiksów nie ma nic lepszego niż przyjemność, jaką daje mu kolejny zeszyt jednej ze jego ulubionych serii. Superbohaterowie, postacie rysunkowe, zwierzęta, zwykli ludzie… nie ważne kto jest główną postacią w tych fabułach, gdyż na pierwszym miejscu zawsze stoi dla nich rozrywka. Naturalnie takie osoby mają również kilka alternatyw w postaci komputera, książek, konsoli, czy gier planszowych, jednak jeśli na pierwszym miejscu są tu komiksy i perypetie ich postaci, to nigdy nie będą do końca usatysfakcjonowani. Takie osoby zapewne śledzą historię od wielu lat, a gdy jedna się kończy poszukują kolejnej, aż nie znajdą nowego komiksowego Graala w tym świecie. Postawmy więc tu duże TAK za opłacalnością takiej inwestycji!
Finansowo
Pojedynczy zeszyt kosztuje na naszym rynku kilkanaście złotych (no chyba, że sklep zorganizuje przecenę lub jakąś wyprzedaż). Można też kupić wersję złożona z kilku części, jednak wówczas trzeba czekać na nią przynajmniej 2 miesiące, gdyż wydawane na bieżąco i co tydzień zeszyty muszą przynajmniej dojść do 10 nowych odcinków, nim wydawca połączy je w tom, który sprzeda za kilkadziesiąt złotych. Jedni są cierpliwi, inni nie. Teoretycznie ci pierwsi wychodzą na tym lepiej, jednak jeśli jest się prawdziwym fanem, to raczej tak długie odstępy nie leżą w zasięgu żadnego z entuzjastów komiksów. Komiksy to jednak również inwestycja, która może się zwrócić, gdyż starsze wydania z czasem zamieniają się w białe kruki i osiągają astronomiczne ceny sięgające kilkuset lub kilku tysięcy dolarów za egzemplarz – oczywiście wszystko zależy od ich stanu, a nawet tego, czy są oryginalnie zapakowane. Kolekcjonerzy komiksów mogą więc sporo zarobić na swojej pasji, jeśli któregoś dnia uwielbienie ich treści przeminie, zatem pod względem finansowym również należało by postawić duży plus.
Pod względem edukacyjnym
Komiksy czytały i czytają również dzieci, lecz nie każdy rodzic decyduje się na zapoznanie swoich pociech z tym światem obrazkowych historii. Potencjał, jaki drzemie w takiej formie jest ogromny, zwłaszcza jeśli czytelnik jest w młodym wieku, gdyż wielu z nas właśnie dzięki temu zaczęło interesować się światem komiksów. Do największych zalet (oczywiście nie w przypadku każdego tytułu) należą tutaj bowiem:
– stopniowe zaproszenie do świata historii, a w efekcie skłaniając jednocześnie do nauki czytania (zwłaszcza w przypadku najmłodszych),
– duży nacisk na ukazanie wartości, emocji i moralności (zwłaszcza w japońskich mangach),
– wiele ciekawostek i informacji kulturowych, podanych w przystępny sposób,
– forma opowieści, która nie zajmuje zbyt wiele czasu, a więc jest przystępna dla młodego wieku, który lubi ciągłe zmiany i dynamikę rozrywki.
Portal Świat-Komiksów.pl wsparł nas merytorycznie.
Originally posted 2016-12-05 13:35:50.