w

Jak skutecznie pozbyć się długów?

Niestety, w dzisiejszych czasach zobowiązania finansowe są rzeczą powszechną, a wiele osób boryka się z dość poważnym problemem zadłużenia. Nie dość, że zadłużenie bardzo niekorzystnie wpływa na komfort życia i sytuację materialną gospodarstwa domowego, to jeszcze może poważnie oddziaływać na nastrój oraz samopoczucie danych osób. Na całe szczęście, długi wcale nie muszą oznaczać sytuacji bez wyjścia, bowiem istnieje kilka sposobów na pozbycie się ich w możliwie najkrótszym czasie.

Rzecz jasna, skuteczność walki z zadłużeniem zależy przede wszystkim od jego wielkości, dlatego warto skoncentrować się na długach konsumenckich, czyli pożyczkach, kredytach samochodowych, limitach kredytowych czy zadłużeniach na rachunku osobistym. Okazuje się, że wysoki dług czasem wpędza osobę borykającą się z tym problemem w swoistą pętlę, w której próby wyjścia z trudnej sytuacji wiążą się z koniecznością wydawania kolejnych pieniędzy.

Kilka fundamentalnych kroków, dzięki którym walka staje się znacznie łatwiejsza

Należy zdawać sobie sprawę, że bardzo wiele osób walczy z długami poprzez zaciąganie następnych długów. To błędne koło jest ogromnym błędem, bowiem nowe pożyczki, nawet te pozornie najlepsze, oznaczają nieustannie rosnące zadłużenie. W takiej sytuacji nierzadko trzeba podjąć decyzję o radykalnych rozwiązaniach – czasem nie ma innego wyjścia i trzeba zniszczyć karty kredytowe. Niektórym osobom wydaje się, że limit na karcie oznacza środki na czarną godzinę. Nic bardziej mylnego, gdyż ów limit to… kolejne zadłużenie.

Następnym, dość naturalnym krokiem na drodze do pozbycia się długów jest jak najszybsze rozpoczęcie spłacania wszystkich należności. Nawet kosztem zaciśnięcia pasa i przeanalizowania codziennych wydatków. Nierzadko wystarczy zmniejszyć abonament telewizyjny czy zrezygnować z pozostałych zachcianek, wydając pieniądze wyłącznie na podstawowe potrzeby – jedzenie, medykamenty, mieszkanie oraz transport do miejsca pracy.

Jeśli to nie wygeneruje odpowiednich oszczędności, należy zacząć proces sprzedawania zbędnego dobytku. Oczywiście, to dość bolesne przedsięwzięcie, jednak w niektórych sytuacjach po prostu konieczne. Należy uznać wyjście z zadłużenia za jedyny priorytet, sprzedając wszystkie niepotrzebne lub pozornie potrzebne akcesoria i przedmioty. Dobrze, jeśli uda się przy tym zwiększyć przychody, biorąc dodatkową pracę.

Warto określić precyzyjny i konkretny plan działania

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że często gospodarstwa domowe borykają się z kilkoma rodzajami czy źródłami zadłużenia. W takim przypadku niezbędne jest opracowanie planu i pozbywanie się długów wedle schematu – od tych, które mają wpływ na funkcjonowanie rodziny, przez rosnące w zastraszającym tempie koszty chwilówek, po najspokojniejsze i mniej dokuczliwe kredyty. Do pierwszej wspomnianej grupy trzeba zaliczyć przede wszystkim opłaty za prąd, wodę czy gaz.

Rzecz jasna, cały proces likwidowania zadłużenia wydaje się bardzo prosty, jednak tylko pozornie – z całą pewnością po drodze czeka wiele momentów zwątpienia czy nerwów, lecz warto pamiętać, jak istotne dla życia całej rodziny może być całkowite pozbycie się wszelkich długów.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja SprytnaKasa.pl .

Originally posted 2016-12-05 13:29:46.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magia Second Handów – postaw na jakość!

Czy kupowanie komiksów się opłaca?