Magnez, nazywany pierwiastkiem życia, jest niezbędnym elementem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Bierze udział aż w 600 reakcjach enzymatycznych[1], dlatego tak istotne jest utrzymanie jego właściwego poziomu w organizmie. W celu zwiększenia świadomości na temat skutków niedoboru magnezu w organizmie oraz pokazania korzyści, wynikających z utrzymania jego prawidłowego poziomu dla codziennego funkcjonowania, firma Sanofi, producent leku Magne B6® Forte rozpoczyna kampanię „Moc w zasięgu ręki”.
Każdego dnia chcemy dać z siebie wszystko co najlepsze – działamy na wysokich obrotach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Żyjemy w biegu, nieustannie podejmujemy nowe wyzwania. Zgodnie z wynikami badania konsumenckiego, przeprowadzonego w ramach kampanii „Moc w zasięgu ręki” przez firmę badawczą SW Research[2], Polacy uważają się za osoby wielozadaniowe i zabiegane. Większość respondentów (aż 70,8%) stwierdziła, że zdarza się, że muszą wykonać jednocześnie wiele zadań (tzw. multitasking), a prawie 64% (63,8%), zgadza się ze stwierdzeniami, że często czują się zmęczeni i dużo pracują, w tym zostają dłużej w pracy. Niestety okazuje się również, że prawie co trzeci badany (27,9%), jako wsparcie w realizacji codziennych planów wskazuje… używki, takie jak kawa czy napoje energetyczne!
Jak podkreśla dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji i jeden z ekspertów kampanii: „Wielozadaniowość to trend dzisiejszych czasów. Choć lubimy życie w biegu, a realizowanie kolejnych celów przynosi nam radość i satysfakcję, czasem nasze siły i energia ulegają wyczerpaniu. Właśnie dlatego warto poszukiwać dobrych źródeł wsparcia, które dadzą nam moc do zmagania się z codziennymi wyzwaniami”.
Badania wskazały również2, że jakkolwiek Polacy zgadzają się ze stwierdzeniem, że magnez jest tzw. ,,pierwiastkiem życia” (70,8%), i potrafią poprawnie wskazać, na jakie układy w organizmie wpływa, to gorzej jest z wiedzą na temat objawów ze strony organizmu, związanych z jego niedoborem. Zdecydowanie najmniejsza jest świadomość przyczyn niedoboru magnezu. Jedynie co czwarty badany twierdzi, że stosowanie diet odchudzających (25,2%), a także żywność przetworzona (22,5%), bezpośrednio odpowiadają za niedobory. Relatywnie niewiele osób ma także świadomość, że mogą być one spowodowane przez nawozy sztuczne (9,9%) czy kwaśne deszcze (5,9%), które prowadzą do zubożenia gleby w składniki mineralne, co przekłada się na obniżenie zawartości magnezu w produktach spożywczych.
„Magnez odpowiada za szereg funkcji w naszym organizmie, dlatego nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia i tak ważne jest utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Niestety, z mojej praktyki dietetyka klinicznego wynika że dieta wielu osób nie zawiera wystarczającej ilości pokarmów bogatych w magnez. Osoby, które się do mnie zgłaszają nie wiedzą również, jakie są możliwości uzupełniania jego niedoborów, stąd niezbędne jest edukowanie na ten temat” – mówi mgr Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii „Moc w zasięgu ręki”.
Osią kampanii, jest platforma www.mocwzasiegureki.com.pl, na której znajdują się najważniejsze informacje na temat magnezu, jego funkcji i korzyści wynikających z utrzymania prawidłowego poziomu tego pierwiastka w organizmie. Na stronie znaleźć można również wyniki badania, pokazującego, gdzie Polacy poszukują „źródeł mocy” w świecie nastawionym na podejmowanie nowych wyzwań. Ponadto można zapoznać się z praktycznymi poradami i wskazówkami ekspertów kampanii, dotyczącymi wspomagania organizmu w jego codziennym funkcjonowaniu.
[1] De Baaij H. F Magnesium in Man: Implications for Health and Disease. Physiological Reviews Published 1 January 2015 Vol. 95 no. 1, 1-46
[2] Raport z badania ilościowego „Moc w zasięgu ręki”. Celem badania było dostarczenie materiału ilościowego do stworzenia komunikatów zawierających odpowiedzi m.in. na pytania: Co społeczeństwo uznaje za niezbędne, by móc realizować swoje upragnione cele? Gdzie Polacy poszukują swoich „źródeł mocy”? Gdzie poszukują wsparcia w codziennym działaniu, co im pomaga w aktywności? Jaka jest rola magnezu?
Badanie wykonano metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviews) na reprezentatywnej próbie 888 Polaków w wieku 25-49 lat, w terminie 18-24 kwietnia. Wszystkie zaprezentowane dane są estymowane na podstawie raportu z badania: www.mocwzasiegureki.com.pl. Data dostępu: 27 czerwca 2018 r.
Originally posted 2018-07-05 11:14:14.