w ,

Przechowywanie jedzenia: o czym warto pamiętać, przechowując jedzenie w czasie koronawirusa?

Po dotarciu koronawirusa do Polski zaleca się, by w celu ochrony siebie i innych unikać wychodzenia z domu. Kluczowe jest przede wszystkim stronienie od dużych skupisk ludzi. A tych na pewno nie brak w sklepach, szczególnie tych spożywczych. W związku z tym zrobienie zapasów pozwala znacznie zredukować ilość wyjść do sklepu, może okazać się także pomocne w przypadku ewentualnej kwarantanny.

  1. Jak przechowywać pieczywo
  2. Jak przechowywać warzywa i owoce
  3. Jak przechowywać wędliny
  4. Jak przechowywać jajka i nabiał

 

Samo zaopatrzenie się w dużą ilość produktów spożywczych niczego jednak nie gwarantuje. Złe przechowywanie jedzenia może sprawić, że szybko zepsuje się i wyląduje w koszu. Wtedy trudno będzie uniknąć kolejnej wizyty w sklepie, nie wspominając już o zmarnowanych pieniądzach. Właśnie dlatego warto zastanowić się, jak najlepiej przechowywać zapasy, by te nie zmarnowały się i jednocześnie pozostały świeże.

Jak przechowywać pieczywo

Z przechowywaniem pieczywa na pewno można mieć najwięcej problemów. Bułki czy chleb szybko tracą swoją chrupkość, stają się czerstwe albo gumowate. Najlepiej trzymać je lnianym worku, w zacienionym miejscu albo w chlebaku. Na świeżość pieczywa duży wpływ ma bowiem cyrkulacja powietrza oraz brak nadmiernej wilgoci. Zwykle pieczywo sprzedawane jest w foliowych torebkach, dlatego po przyjściu do domu najlepiej je z niego wyciągnąć. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze sprawdzi się zrobienie w opakowaniu kilku małych dziurek. Dzięki temu chleb czy bułki nie stracą swojego smaku i nie spleśnieją.

Jak przechowywać: warzywa i owoce

Z warzywami i owocami sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Większość osób albo wszystkie z nich wkłada do lodówki, albo też każdy produkt zostawia na zewnątrz. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Lodówka jest bowiem dobrym miejscem dla owoców sezonowych takich jak truskawki, maliny czy borówki amerykańskie, ale już na pewno nie dla bananów, ananasa, mango czy awokado. Zimna nie lubią także cytrusy. Większość warzyw można natomiast trzymać na dolnych półkach lodówki, pamiętając jednak, by nie umieszczać tam pomidorów, ogórków, ziemniaków czy cebuli. Koniecznie trzeba też pamiętać, że żadnych warzyw i owoców nie można przechowywać w foliowym worku, w którym często są sprzedawane.

Jak przechowywać: Wędliny

Wędliny najlepiej umieszczać na środkowych półkach lodówki. Jeśli owijane są w folie, najlepiej przepakować je do papieru woskowanego albo pojemników próżniowych. Nie należy natomiast przechowywać ich w folii aluminiowej czy workach. Podobnie sprawa wygląda w przypadku różnego rodzaju serów.

Jak przechowywać: Jajka i nabiał

Środkowe półki to także miejsce, w którym powinny znaleźć się takie zapasy jak wszelkiego rodzaju jogurty czy pozostały nabiał. Najlepiej umieścić je w taki sposób, by najbliżej krawędzi znajdowały się te z najwcześniejszą datą ważności. Jajka natomiast zachowują świeżość nawet do trzech tygodni, pod warunkiem, że są odpowiednio przechowywane. Najlepiej umieścić je w półce w drzwiach lodówki. Nie zaleca się także mycia ich wcześniej niż bezpośrednio przed użyciem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przechowywanie jedzenia w czasie koronawirusa wcale nie musi być trudne, pod warunkiem, że pamięta się o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że nie wszystko musi znaleźć się w lodówce. Nie ma sensu wsadzać tam zamkniętych kartonów, nienapoczętych butelek z napojami czy sosami albo zamkniętych puszek. Zamiast zabierać miejsce, lepiej umieścić te produkty w szafce czy w spiżarni. Przechowywanie jedzenia w lodówce przyniesie wtedy lepsze efekty dzięki większej cyrkulacji powietrza pozwalającej na dłużej zachować świeżość. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zamrażalki – tam zapasy spokojnie mogą być układane ciasno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepis na dobry chleb

Przepis na dobry chleb? Pieczywo do domowego wypieku!

faceboom cera odwodniona

Nowość FaceBoom – cera wrażliwa i cera odwodniona