w ,

Co trzeba wiedzieć o srebrnej biżuterii?

Najpopularniejsze metale szlachetne to złoto i srebro. Choć drugi z wymienionych surowców uchodzi za mniej ekskluzywny i nie tak pożądany jak ten pierwszy – warto poznać i docenić potencjał, jaki stwarza wykonana z niego biżuteria.

Przed zakupami u jubilera

Każdy z nas na pewno słyszał o tym, że metale szlachetne wartościuje się przy pomocy tzw. próby. Jak ta kwestia prezentuje się w przypadku srebra? Otóż, według dzisiejszych norm, najwyższą próbą tego metalu jest 925. Znaczy to tyle, że wyrób oznaczony takim oznaczeniem zawiera 92.5 % czystego srebra. Reszta to domieszki, dodawane w celu zwiększenia twardości i odporności danej sztuki biżuterii. Wybierając się na zakupy do jubilera, warto mieć tę wartość w pamięci, pozwoli to na wybranie wyrobów ze wspomnianego metalu najwyższej jakości. Srebrne komplety biżuterii próby 925 będą bardziej odporne na korodujące działanie powietrza niż te o niższym oznaczeniu.

Czy to naturalne, że srebro ciemnieje?

Często można spotkać się z opinią, że ciemnienie srebra jest dowodem na brak jego autentyczności. Jest to jednak nieporozumienie – w istocie sprawy mają się całkiem na odwrót. Ciemnienie omawianego metalu to właśnie naturalny proces, który dotyczy każdego srebrnego wyrobu. Trwa to z reguły bardzo długo, i staje się widoczne dopiero po latach. Zmiana barwy wynika z reakcji z tlenkiem siarki. To dlatego posiadacze srebrnych wyrobów, którzy mieszkają w dużych miastach, będą doświadczać ciemnienia srebra znacznie szybciej. Wpływa na to poziom zanieczyszczenia powietrza.

Srebrne komplety biżuterii są gwarancją harmonijnego wyglądu

Srebro, o ile dobrze dobierzemy je do stylizacji – może wyglądać bardzo korzystnie. Jeżeli nasze zbiory kosztownych drobiazgów są znaczne, uważajmy na to, jak tworzymy kompozycję różnych elementów. Warto dbać o to, by każda założona sztuka biżuterii była w podobnym stylu (przede wszystkim chodzi o rozmiar, wzór i czas produkcji).

Bardzo dobrym rozwiązaniem są srebrne komplety biżuterii – gdzie otrzymujemy od razu kilka elementów utrzymanych w jednolitym wzornictwie. Czasem jest to jedynie korespondujący zestaw kolczyków oraz zawieszki, czasem – można natknąć się na bardziej rozbudowane propozycje. Takie rozwiązanie ma tę wadę, że zakup kilku sztuk biżuterii może często oznaczać większy wydatek. Warto mimo to mieć w swojej komodzie przynajmniej trzy lub cztery komplety. Harmonijnie dobrane elementy będą robić doskonałe wrażenie.

Jeżeli decydujemy się na założenie srebrnego kompletu biżuterii, musimy uważać na to, by nie przesadzić. Dużo lepiej jest zachować nawet zbyt daleko posunięty umiar, niż popaść w nadmiar – szczególnie dotyczy to pierścionków. Jeden lub dwa absolutnie wystarczą. Gdy nosimy obrączkę, lepiej nie decydować się na srebrny pierścionek na tej samej dłoni.

Jak dbać o srebro?

Gdy chcemy zabrać się za czyszczenie naszych srebrnych wyrobów, wybierzmy przede wszystkim miękką szmatkę. W tej roli dobrze sprawdzi się też ircha, którą na ogół wykorzystuje się do przecierania okularów. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki, przeznaczone do czyszczenia srebra. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, na co się zdecydować, najlepszym wyjściem jest po prostu poszukanie kontaktu z dystrybutorem lub producentem.

Dobry jubiler z pewnością odpowie wyczerpująco na nasz problem. Często można natknąć się na opinie, że do czyszczenia srebra wystarczy pasta do zębów i szczoteczka. Jest to jednak dosyć ryzykowne, gdyż grozi porysowaniem powierzchni. Nie daje też zbyt widocznych rezultatów. Gdy posiadamy srebro oksydowane lub rodowane – stosując domowe metody możemy wręcz zniszczyć naszą biżuterię.

Srebro, mimo swojej popularności, nie powinno być lekceważone. Biżuteria z tego metalu, w zależności od zastosowanych dodatków, umiejętnej pielęgnacji oraz dobrej kompozycji poszczególnych części ozdób, może być bardzo cennym elementem stylizacyjnym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Marko.

 


  1. Jak zapakować prezent?
  2. Spraw nietuzinkowy prezent swojej kobiecie!
  3. Ciekawe prezenty zaręczynowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrać nóż

Jak wybrać nóż? 5 marek godnych polecenia

home office

Co tak naprawdę robimy podczas home office?