Jak uniknąć największego wroga – choroby zwyrodnieniowej? Zadbaj o swoje stawy zanim będzie za późno!
W Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 30% osób w wieku powyżej 65 roku życia, a po 75 roku życia liczba zachorowań jest znacząco większa. Uszkodzenia stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa uznawane są za jeden z największych problemów i najpowszechniejszą przyczynę niepełnosprawności. Warto odpowiednio wcześnie zwrócić uwagę na kluczowe czynniki ryzyka. W przypadku bólu stawów zaleca się stosowanie nieszkodliwych dla organizmu i zbadanych medycznie środków.
Jednym z takich środków są żele, które mogą być używane przez długi czas i zawierają nanostruktury – mikrokapsułki zbudowane z naturalnych dla ludzkiego ciała komórek, zwanych fosfolipidami. Mikrokapsułki przenikają przez skórę i bezpośrednio łączą się z powierzchnią chrząstki stawu. W ten sposób redukują tarcie pomiędzy powierzchniami stawowymi, uśmierzają ból i poprawiają jakość płynu maziowego.
Pomimo, że choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej spotyka osoby w podeszłym wieku, to urazy z młodości, sposób życia, dieta i inne czynniki często mają znaczący wpływ na to, czy w starszym wieku spotkamy się z bólem.
Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług fizjoterapeuty i nabywanie prawidłowych nawyków ruchowych, uczenie się ergonomicznych zachowań w pracy, prawidłowego ruchu podczas aktywności i prawidłowej postawy ciała. Ogromne znaczenie ma także odpowiednia, wczesna diagnostyka oraz konsultacje u lekarza ortopedy czy reumatologa.
Bardzo istotnym czynnikiem są nawyki żywieniowe – należy zadbać o odpowiednią ilość witaminy D i wapnia w diecie, ponieważ niedobór tych elementów nie tylko osłabia ogólną odporność organizmu, lecz także tworzy odpowiednie warunki dla rozwoju chorób stawów.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów rozpoczyna się od wywiadu i diagnostyki obrazowej. Następnie oceniamy postawę ciała, siłę mięśniową, zakres ruchu w stawach. W przypadku wykrycia dostrzegalnych zmian, zaleca się osteopatię, terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozciągające i zwiększające elastyczność mięśni oraz zakres ruchomości w stawach, kontrolę masy ciała oraz środki o zastosowaniu miejscowym, takie jak żele regenerujące stawy – mówi dr Patryk Kruzel, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Body Balance we Wrocławiu.
Do najbardziej skutecznych żeli zaliczają się te, które wypełniają płyn maziowy chroniący staw i chrząstkę przed tarciem. Badania kliniczne dowodzą, że takie żele mogą być stosowane bezpiecznie przez długi czas, podczas gdy środki przeciwbólowe działają krótkoterminowo. Działające w ten sposób środki są sprzedawane bez recepty i mogą być stosowane razem z innymi lekami. Osoby poszukujące środków uśmierzających ból powinny zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty, który pomoże dobrać odpowiedni preparat.
Trzeba pamiętać, że leczenie stawów to długotrwały proces i należy odpowiedzialnie wybierać stosowane terapie, tak aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Leki przeciwbólowe działają krótkotrwale, a w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów trzeba szukać skutecznych terapii długoterminowych. Zrozumiałe jest, że ból utrudnia pracę i życie codzienne, więc każdy szuka szybkiego rozwiązania. Jednak w przypadku stawów nie chodzi tylko o redukcję samego bólu – ale przede wszystkim o usunięcie przyczyny bólu. Tylko w ten sposób nie będziemy borykać się z nawracającymi problemami. To dlatego rekomendujemy długoterminowe sposoby leczenia – skuteczne i bez efektów ubocznych. Najczęściej proponujemy szereg uzupełniających się zabiegów fizjoterapeutycznych, a także nieinwazyjne uzupełnianie chrząstki żelami odbudowującymi stawy. Stosowanie właściwej rehabilitacji wzmocnionej skutecznymi preparatami sprawia, że dużo łatwiej utrzymać efekt terapeutyczny. Daje to bardzo dobre wyniki – bóle stawów ustępują lub stają się znacznie mniej dolegliwe, a pacjenci wracają do aktywnego trybu życia” – wyjaśnia dr Patryk Kruzel.
Originally posted 2019-01-16 19:01:54.