w

Jak radzić sobie z bólem pleców? Co możemy zrobić by zwalczyć problemy z kręgosłupem?

Jak donosi Gazeta Wyborcza najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach lekarskich oraz absencji w pracy jest ból pleców. Naukowcy porównali dwie najskuteczniejsze metody walki z bólem pleców, czyli fizjoterapię i jogę. Która metoda jest lepsza?

Jak radzić sobie z bólem pleców? STATYSTYKA

Według Gazety Wyborczej około 70 % dorosłych Polaków skarżyło się na bóle pleców przynajmniej raz. Około 50 % chorych jest w stanie pozbyć się tej dolegliwości w ciągu niecałych 14 dni, jednak u większości z nich bóle występują ponownie. Około 8-miu % badanych dokuczają stany przewlekłe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Najczęściej diagnozowane dolegliwości to bóle w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym.  Według lekarzy najczęstszą przyczyną problemów z kręgosłupem jest siedzący tryb życia. Szczególnie zagrożony jest odcinek lędźwiowy, na którym spoczywa ciężar górnej części ciała. Jest to bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania odcinek kręgosłupa, wystarczy dosłownie delikatne naruszenie jego struktury by wystąpiły bóle i dyskomfort.

Gazeta Wyborcza alarmuje, że każdego roku około dwóch milionów rodaków jest nieobecna w pracy właśnie z powodów problemów z układem ruchu. Bóle pleców i kręgosłupa są bardzo często występującą dolegliwością, więc uczeni wciąż starają się udoskonalić metody rehabilitacji oraz zapobiegania tym dolegliwościom.

Pismo „Annals of Internet Medicine” opublikowało wyniki badań naukowców, którzy porównywali najpopularniejsze sposoby walki z bólami pleców, czyli rehabilitację i jogę. Ogólnie można przyjąć, że skuteczność tych metod jest bardzo zbliżona.

Amerykańscy naukowcy zrekrutowali w Boston Medical Center 320 dorosłych osób z bólem pleców trwającym przynajmniej 12 tygodni i intensywnością ocenioną przynajmniej na 4 w dziesięciostopniowej  skali. Po rocznych badaniach stwierdzono, że zarówno grupa ćwicząca z instruktorem jogi jak i ta odwiedzająca gabinet fizjoterapeuty osiąga praktycznie takie same rezultaty w zwalczaniu bólu pleców i kręgosłupa.

Jak radzić sobie z bólem pleców? LECZENIE BÓLU JOGĄ

Z badań jasno wynikało, że osoby chodzące na zajęcia z jogi już po około 12 tygodniach zmniejszały dawki stosowanych leków przeciwbólowych w porównaniu z osobami zwalczającymi dolegliwości na własną rękę.  Dodatkowo ulga w bólu wyraźnie połączona była z intensywnością sesji – osoby uczęszczające na zajęcia z instruktorem osiągały dużo lepsze wyniki niż pacjenci ćwiczący w domu.

Jak radzić sobie z bólem pleców? RUCH I ĆWICZENIA DUŻO LEPSZE NIŻ LEKI

Na początku 2017 roku American College of Physicians opublikowało nowe wytyczne odnośnie dolegliwości pleców, co było zupełnym odejściem od obecnie obowiązujących zaleceń.  Naukowcy stwierdzili, że pacjenci skarżący się na bóle pleców podczas przyjmowania leków najczęściej rezygnowali z aktywności fizycznej ( co wcześniej było zalecane przez lekarzy), a jest to ogromnym błędem.  Taka sytuacja może doprowadzić nawet do pogorszenia pierwotnego stanu pacjenta. Obecnie lekarze oficjalnie zalecają aktywność fizyczną, jak na przykład zajęcia jogi.

Centrum Rozwoju Społeczno-Ekonomicznego
Autorem artykułu jest redakcja CRSE – organizacji prowadzącej działalność szkoleniowo-doradczą w całej Polsce.

  1. Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
  2. Jak ustrzec się przed boreliozą wiosną i latem?
  3. Najczęściej występujące choroby trzustki

Originally posted 2017-07-25 11:49:24.

Skomentuj

Przydatne akcesoria do zlewozmywaków

dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna czy dieta mind  – która będzie dla Ciebie lepsza?