w

Rwa kulszowa – da się jej pozbyć?

Rwa kulszowa jest chorobą, która wiąże się z uciskiem na nerwy rdzeniowe, czyli na 5 lub 6 korzeni rdzeniowych, które wychodzą z podstaw kręgosłupa. Dotyka coraz większą liczbę Polaków, znacząco utrudniając lub nawet okresowo uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

rwa kulszowa

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne. Najczęściej jest to dyskopatia. Polega ona na wypadnięciu krążka międzykręgowego. Mogą to być także stany zapalne kręgosłupa, jego zmiany zwyrodnieniowe, a także osteoporoza.

Ból przy rwie kulszowej jest ostry i nie można go pomylić z żadnym innym schorzeniem. Przemieszcza się on od talii, poprzez pośladki i biodra, aż do samej stopy. Pieczenie i mrowienie sprawia, że chory nie może normalnie funkcjonować. Nie może ani leżeć na plecach, ani stać.

Mogą także występować drętwienia i parestezje oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych.

Charakterystyczny objaw to także ból, który chory odczuwa pochylając się oraz podnosząc nogę, kiedy leży na plecach.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej należy zacząć od dokładnej diagnostyki, czyli ustalenia, w którym miejscu znajduje się ognisko bólu. ważne jest także ustalenie nasilenia bólu i długość jego trwania. Lokalizacja bólu wskazuje miejsce na kręgosłupie, gdzie doszło do uszkodzenia lub podrażnienia korzenia nerwowego, a badania neurologiczne określają siłę mięśniową, czucie powierzchniowe kończyn dolnych.

Leki na rwę kulszową

Lekarz dostosowuje odpowiednie metody leczenia w zależności od stopnia dolegliwości. Najczęściej są to leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczające. Są one aplikowane doustnie, dożylnie lub w postaci maści. Oprócz farmakologicznego leczenia choremu zaleca się także odpoczynek i po ustąpieniu bólów rehabilitację.

Leczenie operacyjne rwy kulszowej stosuje się wtedy, kiedy chory ma znaczne osłabienie czucia i siły mięśniowej, a także nie ma kontroli nad wypróżnianiem, ani nad oddawaniem moczu. Operacja jest konieczna także wtedy, kiedy leki nie dają żadnych efektów.

Zaleta operacji jest fakt, że następuje natychmiastowa ulga w bólu i teoretycznie nie ma nawrotu choroby. Metoda ta jednak jest inwazyjna i wymaga pobytu w szpitalu, dlatego tez stosowana jest w ostateczności.

Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa nie omija kobiet, które są w ciąży. Spowodowana jest ona tymi samymi przyczynami co u innych ludzi. Jednak leczenie powinno być prowadzone tak, aby nie zaszkodzić dziecku.

Ulgę na pewno przyniesie położenie zimnego kompresu, odpoczynek, czy masowanie obolałych miejsc pod prysznicem. Dobrze jest także przyjąć pozycję krzesełkową. Wszelkie działania u ciężarnych powinny być skonsultowane z neurologiem.

Rwa kulszowa – czy można jej zapobiec?

Rwa kulszowa, znana również jako ból nerwu kulszowego, jest często wynikiem ucisku na nerw kulszowy. Chociaż nie zawsze można całkowicie zapobiec rwie kulszowej, istnieje kilka strategii, które mogą zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia lub łagodzić jej objawy:

 1. Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha pomagają utrzymać prawidłową postawę i wspierają kręgosłup, zmniejszając nacisk na nerw kulszowy.
 2. Ergonomia w miejscu pracy: Dobre ustawienie biurka i krzesła, szczególnie podczas długotrwałej pracy siedzącej, może pomóc w uniknięciu nacisku na nerw kulszowy. Regularne przerwy na krótkie spacery lub rozciąganie są również zalecane.
 3. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała: Nadmierna waga może zwiększać nacisk na kręgosłup i nerwy, w tym nerw kulszowy.
 4. Techniki podnoszenia ciężarów: Podnoszenie ciężarów przy zachowaniu prostej pleców i uginaniu kolan może zapobiegać nadmiernemu obciążeniu dolnej części pleców.
 5. Unikanie długotrwałego siedzenia lub stania: Długotrwałe pozycje mogą zwiększać nacisk na nerw kulszowy. Zaleca się częste zmiany pozycji.
 6. Rozciąganie: Regularne rozciąganie, szczególnie mięśni pleców i nóg, może pomóc w utrzymaniu elastyczności i zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy.
 7. Konsultacja z lekarzem: W przypadku wystąpienia objawów rwą kulszową, zaleca się konsultację z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie, w tym fizjoterapię.
 8. Odpowiednie obuwie: Noszenie wygodnego obuwia z odpowiednim wsparciem może pomóc w uniknięciu niepotrzebnego nacisku na dolną część pleców.

Metody rehabilitacji rwy kulszowej

Rehabilitację rwy kulszowej można rozpocząć po ustąpieniu ostrego bólu. Metod jest kilka: może być manualna, czyli neuromobilizacja, metoda Mc Kenziego i Kaltenborn-Evjenth.

Metoda manualna – neuromobilizacja to technika, która służy przywróceniu prawidłowej ruchomości nerwów. Terapia ta zwiększa sprawność ruchów, pozwala szybciej wrócić do normalnej aktywności i pracy, może być stosowana przez pacjenta w domu.

Metoda Mc Kenziego opiera się na specjalnych protokołach diagnostycznych, które są odrębne dla każdego odcinka kręgosłupa i kończyn dolnych. Eliminuje ona przyczyny bólu, a nie tylko je uśmierza. Dokładny wywiad pozwala na zastosowanie odpowiedniej techniki leczenia, a także nauczenie jej pacjenta.

Metoda Kaltenborn-Evjenth polega na ocenie stanu ogólnego pacjenta, leczeniu poprzez trakcję, mobilizację, manipulację stawów miękkich, oraz tkanki nerwowej. Potem pacjentowi przekazywane są informacje i instrukcje, a także trening kinezyterapeutyczny. Rehabilitację tą metoda mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie dyplomowani fizjoterapeuci.

Więcej informacji na temat rwy kulszowej, na stronie https://rwakulszowa.net.pl


 1. Kiedy udać się do fizjoterapeuty?
 2. Zadbaj o swoje stawy zanim będzie za późno – bóle stawów – fizjoterapeuta radzi
 3. W jakich sytuacjach fizjoterapeuta może odmówić wykonania zabiegu pacjentowi? Jakie ma podstawy prawne do takiego zachowania?

Originally posted 2016-10-18 11:50:02.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wolimy, żeby w pracy zarządzali nami mężczyźni niż kobiety

Jak działa oko?