w

Jak zaplanować ogród? Poradnik dla początkujących

Niezaprzeczalnym jest fakt, że projektowanie ogrodu to sztuka – tworzenie harmonijnie współgrających kompozycji roślinnych oraz dopasowanych do nich elementów małej architektury ogrodowej wydają się prozaicznymi działaniami, wiążą się jednak z gruntowną analizą potrzeb i oczekiwań użytkowników ogrodu, jak również precyzyjnym zaplanowaniem jego zagospodarowania. Poniżej przedstawiono kilka podstawowych zasad odnoszących się do planowania ogrodu, które mogą okazać się pomocne zwłaszcza w odniesieniu do początkujących ogrodników.

Jak zaplanować ogród? – kilka wskazówek na początek

Planowanie ogrodu odnosi się nie tylko do wyboru konkretnych gatunków roślin oraz elementów architektonicznych, dekorujących przestrzeń działki. Projekt ogrodu powinien przede wszystkim uwzględniać indywidualne upodobania ogrodnika, nawiązujące zarówno do estetycznych preferencji, jak i do funkcjonalności tworzonej aranżacji.

Pierwszym etapem ogrodowych prac projektowych jest określenie obszaru działki, którego dotyczyć będą prace – wyznaczenie granic ułatwi rozmieszczenie poszczególnych elementów ogrodu oraz ich wzajemne dopasowanie.

Warto zastanowić się nad swoimi preferencjami, nawiązującymi nie tylko do wyglądu ogrodu, lecz także do pełnionej przez niego funkcji – wybór ulubionych gatunków kwiatów i innej ogrodowej roślinności, jak również wydzielenie konkretnych obszarów w ogrodzie sprawi, że całość stworzy logiczny i spójny, jak również satysfakcjonujący rezultat.

Wydzielenie sfer w przestrzeni ogrodowej

Zasadnym wydaje się zorganizowanie w ogrodzie sfery reprezentacyjnej, której estetyka przyciągnie spojrzenia i zachwyci gości, jak również samych domowników – umieszczenie w tej sferze unikalnych gatunków kwiatów zapewni zachwycający efekt oraz wywoła poczucie dumy u właściciela ogrodu.

Równie ważne staje się zapewnienie sfery prywatnej, zapewniającej intymność i relaks w swobodnej atmosferze – w tym celu przydatne mogą okazać się różnego rodzaju krzewy, drzewka iglaste oraz rośliny pnące, które stworzą naturalną barierę przed spojrzeniami z zewnątrz.

W przypadku posiadania dzieci lub zwierząt warto zapewnić im obszar w ogrodzie, umożliwiający swobodną aktywność na łonie natury.

Indywidualne aspekty projektowania ogrodu

Koniecznym do przemyślenia aspektem, wiążącym się z projektowaniem ogrodu jest również intensywność oraz wkład pracy, jaki użytkownik może zainwestować w pielęgnację roślin – jeśli początkujący ogrodnik nie ma zbyt wiele czasu na prace ogrodowe, jak również nie lubi wykonywania podobnych czynności powinien swój wybór kierować na mało wymagające gatunki, które nie posiadają wysokich potrzeb pielęgnacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na warunki panujące w danym ogrodzie – stopień nasłonecznienia działki, jej położenie oraz topografia terenu wpływają bowiem na jakość i wzrost roślin. Z tego względu konieczne wydaje się dopasowanie sadzonych kwiatów i gatunków krzewów oraz drzew do możliwości, zapewnianych przez ogród.

Projektowanie ogrodu – nowoczesne metody

Ciekawym rozwiązaniem, ułatwiającym zaplanowanie aranżacji działki okazuje się program do projektowania przestrzeni ogrodowych – podobne narzędzie dostępne jest w formie online i w korzystny sposób wpływa na organizację i rozmieszczenie poszczególnych składników tworzących ogród. Wizualizacja tworzona przy użyciu podobnego programu umożliwia stworzenie aranżacji ogrodowej w szybki i prosty sposób, niwelujący ryzyko popełnienia błędów, które zaburzą pożądany efekt estetyczny.

Wybór stylu dominującego w ogrodzie umożliwi stworzenie konsekwentnej aranżacji, stanowiącej logiczną i spójną całość – podobny rezultat uzyskany przez ogrodnika jest celem trudnym do osiągnięcia. Dlatego na początku swojej przygody z ogrodnictwem warto korzystać z porad bardziej doświadczonych użytkowników działek, jak również weryfikować swoje plany przy użyciu wspomnianego powyżej programu do projektowania ogrodów.

Reasumując, można uznać że planowanie stanowi istotny etap w projektowaniu i późniejszym tworzeniu ogrodowych kompozycji – rzetelna analiza potrzeb, wymagań i warunków wiążących się z konkretną działką zapewni satysfakcjonujący rezultat aranżacyjny.

 

Artykuł na podstawie poradnika „Jak zaplanować ogród„:

 

Jak zaoszczędzić na utrzymaniu ogrodu?

9 pomysłów na wykorzystanie skorupek po jajkach

Originally posted 2017-05-05 10:18:31.

Skomentuj

Czy Mam Depresję? Jak Rozpoznać i Zrozumieć Swoje Uczucia

Czy mam depresję? Jak rozpoznać i zrozumieć swoje uczucia

Polski rejestr dawców szpiku jednym z największych w Europie. Liczba dawców szybko rośnie