w

Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie?

O betonie architektonicznym słyszał już chyba każdy, ponieważ niewątpliwie jest to obecnie najmodniejszy materiał do wykańczania budynków wewnątrz i na zewnątrz. Nazywa się go nawet „marmurem XXI wieku”, a o jego ogromnej popularności decyduje nie tylko aktualna moda, lecz przede wszystkim walory techniczne i użytkowe oraz nieograniczone możliwości dekoracyjne.

Czym dokładnie jest beton architektoniczny?

Betonem architektonicznym określa się rodzaj betonu, który przeznaczony jest do dekoracji i wykańczania ścian budynków. Materiał ten jest mieszanką specjalnej odmiany cementu hutniczego, kruszywa, wody oraz dodatków chemicznych i mineralnych. Rodzaj użytych składników do produkcji betonu decyduje o jego późniejszych właściwościach, czyli wytrzymałości, nasiąkliwości, plastyczności, czy wreszcie strukturze i kolorze. Choć najpopularniejsze są wszelkie odcienie szarości, dostępne są również płyty betonowe w innych kolorach np. czerwone, zielone czy brązowe, które swoją barwę zawdzięczają dodatkom pigmentowym. Gotowe elementy z betonu architektonicznego mogą mieć różną strukturę powierzchni – nieskazitelnie gładką, lekko lub mocno porowatą. Materiał dostępny jest w różnej formie, ale do wykańczania ścian służą przede wszystkim płyty, które sprzedawane są w różnej wielkości i grubości. Często są one dodatkowo impregnowane w celu zwiększenia ich odporności na wodę. Dobrej jakości beton architektoniczny odznacza się wysokim stopniem wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych oraz na zużycie i jest uznawany za niezwykle trwały materiał wykończeniowy.

Do czego wykorzystuje się beton architektoniczny?

Beton architektoniczny stosuje się głównie jako element dekoracyjny i wykończeniowy ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych elewacji budynków. Wykonane z niego płyty mogą mieć różny kolor i fakturę, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Wspólną cechą elementów z betonu architektonicznego jest ich surowa elegancja, która idealnie podkreśla niezwykle modny minimalistyczny oraz industrialny styl.
We wnętrzach płytami betonowymi wykłada się całe ściany lub jedynie jej fragmenty. Z założenia elementów betonowych nie tynkuje się, ani nie maluje. Ich szarość jest piękna sama w sobie i doskonale łączy się z elementami z metalu i szkła oraz płytami betonowymi w innym kolorze. Niektórzy jego surowość w pomysłowy sposób przełamują drewnem i tkaninami.

beton architektoniczny
Beton architektoniczny najefektowniej prezentuje się w dużych i przestronnych wnętrzach takich jak lofty, lecz z powodzeniem jest także stosowany w normalnych mieszkaniach – w salonach, łazienkach, a nawet w kuchniach. Elementy betonowe coraz częściej można spotkać także we wnętrzach nowoczesnych biurowców, sklepów i punktów usługowych.
Beton architektoniczny zdobi również fasady wielu budynków i to zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków mieszkalnych, czy biurowców. Elewacje z betonu są bardzo efektowne wizualnie i pasują w zasadzie do budynków w każdym stylu, ponieważ świetnie wyglądają zarówno na nowoczesnych budowlach, jak i tych tradycyjnych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.

  1. Beton architektoniczny – zalety i wady
  2. Rolety okienne i ich trwałość – jak jest naprawdę?
  3. Trendy w urządzaniu wnętrz. Jak mądrze z nich korzystać?

Originally posted 2017-03-23 20:17:37.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Skomentuj

    7 wiosennych zmian, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie

    czy joga odchudza

    Czy joga odchudza – oto jest pytanie