Zgrabna sylwetka jest marzeniem wielu osób i chyba każdy wie, jak trudno utrzymać prawidłową wagę, kiedy tyle pokus gastronomicznych wokół. Z kolei odchudzanie okazuje się naprawdę sporym wysiłkiem. Restrykcyjne diety czy plany treningowe niekoniecznie muszą pomóc. Poza tym bywają osoby, które nie znajdują w sobie tyle silnej woli, aby przestrzegać surowych zaleceń dietetycznych bądź wylewać hektolitry potu na treningach aerobowych. Joga jest trochę innym sposobem, ale rodzi się pytanie, czy joga odchudza?
O tym, że odchudzanie nie jest prostą sprawą wiedzą najlepiej osoby, które kiedykolwiek podjęły się tego trudu. Diety zazwyczaj oznaczają irytujący głód, a bieganie lub ćwiczenia fitness wymagają dobrej kondycji, z czym na początku trudno.
W takiej sytuacji naprawdę ciężko znaleźć w sobie odpowiedni poziom motywacji i nie ulec pokusie rezygnacji. Trzeba również pamiętać, że organizm nie jest przyzwyczajony do gwałtownych zmian, więc zaprzestanie ścisłych zaleceń diety skutkuje zazwyczaj efektem jo-jo. Niejednokrotnie bywa też tak, że szybki spadek wagi oznacza jedynie ubytek wody w organizmie zamiast redukcji tkanki tłuszczowej. Nie dla wszystkich rozwiązaniem są intensywne ćwiczenia aerobowe, które wymagają niezłej kondycji.
Czy joga odchudza? Tak, joga prowadzi do smukłej sylwetki
Ćwiczenia jogi nie zmuszają organizmu do takiego wysiłku fizycznego, jak bieganie czy fitness. W tym przypadku chodzi o coś zupełnie innego. Asany nie powodują wzrostu tętna ani przyspieszenia oddechu, ale i tak pomagają w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Sam proces jest jednak kompletnie odmienny od tego, co się dzieje podczas ćwiczeń aerobowych. W tym przypadku istotna jest specyfika pracy mięśni przy wykonywaniu pozycji jogi.
Przyczepy mięśniowe oddalają się od siebie i dzięki temu mięśnie wydłużają się, a jednocześnie wzmacniają. Ma to bezpośrednie przełożenie na nasz wygląd. Sylwetka staje się smukła i ładnie, równomiernie wyrzeźbiona. Całe ciało prezentuje się bardzo naturalnie i nie ma przerostu jakiejś partii mięśniowej, co zdarza się przy praktykowaniu innych form aktywności fizycznej.
Joga odchudza, a w zasadzie prowadzi do uksztaltowania perfekcyjnej sylwetki.
Spis treści:
Czy joga odchudza? Pozycje jogi przyspieszają metabolizm
Systematyczne ćwiczenia skutkują również znacznym przyspieszeniem metabolizmu, co przecież ma znaczenie w kontekście utrzymania prawidłowej wagi. Generalnie bezruch rozleniwia organizm, więc każdy rodzaj aktywności staje się zbawieniem. Jednak charakter asan sprawia, że po sesji ćwiczeń organizm musi się zregenerować, a to właśnie powoduje przyspieszenie metabolizmu. Jeżeli jogę praktykujemy codziennie lub prawie codziennie, to utrzymujemy metabolizm na poziomie podwyższonym. W efekcie organizm sięga po zapasy tkanki tłuszczowej i co ważne, jest to szczególnie tkanka tłuszczowa znajdująca się na pośladkach i brzuchu.
Czy joga odchudza? Joga pomaga redukować stres i wzmocnić motywację
Niektórzy mogą się dziwić, jakie znaczenie w procesie odchudzania ma zmniejszenie stresu, ale często jest to najważniejsze zagadnienie. Człowiek zdenerwowany i żyjący w ciągłym napięciu szuka czegoś na rozładowanie negatywnych emocji, a zazwyczaj będą to jakieś smakołyki, ewentualnie alkohol bogaty w puste kalorie.
Zajadanie stresu prowadzi do nadwagi, oczywiście nie od razu, ale systematyczne podjadanie zawsze tak się kończy. Pojawia się poczucie winy, które jeszcze bardziej napędza stres. Praktykowanie jogi umożliwia zerwanie z tym schematem. Ciało rozluźnia się, wycisza i uspokaja, więc nie potrzebuje żadnych pocieszaczy na odstresowanie. Ponadto, joga kształtuje odpowiedni poziom motywacji. To również ważne w kontekście osiągania właściwej wagi.
Czy joga odchudza? Joga uczy dobrych nawyków żywieniowych
Chyba nie jest dla nikogo niespodzianką, że osoby systematycznie praktykujące jogę mogą pochwalić się szczupłą i ładnie wymodelowaną sylwetką. Same ćwiczenia to jedno, ale joga zwraca szczególną uwagę na harmonię między ciałem a umysłem. Jakie to ma znaczenie dla procesu odchudzania? Kolosalne.
Joga sprawia, że człowieka inaczej patrzy na swoje ciało i inaczej podchodzi do różnego typu zachcianek kulinarnych. Co więcej, niektóre smaki przestają budzić zainteresowanie, gdyż w jakimś sensie nie przystają do zdrowego stylu życia.
Osoby praktykujące jogę rozumieją, że pożywienie nie może zaburzać harmonii wewnętrznej i dzieje się to automatycznie, a nie pod wpływem jakiegoś przymusu. To właśnie odróżnia jogę od diety. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że joga naprawdę uczy w pełni świadomego jedzenia.
Wydaje się, że na pytanie, czy joga odchudza może być tylko jedna odpowiedź. Owszem, joga zapewnia piękną sylwetkę i to bez wyrzeczeń oraz efektu jo-jo tak charakterystycznych dla diety, a także bez wysiłku typowego dla ćwiczeń aerobowych.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html |
- Dieta keto. Przewodnik po diecie ketogenicznej: Korzyści, wyzwania i porady
- Skuteczne techniki zarządzania stresem dla zdrowszego życia
- Uspokój jelita, czyli jak radzić sobie z zespołem jelita nadwrażliwego
Originally posted 2017-03-24 11:38:49.