w

Bombka. Krótka historia głównego gościa każdych świąt

Bombka to niepozorna, a jednocześnie bardzo ważna w naszej tradycji ozdoba, która nieustannie towarzyszy nam podczas świąt Bożego Narodzenia. Mało kto wie, że ta popularna i jakże efektowna ozdoba wywodzi się z biedy, a jej początki sięgają połowy XIX wieku. Sprawdźmy zatem, jak zaczęła się historia bombki i jaką drogę przebyła, nim trafiła do każdego domu i stała się ekskluzywnym symbolem świąt.

Zanim pojawiła się bombka…

bombki, ozdoby choinkowe, ozdoby świąteczne

Zwyczaj ubierania choinki przyjęliśmy od Niemców w XVIII wieku. Nie od razu jednak wieszaliśmy na niej bombki, które dziś są prawdziwym symbolem świąt. Bombki pojawiły się bowiem w zastępstwie jabłek i orzechów, które miały chronić rodzinę przed chorobami i jednocześnie zapewnić powodzenie w miłości.

Ozdoba ta rozpoczęła swoją karierę w połowie XIX wieku w mieście Lauscha, a za jej pomysłodawcę uważa się pracownika huty szkła – Hansa Greinera. Ze względów finansowych, mężczyzna był zmuszony do odnalezienia godnej alternatywy dla wspomnianych powyżej jabłek oraz orzechów i tym samym, z cienkiego szkła wydmuchał kształt przypominający jabłko. Szklane kule powiesił na choince. Bombki spodobały się sąsiadom, a później ich krewnym i znajomym. Wkrótce wszyscy chcieli dekorować swoje choinki bombkami. Dzięki temu pomysłowi, fabryka w dynamicznym tempie rozkwitła i działa do dziś.

W drodze do Polski…

bombki, ozdoby choinkowe, ozdoby świąteczne

Z Niemiec, bombki trafiły do Wielkiej Brytanii, by wkrótce obiec cały świat. Pod koniec XIX wieku podbiły Stany Zjednoczone i zrobiły zawrotną karierę w Polsce. Początkowo importowano je zza granicy, choć bardzo szybko zaczęto produkować je lokalnie. Pierwsze bombki miały kształt orzechów, owoców, zwierzątek oraz przedmiotów codziennego użytku.

Bombka dzisiaj – piękno zamknięte w prostocie

Wydawać by się mogło, że tak prosta rzecz, jak bombka nie jest w stanie zaskoczyć skomplikowanego umysłu człowieka. Tymczasem, bogata oferta bombek zachwyca pod kątem pomysłowości i bogatego wzornictwa. Szykowne, eleganckie i wyraziste modele, ich fantazyjne kształty i ciekawa oprawa graficzna stanowią przysłowiową wisienkę na torcie każdych świąt.

Święta w stylu rustykalnym. Fantazyjne bombki na Twoją choinkę

Współcześnie, ogromne emocje budzą bombki z transparentnego szkła, które są wypełnione uroczymi dodatkami. Typowe dla wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, bombki w odcieniach szarości i bieli, doskonale współgrają z żywymi kolorami choinki, nadając świątecznej aranżacji niebywałego klimatu.

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, dlatego tak ważne jest, by troszczyć się o tradycję i przekazywać ją dalej. Niepowtarzalne piękno tego dnia zasługuje na to, co najlepsze – unikalne i wyjątkowe dodatki, których urok stworzy magiczny klimat.

Wyjątkowe święta? Sprawdź bombki choinkowe na Miloohome.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nosidła, nosidełka, jak wybrać nosidło, nosidło ergonomiczne

7 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie i używaniu nosidła dla dzieci

5 kosmetycznych pytań, które zawsze chciałaś zadać