w

Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha to schorzenie, które najczęściej pojawia się u niemowląt. Jest ono następstwem zwiększonego poziomu hormonów – jeszcze jakiś czas po porodzie hormony od matki mogą krążyć we krwi dziecka.

Przyczyny ciemieniuchy

Podwyższony poziom hormonów jest odpowiedzialny za nadmierną pracę gruczołów łojowych. To z kolei jest powodem dziecięcego łojotokowego zapalenia skóry, którego objawem jest ciemieniucha. Ze względu na możliwość zaognienia się zmian oraz z powodu nieestetycznego wyglądu ciemieniuchy, konieczne jest zastosowanie specjalnej pielęgnacji. Co warto, a czego nie należy próbować w czasie leczenia ciemieniuchy?

Ciemieniucha u niemowlaka może pojawić się szybko – zazwyczaj po kilku tygodniach skóra na głowie zaczyna się łuszczyć, tworzą się żółto-szare plamy. Zapobieganie tej chorobie nie jest możliwe – wbrew obiegowej opinii, ciemieniucha nie powstaje na skutek zaniedbań w higienie niemowlęcia. Natomiast nieprawidłowe działanie w momencie, gdy ciemieniucha już się pojawi, może spowodować zaognienie się stanu. Wtedy oprócz plam złuszczonej skóry i łoju, można zauważyć zaczerwienienie, a nawet powstanie lekkiej opuchlizny. Warto wiedzieć w jaki sposób pielęgnować skórę niemowlęcia, by nie spowodować pogorszenia jej stanu.

Gdzie pojawia się ciemieniucha

Ciemieniucha u niemowląt nie musi pojawiać się wyłącznie na głowie. Zazwyczaj zmianom sprzyja zawilgocenie skóry. Dlatego też ciemieniucha może pojawić się na wilgotnej skórze głowy, na przykład wtedy, gdy dziecko często ma założoną czapkę ze sztucznego materiału. W takich przypadkach wystąpić może również ciemieniucha na brwiach. W sytuacji, gdy ciemieniucha pojawia się także na nieowłosionych częściach ciała, niezbędna jest wizyta u lekarza. Może to bowiem świadczyć o zupełnie innym schorzeniu.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Standardową pielęgnacją w przypadku ciemieniuchy jest smarowanie skóry oliwką dla niemowląt. Po kilku godzinach, gdy warstwa złuszczonego naskórka rozmięknie, należy umyć głowę dziecka zwykłym szamponem, przeznaczonym dla niemowląt. Potem należy próbować wyczesać ciemieniuchę miękką szczotką. Osoby, które wolą w pełni naturalne metody, mogą użyć, zamiast oliwki, nierafinowanego oleju kokosowego. Zabronione jest stosowanie oliwy z oliwek, ponieważ nie ma ona właściwości grzybobójczych – często zaognia ona stan zapalny.

Leczenie ciemieniuchy

W sytuacji, gdy ciemieniucha nie chce zniknąć po upływie czterech tygodni od czasu stosowania wyżej podanej metody, najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza. Pomoc specjalisty może być również niezbędna w przypadku, gdy zmiany zamiast zniknąć zaostrzają się. Może to świadczyć o rozwoju grzybiczego zapalenia.

W takiej sytuacji lekarz może zalecić między innymi stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Nie należy jednak stosować takiej metody samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Powikłania ciemieniuchy

Nie jest do końca wiadomo, czy ciemieniucha może dawać jakikolwiek następstwa w przyszłości. Niektórzy uważają, że pojawienie się tego typu zmian może wskazywać na skłonności do łojotokowego zapalenia skóry. Warto więc zapobiegać wystąpieniu objawów tego schorzenia, między innymi poprzez regularny tryb życia i właściwą higienę.

Zapraszamy również na stronę https://ciemieniucha.info.pl

Originally posted 2017-02-24 09:44:12.

Skomentuj

wypadające włosy

Sposoby na wypadające włosy

Jak lepiej pracować – w domu czy jednak w biurze?