https://www.accorhotels.com/1313
w

Gondolierzy i weneckie maski, czyli czym zachwyca najbardziej romantyczne miasto świata

Zbudowana na wodzie Wenecja jest opleciona siecią malowniczych kanałów i ponad 400 mostów. Nic dziwnego, że bywa nazywana „Miastem Kanałów” lub „Miastem Mostów”, a jednym z głównych skojarzeń z Wenecją są dostojnie sunące po wodzie gondole. Z czego jeszcze słynie to wyjątkowe miejsce?

Wenecja z racji swojego położenia i oryginalnej architektury została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku do hoteli w Wenecji przybywa ponad 20 milionów turystów! Miasto cieszy się dużą popularnością m.in. wśród nowożeńców, skuszonych romantyczną atmosferą weneckich wodnych szlaków. Co zatem warto zobaczyć w Wenecji? Pracownicy AccorHotels podpowiadają.

Weneckie mosty – dla zakochanych i poszukiwaczy pamiątek

Większość mostów w mieście pełni funkcje praktycznie. Wiele przepraw jest tak bardzo wtopionych w miejską architekturę, że z łatwością można je przeoczyć. Niektóre z mostów – z powodu swoich walorów architektonicznych lub historii – zasługują jednak na szczególną uwagę.

wenecja

  • Most Rialto – najstarszy most łączący brzegi Kanału Grande (najpiękniejszej „ulicy” Wenecji). Został ozdobiony misternymi balustradami i arkadami. Nie stanowi to jednak głównego powodu jego turystycznej popularności. Most Rialto zasłynął jako ogromne targowisko – nie brakuje na nim kolorowych kupieckich kramów i sprzedawców oferujących lokalne wyroby. Najpopularniejsze pamiątki z Wenecji to oczywiście maski (prawdziwe, ręcznie wykonane kosztują około 80 euro i nie są dostępne na ulicznych straganach) i biżuteria ze szkła weneckiego.
  • Most Westchnień – usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie więzienia – idący nim skazańcy mieli ostatnią szansę na westchnięcie za utraconą wolnością. W XIX wieku most był chętnie odwiedzany przez pisarzy, którzy opiewali romantyczne historie skazańców tęskniących za ukochanymi kobietami. Zgodnie z legendą – para, która pocałuje się pod Mostem Westchnień (płynąc gondolą), będzie kochać się wiecznie.
  • Most Cycków – znajduje się w sąsiedztwie dawnej dzielnicy czerwonych latarni. Niegdyś spacerowały nim prostytutki, zachęcające potencjalnych klientów do korzystania ze swoich usług (część z nich zwykła spacerować topless).

Plac św. Marka – najpiękniejsze zabytki Wenecji

Większość zabytków Wenecji znajduje się na placu św. Marka. Do najważniejszych obiektów należą:

  • Bazylika św. Marka – powstała w IX wieku jako miejsce spoczynku ciała św. Marka. Około 150 lat później została zniszczona przez pożar. Bazylikę odbudowano w XI stuleciu, a następnie wielokrotnie rozbudowywano – każdy kolejny władca chciał zapisać się w jej historii, dodając kapliczkę, rzeźbę lub inny element dekoracyjny. Dlatego też dziś bazylika oszałamia różnorodnością i bogactwem detali architektonicznych, takich jak 2600 kolumn z różnych krain, 4 posągi rumaków z pozłacanego brązu, kopuły czy płaskorzeźby przywiezione z krucjat.
  • Pałac Dożów – wybudowany w IX wieku jako budowla obronna. Został odbudowany po pożarze, który strawił wiele gmachów na placu św. Marka. Dziś to trzykondygnacyjna budowla, której najbardziej okazałą częścią są Schody Gigantów, udekorowane posągami Marsa i Neptuna. W pałacu mieści się Muzeum dell’Opera.
  • Wieża zegarowa – pokazuje nie tylko godzinę, ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w znakach zodiaku. Nad tarczą znajdują się posągi Lwa św. Marka i Madonny z Dzieciątkiem. Z okazji Święta Objawienia Pańskiego jest uruchamiany mechanizm, dzięki któremu publiczności ukazują się dodatkowo figury Trzech Króli.

Karnawał Wenecki – „Raz w roku dozwolone jest zwariować”

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Wenecji rozpoczyna się jeden z najsłynniejszych karnawałów na świecie. Głównym miejscem imprezy jest plac św. Marka, na którym odbywają się pokazy, parady i konkursy. Na 10 dni (jeszcze w XVII wieku karnawał trwał przez cały miesiąc!) plac staje się ogromną salą balową, wypełnioną ludźmi w charakterystycznych maskach i kostiumach. Jak mówi starożytne przysłowie: „raz w roku dozwolone jest zwariować” – a pomaga w tym anonimowość zapewniona przez piękne przebrania.

Wenecja należy więc do tych miast, które zachwycają niezależnie od pory roku. Warto odwiedzić ją zarówno zimą, w czasie karnawału, jak i latem – gdy promienie słoneczne odbijają się od tafli wody. Na zwiedzanie Wenecji lepiej jednak poświęcić więcej niż jeden dzień – by w pełni rozsmakować się w niepowtarzalnym uroku miasta.

Originally posted 2017-01-17 16:30:48.

Skomentuj

Oświetlenie miejsca pracy, a jakość jej efektów – kompendium wiedzy

klatka-dla-krolika

Obowiązkowe wyposażenie klatki dla królika