w

Jak robić dobre zdjęcia? 7 wskazówek

Jak robić dobre zdjęcia? Proste pytanie i taka też wydaje się odpowiedź. Jednak czy na pewno? Nie każdy facet z widłami to Posejdon, więc nie wszyscy ludzie z aparatami to fotografowie. Przygotowaliśmy 7 porad, które powinny zbliżyć Cie do dobrego robienia zdjęć.

1. Miej aparat zawsze przy sobie

W dobie smartfonów z coraz lepszymi aparatami to nie problem. Nigdy nie wiesz kiedy zaskoczy Cię jakaś sytuacja warta uwiecznienia. Nie chodzi tu o posiadanie sprzętu, bo telefon zazwyczaj mamy w kieszeni, ale o Twoją gotowość i umiejętność obserwacji. Wprawne oko człowieka, to najlepsza i najważniejsza część aparatu fotograficznego.

2. Bądź kreatywny

Brzmi to mało kreatywnie, ale tak naprawdę Twój pomysł jest kluczem do dobrego zdjęcia. Zwykły człowiek widzi wypalone pudełko zapałek, amator fotografii zobaczy symbol wypalenia człowieka i czas, który wygasił płomień jego energii. Fotograf widzi więcej niż zwykły człowiek, potrafi sobie coś wyobrazić i przekazać to przez zdjęcia.

3. Bądź odważny

Dobry fotograf wejdzie tam, gdzie ktoś inny się boi. Dlatego na World Press Photo najczęściej wygrywają zdjęcia reportażowe np. z wojny. Nie zachęcamy do brawury jak wychylanie się znad przepaści lub najwyższego budynku, lecz do zapytania napotkanego człowieka czy może nam zapozować. To prowadzi do punktu 4.

4. Bądź kulturalny

Fotograf z aparatem w podróży to często turysta spragniony zdjęć niczym wampir krwi. Zdarzają się sytuacje, gdy ktoś wejdzie w jakieś święte miejsce, dotknie czegoś co nie należy do niego lub zrobi zdjęcie tubylcowi, któremu się to nie spodoba. Zawsze można przecież zapytać – skoro mamy aparaty, to robimy zdjęcia, jeśli wyposażono nas w usta i słowniki, mówmy.

5. Dziel się zdjęciami

Z dziełami twórczymi i ich autorami jest pewien problem. Dużo artystów źle znosi krytykę. To tak jakby negować urodę dziecka – jego matka zawsze będzie mówić, że jest najładniejsze. Tak samo artysta broni swoich prac. Trzeba jednak brać pod uwagę zdanie innych i wyciągać wnioski z konstruktywnej krytyki i pochwał. Internet ułatwia publikację zdjęć w fachowych serwisach lub choćby na Instagramie, Facebooku czy Pintereście.

6. Ucz się

Aby zrobić dobre zdjęcie czasami wystarczy szczęście. Aby zrobić kilkanaście dobrych zdjęć potrzebne są już umiejętności. Jeśli jedna z Twoich fotografii zyska uznanie, nie spoczywaj na laurach – zrób kolejne, jeszcze lepsze. Jeśli jedno z Twoich zdjęć wydaje Ci się super, ale spotkała je duża krytyka, ucz się na błędach. Przeglądaj prace innych, czytaj artykuły i porady.

7. Znajdź swój styl

Czytając powyższe punkty możesz pomyśleć, że fotografowanie to sztywne dostosowywanie się do rad innych i jakichś norm. Nic bardziej mylnego. Fotografia to subiektywne hobby. Jedni robią zdjęcia krajobrazów w samotności, bo ich to uspokaja. Coś jak pisanie do szuflady. Drudzy szaleją z aparatem na wyjazdach dokumentując każdą chwilę by podzielić się tym ze znajomymi. Jeszcze inny ktoś zarabia robiąc sesje modelkom lub zdjęcia do dokumentów. Każda z tych osób z aparatem znalazła swój cel i styl, Tobie też tego życzymy i mamy nadzieję, że powyższe porady wskażą Ci właściwą drogę.

Więcej artykułów i ciekawych porad znajdziesz na stronie CEWE.


  1. Ozdobne pudełka na prezent
  2. Jak zapakować prezent?
  3. Ciekawe prezenty zaręczynowe

Originally posted 2017-03-30 14:07:18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

menopauza

Jak radzić sobie z menopauzą?

łazienka dla dziecka

Łazienka dla dziecka – jak ją zaaranżować?