w

Łazienka dla dziecka – jak ją zaaranżować?

Łazienka jest miejscem, w którym nasze pociechy bawią się, tworzą brody i fryzury z pachnącej piany i podejmują pierwsze próby nurkowania. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i atrakcyjność takiego pomieszczenia. Jednak aranżacja łazienki, przeznaczonej dla dziecka, to nie lada wyzwanie, nie tylko dlatego, że musi ona być w pełni dopasowana do jego potrzeb, ale przede wszystkim musi być w pełni bezpieczna.

Na obecnym rynku, znajdziemy dziesiątki ofert gotowych już łazienek lub propozycji ich aranżacji. Jednak wybór jest tak ogromny, że często możemy mieć problem z decyzją – co wybrać. Jednak trzymając się kilku prostych zasad, można stworzyć łazienkę, która nie tylko będzie przyjazna dla dziecka, ale także ułatwi jego rozwój.

Pierwszy krok, czyli projekt

Przygotowując łazienkę, której użytkownikiem ma być dziecko, trzeba pamiętać, że nasze maluchy bardzo szybko rosną – dlatego bardzo ważne, by ich łazienka, dorastała wraz z nimi. Należy skupić się na stworzeniu wnętrza, które będziemy mogli dopasować do dziecka w każdym wieku. W zasadzie najlepszym wyborem, będzie tu zaprojektowanie standardowej łazienki, do której, przynajmniej na początku dodamy kolorowe akcenty i zabawki – tak by stymulowały one rozwój malucha, a zaraz były łatwe do usunięcia, gdy dziecko podrośnie i znudzi się tego typu atrakcjami.

Meble, mebelki

Meble i urządzenia sanitarne, to najważniejszy element każdej łazienki, a już przy aranżacji standardowego, domowego salonu kąpielowego, ich wybór nie należy do najłatwiejszych. Jednak i w tym przypadku, trzeba pamiętać o dynamice rozwoju dziecka. Lepszym rozwiązaniem, będzie zakup typowych urządzeń sanitarnych „dla dorosłych” i uzupełnienie ich o mebelki takie jak podstawki, stołki etc., dzięki którym maluch, będzie mógł swobodnie korzystać toalety. Jeżeli szukasz inspiracji do aranżacji łazienki dla swojego dziecka, ciekawe pomysły i rozwiązania znajdziesz tutaj.

Kolory mają znaczenie

Każde dziecko, ma swoje ulubione wzory i kolory – te właśnie upodobania, warto podkreślić podczas aranżacji łazienki dla najmłodszych. Jednak wciąż pamiętając o tym, że maluchy szybko zamieniają się w nastolatków, tak więc samą bazą dla takiej łazienki, powinny być standardowe, białe płytki, uzupełnione o motywy dekoracyjne, które w przyszłości łatwo będzie usunąć bądź zamalować.

Akcesoria i dodatki

Tu właśnie jest miejsce, by puścić wodze fantazji. Na rynku znajdziemy dziesiątki, o ile nie setki różnokolorowych ozdób, kubeczków czy zabawek łazienkowych, które przyciągną uwagę dziecka, sprawiając że wizyta w łazience, będzie mu się dobrze kojarzyć. Największym plusem tego rozwiązania, jest fakt że wszystkie tego typu dodatki, można bez najmniejszego problemu usunąć i schować w pudle na strychu lub w piwnicy, by kiedyś z nutką nostalgii powspominać stare dobre czasy.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Trzeba mieć na uwadze, że łazienka to miejsce, w którym wręcz roi się od niebezpieczeństw – dlatego trzeba zadbać o zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Jednym ze sposobów, będzie oczywiście uświadamianie dziecka o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z łazienki.

Jednak same rozmowy i tłumaczenia to nie wszystko. Mokra i śliska podłoga, może być niebezpieczna nawet dla osoby dorosłej, nie mówiąc o już o dzieciach, dlatego priorytetowym zakupem będzie specjalny – antypoślizgowy dywanik, który zapewni bezpieczeństwo naszym pociechom.

Bardzo ważne, będzie też zablokowanie dostępu do wszelkich detergentów i środków czyszczących. Najlepszym rozwiązaniem, będzie trzymanie ich w wysoko położonej półce – najlepiej w szarym, nieprzyciągającym uwagi pudełku.

Ostatnim zagrożeniem, które czai się w każdej łazience są urządzenia elektryczne, niezbędne umiejscowienie ich tak, by dziecko nie miało do nich dostępu. Potrzebne będą też zaślepki na gniazdka.

MS
Szukasz pomysłów lub mebli do aranżacji dziecięcej łazienki. Znajdziesz je na https://defra.pl.

  1. Oświetlenie miejsca pracy, a jakość jej efektów – kompendium wiedzy
  2. Oświetlenie w kuchni: zbuduj wymarzoną kuchnie – pamiętaj o oświetleniu
  3. Pomysły na aranżację mebli aluminiowych w ogrodzie

Originally posted 2017-04-02 10:06:37.

Skomentuj

jak robić zdjęcia

Jak robić dobre zdjęcia? 7 wskazówek

wpływ muzyki na zdrowie

Dobroczynny wpływ muzyki na zdrowie