w ,

Oświetlenie miejsca pracy, a jakość jej efektów – kompendium wiedzy

Biorąc pod uwagę stały wzrost pracowników biurowych w naszym kraju, konieczność optymalizacji warunków ich pracy oraz zapewnienia im odpowiedniej ergonomii przy wykonywaniu zadań, jest już w zasadzie normą – a przynajmniej powinna być, gdyż chyba nie do każdego biura docierają takie informacje. Są takie miejsca na mapie Polski, gdzie pracodawca traktuje bardzo poważnie komfort swoich podwładnych, są i takie, gdzie liczy się efekt osiągnięty jak najtańszym kosztem.

Bagatelizowanie czynników wpływających na wygodę i rzetelność pracownika biurowego jest jednak wciąż popularne, a szkoda bo niejedna firma mogłaby na tym zyskać – wystarczyło by np. zainwestować w odpowiednie oświetlenie, które nawiasem mówiąc regulowane jest przez zasady BHP obowiązujące w każdym miejscu pracy.

Ergonomiczne, czyli właściwie oświetlone

Dzisiejsza praca biurowa to w ogromnym stopniu również konieczność obsługi komputera, a ta z kolei wymaga naprawdę dobrych warunków, aby w ogóle mówić o właściwej efektywności. W takim wypadku należy zwrócić uwagę zarówno na jakość oświetlenie, jak i na jego prawidłowe umieszczenie. Poza tym istotne dla ergonomii stanowiska biurowego pod tym względem są również takie detale, jak:
– światło białe, które stymuluje nasz mózg do aktywności i wspiera jej efektywność,
– ustawienie światła tak, aby nie oślepiało (czy to bezpośrednio, czy też odbijając się w jakiejś powierzchni),
– dobre oświetlenie klawiatury komputera lecz także niezbyt mocny blask, który mógłby szybciej męczyć oczy, co czynią np. świetlówki.

Wspierajmy wydajność i koncentrację

Jeszcze do niedawna kwestia oświetlenia miejsca pracy była tematem o na tyle marginalnym znaczeniu, że nikt nie przejmował się tym, czy źródło światła ma barwę ciepłą czy zimną. Jednak wraz z postępami w badaniach nad światłem i warunkami pracy biurowej okazało się, że pomiędzy tymi dwoma czynnikami panuje swojego rodzaju korelacja, która właściwie ukierunkowana może przyczynić się do wzrostu efektywności wykonywanych przez nas zadań. Wielogodzinne sesje za biurkiem nauczyły nas, że po jakimś czasie nasze oczy się męczą, a w innym odstępie zaczynamy wolniej kojarzyć pewne fakty. Sprawdzono zatem od czego to zależy i okazało się, że światło może zarówno poprawiać, jak i obniżać naszą wydajność i koncentrację.

Biurowe oświetlenie – co wybrać?

Aby spełnić wszystkie wymagania, jakie stawia przed nami dobrze i ergonomicznie zaprojektowane stanowisko pracy biurowej, należy w planie jego przygotowania uwzględnić zarówno oświetlenie ogólne, jak i punktowe.

To pierwsze jest swojego rodzaju źródłem podstawowym, które zapewnia minimum komfortu każdemu z pracowników, którzy znajdują się w jego zasięgu, drugie natomiast ma za zadanie uzupełnić braki i indywidualnie polepszyć warunki wykonywania obowiązków, każdego z ludzi w firmie. Oświetlenie ogólne powinno móc emitować blask równy lub większy ok. 500 luksów, natomiast punktowe od 200 do 300 luksów.

Nic tak jednak nie wpływa na efektywność i wydajność, niż naturalne oświetlenie, więc planując miejsce na biuro należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią liczbę okien. Promienie słoneczne zmieniają się w ciągu dnia (zawartość barw w swoim widmie) i są najlepiej przyswajane przez nasz organizm, więc jeśli istnieje szansa na ich wykorzystanie, to powinniśmy to robić bez wahania, uzupełniając niedobory sztucznymi źródłami tego stymulującego czynnika.

Portal LenaLighting.pl  pomógł nam przy pisaniu tego artykułu

Originally posted 2017-01-11 18:18:28.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Źle wykonaną usługę kosmetyczną czy fryzjerską można reklamować. Można się nawet domagać odszkodowania

Hotel Papadopoli Venezia - MGallery Collection

Gondolierzy i weneckie maski, czyli czym zachwyca najbardziej romantyczne miasto świata